Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 4753
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Patriotyczny koncert pod batutą mistrza

Sobota, 11 listopada 2017, 9:17
Aktualizacja: Niedziela, 12 listopada 2017, 8:01
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Patriotyczny koncert pod batutą mistrza
Fot. Przemek Kaczałko
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już w piątek (10.11), kiedy to w sali koncertowej im. Stefana Strahla melomani ucztowali przy muzyce polskich kompozytorów, którą wykonywała orkiestra symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą maestro Antoniego Wita.

Na zakończenie cyklu Mistrzowie Batuty i Młodzi Wirtuozi Wiolinistyki odbył się koncert będący jednocześnie uświetnieniem 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Orkiestra symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej miała okazję zagrać pod batutą Antoniego Wita – dyrygenta, który koncertował już w wielu miejscach w kraju i na świecie.

- Z okazji 11 listopada chciałbym wszystkim państwu życzyć, żebyśmy w chwili zadumy uświadomili sobie, że bardzo różni ludzie, którzy byli przeciwnikami, a nawet wrogami zapłacili cenę krwi za odzyskanie niepodległości. W sytuacji trudnej potrafili być razem dla naszego kraju – powiedział przed koncertem Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Podziały prowadzą do klęski – przestrzegał.

Prowadząca spotkanie z muzyką Elżbieta M. Terlega podkreślała, że to zaszczyt gościć maestro Antoniego Wita w naszej filharmonii. W trakcie koncertu zabrzmiała Uwertura do opery Paria Stanisława Moniuszki, Legenda op. 17 i Fantazja na tematy z opery Faust Charlesa Gounoda op. 20 Henryka Wieniawskiego, a także Symfonia Wrześniowa Wojciecha Kilara. W pierwszej części dodatkową atrakcją był występ skrzypaczki Amelii Maszońskiej.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Niepodległości jeleniogórzan czeka jeszcze Bieg Niepodległości (start dzisiaj o godz. 11:00 z Placu Ratuszowego), następnie w samo południe odbędzie się oficjalna uroczystość miejska z pochodem spod Ratusza do Kościoła Łaski, gdzie odbędzie się msza, a o godz. 18:00 zaplanowano ognisko patriotyzmu pod Bazyliką Mniejszą pw. św. Erazma i Pankracego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group