Piątek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5836
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Panie ministrze, czy będzie remont na jeleniogórskim dworcu?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 2 grudnia 2011, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: RED
Fot. RED
Z takim zapytaniem Marzena Machałek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, zwróciła się do Sławomira Nowaka, ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Poprosiła też o poparcie tematu przez innych parlamentarzystów lokalnych.

W swoim zapytaniu posłanka Marzena Machałek podkreśla, że dzięki staraniom i współpracy środowisk kolejowych, a także politycznej i społecznej presji, na trasę kolejową z Wrocławia w kierunku Karkonoszy powraca życie. Kursuje coraz więcej pociągów łączących Jelenią Górę z innymi miastami w Polsce, a także z Republiką Czeską.

Tymczasem stan części dworca, gdzie przyjeżdżają pociągi, jest fatalny, co nie zmienia się od lat. Zawilgocone i brudne przejście podziemne ze śliskimi schodami, w którym podczas opadów deszczu stoją kałuże i sypie się tynk. Odrapane i zaniedbane wiaty peronowe nieremontowane od dziesięcioleci. Brak odpowiedniego dostosowania dla osób niepełnosprawnych. – To tylko niektóre wady – wylicza posłanka M. Machałek.

Parlamentarzystka apeluje do ministra o pilne przeznaczenie środków na wykonanie potrzebnych prac na jeleniogórskim dworcu. Chciałaby także wiedzieć, czy ministerstwo ma związane z tym plany, a także czy dysponuje pieniędzmi na ten cel. – Czy są możliwości uzyskania wsparcia z Unii Europejskiej na dworcowe remonty? – pyta Marzena Machałek. W tej sprawie zwróciła się również do senatora Józefa Piniora (PO) oraz posłanek Zofii Czernow (PO) i Małgorzaty Sekuły Szmajdzińskiej (SLD) o poparcie tego wniosku i współdziałanie dla dobra regionu.

