Środa, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 10309
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?

Wtorek, 23 lipca 2024, 21:07
Autor: MJr
Powiat: Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Fot. MT
Kilka dni temu była pełnia Księżyca. W Kotlinie Jeleniogórskiej ponownie wiele osób nie mogło zasnąć. Nie pomagała im również dudniąca muzyka w Staniszowie. Otóż okazuje się, że podczas pełni niektórzy gorzej śpią bo... w inne dni także mają problemy ze spaniem. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że pełnia księżyca bezpośrednio wpływa na sen.

Niektórzy niemożność lub gorszą jakość spania w czasie pełni tłumaczą sobie różnymi historiami o polu elektromagnetycznym Ziemi, albo nawet koncepcjami ewolucyjnymi (że niby przodkowie sprzed tysięcy lat bali się nocy).

Z badań jasno wynika, że w czasie pełni u niektórych zdrowych osób sen jest krótszy o... 20 minut, a zasypiają... 5 minut dłużej - czyli różnice w prawdziwym życiu niezauważalne. Jeśli ktoś jest schorowany, to tłumaczenie gorszego snu właśnie pełnią księżyca jest dużym nadużyciem.

- Z badań wynika również, że pełnia Księżyca wpływa w małym stopniu na sen i nie tłumaczy w całości zjawiska bezsenności czy kłopotów ze spaniem u niektórych. Osoby, które wtedy doświadczają słabego snu, zwykle mają też na koncie sporo innych bezsennych nocy, które wystąpiły poza dniami z pełnią - wyjaśnia dr n med Małgorzata Fornal-Pawłowska, specjalistka w dziedzinie psychologii klinicznej osób dorosłych, oraz popularyzatorka poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności w Polsce.

Tak więc zdrowe osoby zupełnie nie zauważają faz księżyca i są one dla nich zupełnie obojętne. Faktem jednak jest, że w czasie kilku dni przed pełnią księżyca niektórzy odczuwają bardziej rozmaite codzienne dolegliwości zdrowotne. Tłumaczą to właśnie pełnią księżyca... Również w Kotlinie...

Zachód Księżyca w Karkonoszach:

W ostatni weekend wielu nie pozwalała zasnąć głośna muzyka ze Staniszowa. Mogli wówczas spoglądać w niebo, które było w nocy "oświetlone" przez tzw. koźli lub łososiowy Księżyc. To zjawisko pojawiające się tylko raz w roku i wówczas Księżyc wydaje się wyjątkowo wyraźny i większy. A to dlatego, że w lipcu znajduje się najniżej na półkuli północnej.

Twoja reakcja na artykuł?

11
48%
Cieszy
5
22%
Hahaha
2
9%
Nudzi
1
4%
Smuci
1
4%
Złości
3
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz dziś kontakt z kolegami/koleżankami ze szkoły średniej?

Oddanych
głosów
608
Tak, mam kontakt z wieloma osobami z tamtych czasów
16%
Tak, ale tylko z jedną lub dwoma osobami
38%
Nie, kontakt ze wszystkimi "się urwał"
46%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Ukraińcy o UPA i Banderze
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Karkonovia – szansa na zaistnienie w kraju
 
Aktualności
Skończą się kłopoty z wydajnością oczyszczalni
 
Inne wydarzenia
Nadciąga bieg z widokiem na góry [TRWAJĄ ZAPISY]
 
Aktualności
Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze – drzewa w opłakanym stanie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group