Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 9070
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pedofil wpadł na Filipinach

Niedziela, 21 lutego 2021, 10:07
Autor: WAC
Region: Pedofil wpadł na Filipinach
Fot. policja
Dzięki ścisłej współpracy i bieżącej wymianie informacji między agendami policji z wielu krajów doszło do ujęcia skazanego za pedofilię Dariusza Z. z Wrocławia. Mężczyzna kilka lat temu zbiegł z kraju i ukrywał się na Filipinach.

Dariusz Z. wspólnie z żoną prowadził rodzinny dom dziecka, w którym osierocone lub pozbawione opieki rodzicielskiej dzieci i młodzież miały otrzymać opiekę zastępczą w naturalnych warunkach. Jednak w tej placówce rozegrał się koszmar. Dariusz Z. w latach 2004 - 2008 znęcał się nad podopiecznymi, używał przemocy oraz wykorzystywał seksualnie małoletnich wychowanków poniżej 15 roku życia. Po tym jak prawda wyszła na jaw Dariusz Z. stał się nieuchwytny dla organów wymiaru sprawiedliwości. Dlatego też 7 maja 2018 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej wydał za nim list gończy. Niestety poszukiwanego nie udało się zlokalizować na terenie naszego kraju ani żadnego innego kraju UE.

Pod koniec 2020 r. w sprawę włączyli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Policjanci wykonali szereg sprawdzeń, które ponad wszelką wątpliwość wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego w Polsce. Dlatego też zwrócili się do sądu o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych. Tym samym w sprawę zaangażowano funkcjonariuszy ENFAST czyli europejskiej sieci współpracy policji zajmującej się lokalizowaniem i zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania. Ci opublikowali wizerunek Dariusza Z. na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, zawierającej informacje o poszukiwaniach najgroźniejszych przestępców Europy. Dodatkowo punkt kontaktowy ENFAST wytypował Dariusza Z. do opublikowania jego wizerunku w kampanii medialnej organizowanej we wspólnej inicjatywie sieci ENFAST i EUROPOL, która odbyła się w październiku 2020 r. i dotyczyła właśnie niebezpiecznych przestępców seksualnych. Wkrótce potem do Wydziału Poszukiwań KGP wpłynęło wiele anonimowych informacji dotyczących rzekomego miejsca ukrywania się poszukiwanego. Jedna z nich wskazywała, że Dariusz Z. może przebywać w jednym z krajów wyspiarskich Południowo – Wschodniej Azji.

Punkt kontaktowy ENFAST w Komendzie Głównej Policji rozpoczął współpracę w tej sprawie z partnerem sieci ENFAST – US Marshals (United States Marshals Service – amerykańska agencja federalna, kontrolowana i zarządzana przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych) oraz Zespołem Poszukiwań z Filipin (FSU) - informuje Komenda Główna Policji. - Dzięki bieżącej wymianie informacji oraz współpracy wymagającej wielu wspólnych działań koordynacyjnych, udało się ustalić dokładne miejsce ukrywania się poszukiwanego.  Mężczyzna zlokalizowany został na filipińskiej wyspie Siquijor, znajdującej się w regionie Central Visayas. Był kompletnie zaskoczony wizytą policji wczesnym rankiem w „Walentynki”, tj. 14 lutego. W operacji zatrzymania poszukiwanego wzięli udział policjanci zespołu poszukiwań z Manili oraz lokalna policja na wyspie Siquijor. Teraz przestępcę czeka deportacja do Polski.

Twoja reakcja na artykuł?

50
86%
Cieszy
4
7%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group