Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13379
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Park Norweski czeka na rewitalizację

Czwartek, 29 grudnia 2011, 8:14
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2011, 8:19
Autor: UM
JELENIA GÓRA: Park Norweski czeka na rewitalizację
Fot. RED
Podczas gdy Park Zdrojowy jest już praktycznie gotowy po trwającej półtora roku rewitalizacji, drugi z cieplickich parków czeka na ekipy remontowe. Po zakończonych pracach będzie miejscem, gdzie mieszkańcy odpoczną bez „kolizji” z kuracjuszami.

Trwają intensywne przygotowania do planowanej rewitalizacji Parku Norweskiego w Jeleniej Górze. – Drugi z zabytkowych parków uzdrowiskowych będzie miał zupełnie innych charakter – zapowiada Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

– O ile Zdrojowy ma być w założeniu wyciszony i przeznaczony przede wszystkim dla kuracjuszy, do spokojnych rodzinnych spacerów, do Norweski będzie terenem aktywnej rekreacji, z imprezami, ścieżkami rowerowymi, możliwością organizowania plenerowych koncertów, itp.

– Tym samym zachowa ten nastrój, dla jakiego był budowany – przypomina Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Właśnie park Norweski, powstały dla pracowników fabryki Fuellnera (twórcy dzisiejszej PMPoland S.A.) miał być miejscem, gdzie ludzie po pracy odpoczywali bawiąc się, bez kolizji z kuracjuszami.

W plany rewitalizacji wpisano remont kamiennego mostku, kładki łukowej, renowację układu wodnego, instalację fontanny napowietrzającej staw. Będą przebudowane alejki parkowe, w taki sposób, by w miarę bezkolizyjnie poprowadzić i trakty piesze, i rowerowo-piesze. Park ten stanowi najlepszy punkt wyjazdu m.in. w kierunku Sobieszowa i Podgórzyna dla rowerzystów udających się w tamte strony. Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie zagospodarowany Pawilon Norweski, skąd prędzej czy później, do centrum Cieplic przeprowadzi się Muzeum Przyrodnicze. Nie jest wykluczone, że w ponad stuletnim budynku powstanie – zgodnie z pierwotnym założeniem – restauracja.

Na razie trwają wstępne uzgodnienia. Jest ich wiele, bo trzeba pogodzić interesy ochrony wód, pieszych i rowerzystów, stworzyć miejsca do organizacji imprez plenerowych, rozstrzygnąć sprawy nawierzchni ścieżek, harmonogramy budowy, itp. Dopiero po uszczegółowieniu koncepcji nadejdzie czas tworzenia technicznych planów przebudowy.

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1078
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group