Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 8794
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pestka: Dzisiaj zwyciężył teatr

Wtorek, 2 maja 2017, 8:45
Aktualizacja: Środa, 3 maja 2017, 7:21
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pestka: Dzisiaj zwyciężył teatr
Fot. Tomasz Raczyński
„Dzisiaj zwyciężył teatr – zobaczyliśmy dwa znakomite spektakle” – powiedział jeden z widzów podczas panelu dyskusyjnego podsumowującego czwarty dzień Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA. Jego ocena spotkała się z aplauzem znacznej części publiczności.

Poniedziałek (1.05) był dniem na odprężenie, bowiem w programie przewidziano dwa spektakle (konkursowy i mistrzowski) oraz panel dyskusyjny, który jest już tradycją festiwalu. Pod względem artystycznym były to jednak przedstawienia z górnej półki, bowiem zarówno studenci z Bytomia, jak i aktorki z Teatru Współczesnego w Szczecinie zaserwowały odbiorcom moc różnorodnych wrażeń.

Poprzez spektakl „Polonez alla Polacca na niemiecką nutę” Paulina Gogol, Wojciech Kozak, Katarzyna Koziorz, Paweł Kozłowski, Oscar Mafa, Bartłomiej Mieszczak, Aleksandra Nowakowska, Paulina Nowicka, Izabela Perez, Anna Szpaczyńska i Nicol Wesołowska z reżyserem Sebastianem Majewskim nawiązali do „czarnych” postaci komunizmu i socjalizmu. Jak podkreślali, skomplikowaną historię lat 1944 – 1989 znają jedynie ze szkoły oraz z opowieści rodziców i dziadków, a ich spektakl ma być wyzwaniem skierowanym do pokoleń żyjących w okresie PRL, jak również urodzonych „w dzisiejszych liberalno-kapitalistycznych warunkach”.

Klasę mistrzowską potwierdziły aktorki z Teatru Współczesnego w Szczecinie, które spektaklem „Mad woman” pokazały specyfikę pracy (ponad siły) w korporacji. Magdalena Myszkiewicz, Ewa Sobczak, Barbara Lewandowska, Maria Dąbrowska i Magdalena Wrani-Stachowska z reżyserką Barbarą Wiśniewską przeniosły widzów do agencji reklamowej, która miała wypromować lekarstwo mające być znacznie skuteczniejsze od Xanaxu. Twórcy inspirowali się amerykańskim serialem „Mad men”, jednak tu prym wiodły kobiety.

To właśnie rola kobiet – zarówno w zmienianiu świata, jak i w samym teatrze – była głównym wątkiem podczas panelu dyskusyjnego w Klubie Kwadrat. Całość zgodnie z idiomem festiwalu, a więc „Baby i dramaty... bez żalu”.

Dzisiaj (2.05) przedostatni dzień MFTiKA PESTKA, a w nim:
02.05.2017 wtorek:
SALA NOVA / ul.1 Maja 60
godz. 17.30 TOODRYTOCRY
Theaterkollektiv Sanierte Altbauten
reżyseria: Sanierte Altbauten,

SALA WIDOWISKOWA / ul. Bankowa 28/30
godz. 19.00 OJCZE NASZ, Teatr Kombinat / Reżyseria i scenografia - Katarzyna Baraniecka

KLUB KWADRAT / ul. Bankowa 28/30
godz. 21.00 PANEL DYSKUSYJNY / Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Kamil Radomski

KLUB KWADRAT / ul. Bankowa 28/30
godz. 22.00 / koncert SERALEEZ.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group