Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3668
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pamięci ofiar II wojny światowej

Poniedziałek, 8 maja 2017, 19:54
Aktualizacja: Sobota, 13 maja 2017, 10:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pamięci ofiar II wojny światowej
Fot. Przemek Kaczałko
W 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej samorządowcy, kombatanci i przedstawiciele wielu organizacji spotkali się na tradycyjnej uroczystości pod „Mieczami Piastowskimi” w Parku Zdrojowym w jeleniogórskich Cieplicach.

Komentarz do uroczystości głosił płk Marek Gołębiowski z Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, a organizatorami byli: Miasto Jelenia Góra oraz Zarząd Okręgowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z pułkownikiem Edwardem Jakubowskim na czele, który wyraził zadowolenie, że po raz kolejny w obchodach uczestniczy młode pokolenie ze szkół podstawowych, gimnazjów, średnich i wyższych.

- Pragniemy, abyście w przyszłości zachowali właściwy stosunek do pracy i patriotycznego umiłowania Ojczyzny, dbając o ciągłość historii i trwałość naszej państwowości, aby wojna nigdy, nigdy (!) nie była waszym udziałem – mówił prezes zarządu okręgu ZKRPiBWP, który apelował o zgodę narodową bez podziału na lepszych i gorszych. - Nigdy, nigdy – nigdy więcej wojny! - dodał płk Edward Jakubowski.

Uroczystość uświetniła orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej. Obecni byli samorządowcy z Jeleniej Góry i wielu gmin byłego województwa jeleniogórskiego, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, służb mundurowych i instytucji, dla których pamięć o ofiarach II wojny światowej jest niezwykle ważna.

- To najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości – około 60 milionów ofiar, w tym 6 milionów Polaków. To olbrzymia tragedia, w którą Polska weszła osamotniona i mimo tego wystawiła czwartą armię świata – po Rosjanach, Amerykanach i Anglikach – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który uważa, że należy pielęgnować naszą pozycję w Unii Europejskiej i NATO.

- Leżąc między zachodem a wschodem nie stać nas na to, żebyśmy się przyglądali z boku, musimy tworzyć pokojowe warunki – dodał gospodarz uroczystości. - Myślę, że pamięć o czymś takim jak II wojna światowa nie przestanie nigdy funkcjonować w świadomości ludzkiej – zaznaczył M. Zawiła.

Na zakończenie delegacje składały kwiaty przy „Mieczach Piastowskich” oddając hołd poległym, a następnie udali się na tradycyjną grochówkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group