Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8456
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Papież i hotel elementem promocji ruin zamczyska

Czwartek, 13 listopada 2008, 8:21
Aktualizacja: Piątek, 14 listopada 2008, 8:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Papież i hotel elementem promocji ruin zamczyska
Doroczny Turniej o Złoty Bełt Chojnika to stanowczo za mało, aby ożywić zamczysko.
Fot. JSL
Jak sprawić, aby zamek Chojnik był atrakcyjniejszy dla turystów? Miłośnicy Sobieszowa pragną, aby ruiny warowni jeszcze bardziej trwale wpisały się w pamięć tych, którzy je odwiedzają i przyciągnęły jeszcze więcej gości.

Do tej pory zamek Chojnik jest jedynie punktem wypadowym dla wycieczek i tzw. żelazną częścią programu zwiedzania Jeleniej Góry i Sobieszowa. Nie zatrzymuje jednak turystów na dłużej. Jedynie dwa razy do roku, z racji Dni Sobieszowa i turniejów rycerskich, warownia ożywa. To zdecydowanie za mało.

Miłośnicy Sobieszowa pragną, aby turyści zatrzymali się w pobliżu ruin na dłużej i mieli z tej wizyty więcej pamiątek. Jest już kilka pomysłów na ożywienie zamku. Prostych i bardziej skomplikowanych. Jeden z tych prostych to zamocowanie na tak zwanym szlaku papieskim „pieczęci” z wizerunkiem Jana Pawła II, które będzie można sobie odbić przykładając doń kartkę i rysując na niej ołówkiem lub długopisem. Znacznie więcej nakładów niesie za sobą zamierzenie wybudowania u stóp góry Chojnik hotelu z kompleksem SPA.

Argument: teraz turyści „zdobywający” zamek nie mają się gdzie zatrzymać na dłużej. Ich pobyt w Sobieszowie ogranicza się tylko do spaceru do ruin. Przystań w postaci hotelu na pewno zachęciłaby gości do dłuższego pobytu w dzielnicy pod Chojnikiem i do zostawienia tu większych pieniędzy.
Jak się dowiedzieliśmy, właściciel gruntu pod zamkową górą nosi się także z zamiarem postawienia pomnika Jana Pawła II, aby w ten sposób zachęcić do odwiedzin tego miejsca turystów, którzy czują więź duchową z polskim papieżem.

Na razie to tylko pomysły. Miłośnicy Sobieszowa szukają środków i sponsorów realizacji swoich zamierzeń. Byli już u Dariusza Milińskiego, sobieszowianina z urodzenia i przekonania, który miałby się zająć „artystycznym” wizerunkiem dzielnicy. Między innymi, zagospodarowaniem dawnych stajni Schaffgotschów na skansen. A na inwestycje w obrębie góry Chojnik musi wyrazić zgodę Karkonoski Park Narodowy.

W przeszłości padały różne pomysły uatrakcyjnienia zamku. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych była propozycja budowy kolei gondolowej. Ta idea nie miała jednak żadnych szans na realizację. Zabrakło środków i przychylności KPN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
429
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group