Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9204
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Patriotyczny wrzesień w „trójce”

Piątek, 25 września 2009, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Patriotyczny wrzesień w „trójce”
Fot. Organizator
Tragiczne wydarzenia z historii, które miały miejsce we wrześniu, stały się inspiracją dla uczniów Gimnazjum nr 3, którzy wczoraj przedstawili ciekawe widowisko, w którym spletli trudne momenty dziejowe nie tylko naszej ojczyzny. Pomogli także niepełnosprawnemu koledze.

– Przedstawieniu zatytułowanemu „Byt taki wrzesień” towarzyszyły filmy archiwalne, wiersze polskich poetów: Z. Herberta, K.I. Gałczyńskiego, Karola Wojtyły. Wielkim ubogaceniem prezentacji multimedialnej były homilie papieża Jana Pawła II – informuje Barbara Ludorowska, nauczycielka religii z Gimnazjum nr 3.

Gimnazjaliści usłyszeli więc słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego w czerwcu 1987 roku w Gdańsku. – "Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań , który trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić…”

W przedstawieniu – oprócz wątków polskich (Wojna Obronna w 1939 i agresja Armii Czerwonej na nasz kraj) nie zabrakło też wątków międzynarodowych. Uczniowie nawiązali do ataków terrorystycznych w Nowym Jorku (Word Trade Center – 11. IX 2001) oraz na szkołę w Biesłanie 1. IX. 2004.

Wstęp na widowisko „Był taki wrzesień” kosztował symboliczną złotówkę, a dochód ze sprzedaży biletów pomógł w rehabilitacji niepełnosprawnego ucznia z „trójki”. Uroczystość zorganizowała młodzież z Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła Jana Pawła II, pod opieką nauczycielki religii Barbary Ludorowskiej i nauczycielki historii Violetty Bartnickiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group