Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8769
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pasje migawką wyzwolone

Czwartek, 8 kwietnia 2010, 18:36
Aktualizacja: Piątek, 9 kwietnia 2010, 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pasje migawką wyzwolone
Fot. TEJO
Prace siedemnastu fotografików można od dziś oglądać na wystawie w Galerii „Promocje” Osiedlowego Domu Kultury. Ekspozycja „Fotograficzne pasje” to kolejny element triady wydarzeń dla uczczenia 15–lecia Fotoklubu RP. Była to jednocześnie okazja do przeglądu twróczości osób skupionych w Jeleniogórskim Towarzystwie Fotograficznym.

Od reportażu poprzez piktorialną fotografię krajobrazową, aż po eksperymenty: kolaże i fotomontaże – oto tematyczny zakres prac autorów, którzy pochwalili się swoimi fotografiami. – Nie było łatwą sztuką ułożenie tych zdjęć tak, aby stanowiły w miarę logiczną całość, ale udało się – powiedziała Stanisława Ciechanowska witając gości: przedstawiciela władz Fotoklubu Andrzeja Pytlińskiego oraz pomysłodawcę jubileuszowych wystaw Tadeusza Biłozora, prezesa Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

– Doczekaliśmy takich czasów, kiedy łatwiej jest zrobić zdjęcie, a trudniej – pozyskać widzów do jego oglądania – zauważył Andrzej Pytliński. Gość wernisażu podkreślił, że 15. rocznica Fotoklubu RP dotyczy bardziej odrodzenia tej organizacji niż jej powstania. A. Pytliński przypomniał, że Fotoklub RP powstał po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, a jego długoletnim prezesem był Jan Bułhak, nestor fotografików polskich. Działalności organizacji nie sprzyjał ustrój Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dopiero po upadku systemu Fotoklub odrodził się i od piętnastu lat działa jako jedna z dwóch ogólnopolskich organizacji skupiających ludzi, których pasją jest fotografowanie.

Gość wernisażu pogratulował jednocześnie prac fotografikom biorącym udział w wydarzeniu. Podkreślił, że sam zafascynowany jest dziewiętnastowiecznymi metodami pozyskiwania obrazu, w tym techniką kolodionową mokrą oraz autochromowi – jedną z pierwszych technik fotografii barwnej. Aż tak daleko nie sięgnęli współautorzy otwartej dziś wystawy. Złożyły się nań zdjęcia: Jolanty Wilkońskiej, Tadeusza Biłozora, Wojciecha Bykowskiego, Jana Foremnego, Piotra Garbata, Teodora Gutaja, Ryszarda Literackiego, Jarosława Majewskiego, Janiny Peikert, Kazimierza Pichlaka, Konrada Przezdzięka, Janusza Pytela, Jacka Szczerbaniewicza, Dariusza Szczurka oraz Jerzego Wiklendta.

Ostatnim akcentem „triady” będzie ekspozycja prac członków Fotoklubu RP z tytułem „artysta fotograf” nadanym przez Kapitułę jubilata. W Galerii „Przestrzeń” w Bibliotece Kolegium Karkonoskiego swoimi pracami w wystawie pod tytułem „Fotografia” pochwalą się: Tadeusz Biłozor, Teodor Gutaj, Janusz Pytel, Jacek Szczerbaniewicz oraz Jerzy Wiklendt. Wernisaż o godz. 17.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group