Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3421
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pestka kiełkuje – mocne rozpoczęcie festiwalu

Sobota, 28 kwietnia 2018, 8:11
Aktualizacja: Niedziela, 29 kwietnia 2018, 6:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pestka kiełkuje – mocne rozpoczęcie festiwalu
Fot. Tomasz Raczyński
W piątek (27.04) wystartowała X edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA. Na początek miłośnicy sztuki mogli zobaczyć spektakl Teatru Odwróconego pt. “Gdy skamienieje wiatr”. Był też panel dyskusyjny i koncert zespołu Runo.

"Gdy skamienieje wiatr" to opowieść o losach trzech postaci z Tylicza i Krynicy-Zdroju. Lokalni bohaterowie z okresu II wojny światowej i tuż po wojnie, czyli Andrzej Gerbera, Rena Kornreich oraz ks. Władysław Gurgacz ukazują okrucieństwo wojny, obnażają dramaty związane z zakazami religijnymi. Widzowie mogli też usłyszeć tradycyjne pieśni polskie, żydowskie i łemkowskie z muzyką na żywo oraz chórem złożonym z mieszkańców Krynicy-Zdroju. Dla jednych "przegadany", dla innych poruszający czy nawet wzruszający spektakl był doskonałym pretekstem do rozmów podczas tradycyjnego panelu dyskusyjnego. Na zakończenie dnia wystąpił zespół Runo ze zjawiskową Marceliną Bednarską na czele.

Pierwszy dzień festiwalu był mocny, ale kolejne dni zapowiadają się jeszcze ciekawiej. - Kiełkowanie powoduje, że cały czas obracamy się wokół pewnej świeżości, nowości. Nie ma co ukrywać, że bez tego festiwal traciłby na wartości, a nam zależy, żeby się rozwijał – powiedział Łukasz Duda, dyrektor artystyczny festiwalu. Organizatorzy nie kryją dumy, że PESTKA stała się jedną z wizytówek miasta, interesują się nią lokalne i ogólnopolskie media oraz widzowie z regionu i różnych zakątków Polski. - Mamy nadzieję, że festiwal będzie się nadal rozwijał, budował nową jakość, ale też cały czas zaskakiwał – dodał Ł. Duda z Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Jak zaznaczył dyrektor artystyczny, porównując obecną – jubileuszową edycję z pierwszą - już po samym budżecie festiwalu widać ogromną różnicę. Aktualnie organizatorzy dzięki wsparciu w ramach projektu “Partnerzy z kulturą” współfinansowanego ze środków unijnych, mają do dyspozycji 30-krotnie większy budżet niż, gdy zaczynali w 2008 roku.

Już teraz wiadomo, że w tegorocznej edycji weźmie udział około 250 osób (aktorzy, twórcy, wolontariusze, organizatorzy, załoga techniczna), a widzowie pobrali 3 tysiące wejściówek, które są bezpłatne. - Zapraszamy na kolejne dni PESTKI – zachęca do udziału Łukasz Duda. Co do zobaczenia dzisiaj - 28.04.2018 (sobota)?

Zdrojowy Teatr Animacji, Park Zdrojowy 1, Jelenia Góra - Cieplice
godz.17.00
PRZEBUDZENIE, reż. Marta Malinowska, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie

Sala NOVA JCK, ul. 1 Maja 60
godz.18.30
NAZYWA SIĘ WOJNA, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 28/30
godz. 19.30
GHOST DANCE, reż. Daniel Jacewicz, Teatr Brama Goleniów

Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 21.00
PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Jędrzej Soliński

Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 22.00
MERY SPOLSKY / koncert.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group