Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3823
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Parki czeski i polski zjednoczyły się

Czwartek, 18 kwietnia 2013, 6:52
Aktualizacja: Piątek, 19 kwietnia 2013, 7:48
Autor: KPN
Region: Parki czeski i polski zjednoczyły się
Fot. KPN
Krkonošský Narodní Park (KRNAP) i Karkonoski Park Narodowy (KPN) od dziś (18. kwietnia br.) mają wspólne logo. To wyjątkowe i jedyne wśród europejskich parków narodowych zdarzenie, podkreśla jedność Karkonoszy i długoletnią współpracę obydwu obszarów chronionych.

- Karkonosze to jedne góry - mówi dyrektor KRNAP Jan Hřebačka. - Choć jesteśmy rozdzieleni granicą państwową, z punktu widzenia ochrony przyrody jesteśmy jednym obszarem. Z kolegami z polskiej strony ściśle współpracujemy praktycznie każdego dnia i osobiście bardzo to cenię – dodaje.

Dyrektor polskiego parku przypomina, że współpraca między obydwoma parkami narodowymi zaczęła zacieśniać się w latach 90. XX w.

- Prawdą jest także, że współpraca tak ścisła, jak w ostatnich latach, nigdy przedtem nie miała miejsca – mówi Andrzej Raj Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Realizujemy obecnie wiele wspólnych projektów. Współdziałamy w zakresie udostępniania turystycznego, edukacji ekologicznej i promocji. Stworzenie wspólnego logo KRNAP i KPN jest dla mnie swoistym zwieńczeniem współpracy właśnie w dziedzinie promocji – twierdzi dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Do konkursu na graficzny projekt logo KRNAP i KPN zaproszonych zostało pięć czeskich i pięć polskich pracowni graficznych.

- Ich zadaniem nie było stworzenie nowego logo, lecz przeciwnie - wyjście od tradycyjnych, dotychczasowych logotypów obydwu parków narodowych – wyjaśniają przedstawiciele KPN. - Podstawowym warunkiem był okrągły kształt logo, z umieszczonym na otoku tekstem: Krkonošský Národní Park, ewentualnie: Karkonoski Park Narodowy dla polskiej strony i oznaczeniem MaB - Bilateralnego Rezerwatu Biosfery Krkonoše/Karkonosze. Kolejnym warunkiem był motyw Śnieżki widzianej od strony torfowiska Upy, który to widok jest wspólny, zarówno dla KRNAP, jaki i dla KPN, jako wspólnego elementu logo. Ostatnim warunkiem było wkomponowanie motywu cennych karkonoskich gatunków roślin – goryczki trojeściowej jako typowej rośliny KRNAP i dzwonka karkonoskiego dla KPN –dodają.

Członkami komisji konkursowej byli m.in. eksperci: Jiří Mikeš (wykładowca Wyższej Szkoły Ekonomicznej, były dyrektor Związku Agencji Reklamowych) i malarz akademicki Bohumír Gemrot (dyrektor Wyższej Szkoły Zawodowej i średniej szkoły sztuk pięknych im. Václava Hollara).

- Porozumieliśmy się co do wyboru wspólnego logo - komentował spotkanie komisji konkursowej Jiří Mikeš. - Idealnie jest oczywiście mieć w logo jeden motyw, ale w tym przypadku wykorzystanie dzwonka i goryczki jest dobre, dlatego że jest symboliczne. Góry składają się z dwóch części, z czeskiego i polskiego parku, dlatego jest logiczne użycie dwóch kwiatów. Jest to przejaw współpracy i oznaka przyjaźni - dodał Mikeš.

Autorami logo są: David Škodný i Zdeněk Žitný ze studia grafiki 2123design w Hradec Králové.

- Wymiana starych logotypów na nowe będzie przebiegała stopniowo, a nie z dnia na dzień – informują pracownicy KPN-u. - W pierwszej kolejności będziemy nowego logo używać w komunikacji elektronicznej i w kontaktach z mediami. Będą nimi oznaczane także nowe wydawnictwa. Zmiana logo na elementach informacyjnych w terenie będzie trwała do czasu ich naturalnego zużycia – dodają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
904
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group