Remont budynku dworca głównego wykonano przed dwoma laty. Kosztował około miliona złotych, niestety, wówczas zabrakło środków na modernizację pozostałej części jeleniogórskiej stacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~jik 2-12-2011 8:49
zgadzam się bo dworzec jest okropny ,jeżeli o tym mowa to dworce sa w okropnym stanie nie tylko w Jeleniej Górze, nie ma nawet ławek,wiat,ludzie traktowani są gorzej niż zwierzeta bo one chociaż maja budę aby schowac się przed deszczem lub mrozem.Prosze decydentów o o obiazd dworców bo jest makabra w naszym rejonie
~Kolejarz 2-12-2011 9:10
Szkoda pieniędzy na remont dworca, za dwa lata nie będą tutaj jeździły prawie żadne pociągi więc przejście się po prostu zasypie (do odprawiania tych kilku pozostałych pociągów wystarczy tor 1 przy peronie 1).
~kk 2-12-2011 9:14
Dworzec gPKP to jest wizytówka naszego miasta. nalezy dorprowadzić do "stanu używalności" i przywrócić pociągi. Zabierając pociągi napycha się "kiesę " prywanyemu przewoźnikowi np. "KRYCHA
~jood 2-12-2011 9:23
Do PiSowskiego garnkotłuka nie dociera, że Nowak raczej nie przyjedzie tu ze szlifierką i wiadrem farby. Dworzec nie jest własnością ministra, tylko PKP, i to tam trzeba kierować żale i pretensje. A jeśli ona nie wie, czy można na remont uzyskać fundusze europejskie, to jest to ważna informacja dla jej wyborców - że wybrali babinę z magla, która nie potrafi zadzwonić do centrum koordynacji funduszy europejskich i zapytać kto i na co może takie dofinansowanie uzyskać.
~tojak 2-12-2011 9:41
Nie wiem skąd Pani poseł wzięła dane o zwiększonym ruchu pociągów. Od nowego rozkladu Jelenią Góre z Wrocławiem przez Wałbrzych łączyć będzie 5 pociągow i 1 pociąg przez Zgorzelec do Wrocławia. Do Sszklarskiej Poreby od 3 tygodni nic nie jeździ (nie mówiąc o komunikacji autobusowej) bo UIrząd Marszłkowski nie może się zdecydować kto ma tą linię obsługiwać i tak ma być do końca roku pomijąjąc fakt że z i do do Czech też nic nie jeździ i nie pojedzie
~jood 2-12-2011 9:52
Nie rozumiem skąd takie chamskie podejście. Zapewne wolisz aby ten piękny dworzec podał w totalną ruinę? Pan Nowak jest ministrem transportu i może się tym zająć oczywiście nie osobiście, ale może podjąć jakieś kroki ponieważ jest ministrem transportu. PKP jest spółką państwową nie prywatną. Prawda jest taka, że lepiej aby pis`owska babka robiła cokolwiek niż nic.
~mm 2-12-2011 10:06
Jak Machalek zostanie Miss Sejmu dzięki zdjęciom poprawionym PhotoShopem to wtedy będzie miała siłe przebicia i wszystko nam załatwi.
~ 2-12-2011 10:12
no ekolodzy tu macie pole do popisu nie drażni was że w naszxym kraju depcze się kolej nie zanieczyszczającą powietrza na rzecz kopcących samochodów i autobusów???
~KRASCHAN 2-12-2011 11:43
...a może promować ładny zabytkowy dworzec: zorganizować warsztaty plastyczne, zrobić praktyki dla studentów architektury, przygotować wystawę lokalnych twórców, zrobić plener fotograficzny dla ASP, (może lokalnych uczelni), tworzyć grę miejska z okazji rożnych świąt czy festynów, zrobić zawody w trialu...... pokazać, że są powody by go remontować bo ma wiele ukrytych walorów. Może nie uratuje to spółki PKP ale wpłynie na świadomość autochtonów o dobrodziejstwach regionu. I może wtedy będzie łatwiej o jakieś dofinansowanie.
~radobyl 2-12-2011 14:08
Ch... z dworcem! Zróbcie lepiej coś z tym szynobusem do Harrachova, który od blisko miesiąca nie jeździ! SKANDAL DO SZEŚCIANU I WSTYD PRZED CZECHAMI, KTÓRZY TEŻ LICZNIE KORZYSTAJĄ Z TEJ LINII!
~Mima 2-12-2011 15:07
radobyl - skoro dworzec jest niepotrzebny to niby skąd szynobusy (i inne pociągi) będą rozpoczynały bieg i gdzie kończyły jazdę? Pan Nowak jest ministrem transportu - kolej to też transport - i dobrze byłoby gdyby zainteresował się dworcem, który jeszcze nie tak dawno był jednym z piękniejszych na Dolnym Śląsku. A niektórzy zamiast dać wsparcie pani poseł, bo w kupie siła, to silą się na niewybredne, prostackie wpisy.
~Matysiak 2-12-2011 15:27
Jak nie ma kazsy na dworzec to go należy poprostu rozwalić a w to miejsce zbudować WIATE jako przystanek i bedzie OK !!!
~sqandal 2-12-2011 15:44
a po co to- to remontować , pociągów jak na lekarstwo , do Wroclawia powinni jezdzic jakies 2 godz a nie 4 . Brudno i syf jak zreszta w calym mieście ( odrapane kamienice ) brak perspektyw to i po co nam dworzec
~ 2-12-2011 18:20
Zapewne teraz ważniejsze są nowe limuzyny na ministrów, więc pewnie na remont dworca nie starczy...
~Jeloneczka 2-12-2011 18:31
Proszę nie remontować peronów. To taki piękny relikt - pomost łączący minioną i bieżącą epokę. Pociągi dwa na krzyż więc i pasażerów nie ma, za to piękne możliwości plenerów filmowych. Serio :)
~jan z gór 2-12-2011 19:00
Ten dworzec to przykład wrażliwości naszych władz i samorządów . Szczyt niechlujstwa i elementarnej wrażliwości !!!. Podobnie wygłąda dworzec PKS . / wiata dla bydła !/ . A podobno mamy w mieście artystów różnej profesji ,ludzi o Europejskiim zachwycie estetyką , potrafiących dostrzec co wstydzi a co zmienić ..... .?. Nawet jak nas nie stać na gruntowny remont to k... na pewno uzbieracie datki na kilkanaście litrów farby !. Ruszcie więc ..... bo to wstyd dla wszystkich mieszkańców !.
~ala 2-12-2011 19:15
Jelenia to pikus, zapraszam do Gryfowa :-)
~Aldi 2-12-2011 20:52
Wizytówka naszej władzy dla przyjeżdżających.
~Tu i teraz 2-12-2011 20:57
OOOO jakie śliczne okienko-a u p.Zawiły w domku też są takie ładne?????
~Tu i teraz 2-12-2011 21:01
OOOO jakie śliczne okienko-a u p.Zawiły w domku też są takie ładne?????
~Fan 2-12-2011 21:02
Jop twoj mac..... Juz mam tego DOSC!!!!! Juz zrobilem szuste podejscie od ponad pol roku by sie przejechac tym szynobusem!!!!!! Na dodatek swiece oczami dziecku ktoremu obiecalem jazde do Jakuszyc, Czech..... szynobusem.... Jestescie ZLODZIEJAMI z unii wyremontowaliscie linie przez Jakuszyce na dodatek nie macie czym tam jezdziz i co NAJGORSZE zabroniliscie Czechom wjazdu na polskie tory ktorzy to dysponuja wiekszym zasobem taboru ... Najlepiej nikogo nie dopuscic i niech to zarasta chwastami .... JESTESCIE ZALOSNI W biurze na koleiii....
~bang 2-12-2011 21:45
zwiększony ruch pociągów?...to jest tragikomiczne
~Sir Galahad 2-12-2011 22:02
Dworzec nie jest okropny. Okropne są perony i ta część dworca. Sam budynek estetycznie wyremontowany został!
~kamrat 3-12-2011 11:40
wg dzisiejszych informacji radiowych, tj. z 3 grudnia, będą w ministerstwie pieniądze na remont torów na odcinku za Marciszowem. Ma to wstępnie skrócić czas przejazdu do Wrocławia do 2,5h a po dalszych remontach do 1h40', więc chyba perspektywa przed dworcem PKP jest. Gdyby do Wrocławia jechało się 1h40'-2h to zdecydowanie wolę pociągiem niż ciasną i jeżdżącą jak chce komunikacją prywatną
~Do_kamrat 4-12-2011 19:53
...chyba w Radio Maryja takie informacje usłyszałeś... ojciec redaktor cud wymodlił?
~ 6-12-2011 17:20
faktycznie, dworzec trzeba wyremontować. dobrze, że ktoś się za to bierze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group