Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5982
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pamiątka z Chin. Początek misji gospodarczej

Czwartek, 5 maja 2011, 7:53
Aktualizacja: Piątek, 6 maja 2011, 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pamiątka z Chin. Początek misji gospodarczej
Fot. TEJO
Delegacja Jeleniej Góry z zastępczynią prezydenta Zofią Czernow na czele przebywała pod koniec kwietnia w Changhzou w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie przedstawiciele stolicy Karkonoszy podpisali porozumienie o współpracy z dwumilionowym miastem. – Jego pozytywne skutki dadzą się odczuć w wielu dziedzinach, zwłaszcza w turystyce – mają nadzieję samorządowcy.

Okazją do dwudniowej wizyty, w której – oprócz Zofii Czernow – wzięli udział przewodniczący rady miejskiej Jerzy Lenard, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Grzegorz Rychter oraz jeden z przedsiębiorców z branży producentów opakowań, było Międzynarodowe Forum Turystyczno-Przemysłowe miast współpracujących z Changhzou. Cel wizyty: podpisanie porozumienia o partnerstwie Jeleniej Góry i miasta gospodarzy. Takie umowy zawarto zresztą z 12 innymi uczestnikami.

Jak powiedziała Zofia Czernow, chińskiemu partnerowi bardzo zależało na porozumieniu właśnie z Jelenią Górą. Jednym z powodów jest fakt, że w Changzhou działa oddział jeleniogórskiego PMPoland, który goście ze stolicy Karkonoszy zwiedzili. Ponadto chińskie miasto jest znane z produkcji opakowań. – W tej branży funkcjonuje tam aż 1600 firm – mówi Jerzy Lenard.

Nowy partner Jeleniej Góry jest żywo zainteresowany turystyką w naszym regionie. Samorządowców z Polski pytano o dane tyczące tej gałęzi gospodarki. O promocji naszego miasta i okolic rozmawiano także z innymi delegacjami, które uczestniczyły w forum. – Od Koreańczyków, którzy byli także wśród gości forum, usłyszeliśmy zapewnienie, że przyjadą odwiedzić nasz region prywatnie – mówi Zofia Czernow.
Ponadto jeleniogórzanom pokazano miejscowe atrakcje: sztuczne jezioro i niezbyt wysokie góry w pobliżu Changzhou.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, widzi wizytę delegacji w Changzhou jako zapowiedź bardziej intensywnych kontaktów przedsiębiorców z Jeleniej Góry z innymi miastami partnerskimi stolicy Kotliny Jeleniogórskiej. – Opracujemy harmonogram misji gospodarczych, z którymi do takich ośrodków wyjadą lokalni przedsiębiorcy. W sfinansowaniu takich wyjazdów ma pomóc Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego – podkreślił szef miasta.

Jelenia Góra jest partnerem wielu miast, z którymi – do tej pory – relacje są raczej czysto deklaratywne, choćby Tyler w USA. W latach 90. XX wieku przebywała tam jeleniogórska delegacja z ówczesną prezydent Zofią Czernow na czele. Z kolei w meksykańskiej Tequili w 2002 roku był Józef Kusiak, który rządził wówczas miastem. Prezydentowi towarzyszył ówczesny przewodniczący rady miasta Jerzy Pleskot. W minionej kadencji samorządu delegacja Jeleniej Góry odwiedziła Sewerodonieck na Ukrainie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group