Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 5441
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pamięci Henryka Tomaszewskiego

Wiadomości: Karpacz
Czwartek, 21 listopada 2019, 8:05
Aktualizacja: Piątek, 22 listopada 2019, 10:50
Autor: WAC
Fot. UM Karpacz
Wczoraj (20.11) minęła setna rocznica urodzin wybitnego twórcy, a jednocześnie wieloletniego mieszkańca Karpacza Henryka Tomaszewskiego.

Grono osób chcących uczcić jego pamięć zabrała się wczoraj o godzinie 12.00 na tradycyjnej modlitwie przy grobie artysty, na cmentarzu przy kościele Wang. Poprowadził ją pastor Edwin Pech.

Przypomnijmy. Henryk Tomaszewski był tancerzem, mimem, choreografem, reżyserem, twórcą pantomimy zespołowej i założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy (1956). To jeden z najważniejszych artystów polskiego i światowego teatru drugiej połowy XX wieku. Tomaszewski odszedł od francuskiej tradycji mimu czystego, tworząc wieloobsadowe i niezwykle widowiskowe przedstawienia pantomimiczne, które z czasem sam nazwał choreodramami. Jego przedstawienia powstawały często na motywach klasyki literatury polskiej i europejskiej (inscenizował m.in. utwory Szekspira, Wyspiańskiego, Ionesco, Shawa, Hauptmanna, Ibsena, Słowackiego, Weissa, Gryphiusa). Bogatym źródłem inspiracji było dla Tomaszewskiego również malarstwo, a oprawie plastycznej i muzycznej swoich przedstawień powierzał znaczącą rolę. W centrum swojej wizji artystycznej, którą nazwał teatrem kulistym, postawił człowieka i twórcze możliwości ruchu.

Jako reżyser pracował w teatrach dramatycznych i operowych w Polsce, w Szwecji, Norwegii, Holandii, Danii czy Niemczech. Henryk Tomaszewski był także znanym kolekcjonerem. Jego zbiór zabawek z całego świata (od XVIII do XX w.) prezentowany jest w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu. Za wybitne zasługi dla kultury narodowej został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996). Zmarł 23 września 2001 roku i został pochowany na cmentarzu przy kościele Wang w Karpaczu.   

W ostatnim okresie wokół postaci H. Tomaszewskiego w Karpaczu rozgorzał spór wywołany przez niektórych radnych. Jest on związany z kilkuletnią współpracą mima z wywiadem PRL. Kontrowersje te sprawiły, że obchody setnych urodzin artysty pod Śnieżką były bardzo skromne.

Twoja reakcja na artykuł?

9
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
9%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 21-11-2019 11:14
wielkie brawa dla tych którzy pomimo głupich sporów oddali mu cześć pamietając i doceniając o jego osiągniecia,
~W obronie Tomaszewskiego 21-11-2019 11:50
Ciekawe jak będą wyglądały obchody rocznicowe tych, którzy podpisali współpracę z obecnymi, solidarnościowymi służbami. Pewnie jest ich wielu, wielu donosi, ale teraz w "służbie demokracji". Czy ci wstrząśnięci i sprawiedliwi jeśli chodzi o rozliczanie Tomaszewskiego nie mają bardzo wiele za pazurami? Pilnujcie swego życia, odczepcie się od cudzego.
~Iks 21-11-2019 13:11
Straszne, że atakuje się takich ludzi, którzy zostali wciągnięci do współpracy wbrew ich woli i z których później sama SB zrezygnowała z powodu ich nieprzydatności, a wybiela się całą masę partyjniaków czy innych działaczy systemu, w tym odznaczonego za ściganie opozycjonistów prokuratora, bo zawiał wiatr historii i chorągiewki przestawiły się na lizanie butów aktualnym rządzącym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group