Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 6395
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Pamięć miasta” wraca do… miasta

Czwartek, 6 listopada 2008, 8:46
Aktualizacja: 8:47
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Pamięć miasta” wraca do… miasta
Fot. TEJO
Zapisywany na fotografii obraz będący świadectwem bytu i obserwacji, jednocześnie dokumentujący historię i zamykający w kadrze rzeczywistość, której – bywa – że już nie ma. Lub w każdej chwili może nie być. Dziś otwarcie wystawy tego swoistego zapisu czasu: zdjęcia Jacka Jaśko z cyklu „Pamięć miasta” w Książnicy Karkonoskiej.

Miasto na zdjęciach subtelnych, będących doświadczeniem chwili, przedstawieniem momentów ulotnych, które – dzięki zarejestrowaniu ich na światłoczułym nośniku – nabywają swoistej nieśmiertelności. Takie są prace Jacka Jaśko, pomysłodawcy i jednego z realizatorów cyklu „Pamięć miasta”, który jest wspólnym projektem Domu Spotkań Kopaniec oraz portalu i tygodnika Jelonka.com, we współpracy z portalem „Biuletyn fotograficzny – Świat”.

– Dojrzeliśmy już do pamięci, również do nostalgii i swoich mitologii. Nasz czas z dystansem odkłada się w fotografiach, warstwa po warstwie. Na początku był obraz. Stąd ta pamięć. Nie mieszkam już w Jeleniej Górze. Bywam. Ale to także pamięć mojego miasta – pisze Jacek Jaśko o aurze otaczającej jego zdjęcia.

– Nasz projekt rozwija się w miarę możliwości – mówi Jacek. – Cel to pokazanie zdjęć Jeleniej Góry w przestrzeni miejskiej. Póki co była już jedna wystawa w Muzeum KPN w Sobieszowie. Widziało ją przez trzy miesiące 1550 osób. – W Książnicy Karkonoskiej zobaczymy też inne prace – zapowiada autor. Jednocześnie wystawie będą towarzyszyły prezentacje multimedialne: filmy w sali konferencyjnej i galerie dostępne na komputerach funkcjonujących w niedawno otwartym Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”.

Warto zobaczyć jego fotografie, robione w pewnym sensie z dystansu, ale pełne emocjonalnego zaangażowania i troski o przedstawiane miejsca pamięci.
Fotografie będzie można obejrzeć w Książnicy Karkonoskiej, która dziś o godz. 17 zaprasza na wernisaż wystawy „Pamięć miasta – notatki”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
58
Tak
60%
Nie
40%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group