Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 3950
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pamiątka z Chin. Początek misji gospodarczej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 5 maja 2011, 7:53
Aktualizacja: Piątek, 6 maja 2011, 8:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Delegacja Jeleniej Góry z zastępczynią prezydenta Zofią Czernow na czele przebywała pod koniec kwietnia w Changhzou w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie przedstawiciele stolicy Karkonoszy podpisali porozumienie o współpracy z dwumilionowym miastem. – Jego pozytywne skutki dadzą się odczuć w wielu dziedzinach, zwłaszcza w turystyce – mają nadzieję samorządowcy.

Okazją do dwudniowej wizyty, w której – oprócz Zofii Czernow – wzięli udział przewodniczący rady miejskiej Jerzy Lenard, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Grzegorz Rychter oraz jeden z przedsiębiorców z branży producentów opakowań, było Międzynarodowe Forum Turystyczno-Przemysłowe miast współpracujących z Changhzou. Cel wizyty: podpisanie porozumienia o partnerstwie Jeleniej Góry i miasta gospodarzy. Takie umowy zawarto zresztą z 12 innymi uczestnikami.

Jak powiedziała Zofia Czernow, chińskiemu partnerowi bardzo zależało na porozumieniu właśnie z Jelenią Górą. Jednym z powodów jest fakt, że w Changzhou działa oddział jeleniogórskiego PMPoland, który goście ze stolicy Karkonoszy zwiedzili. Ponadto chińskie miasto jest znane z produkcji opakowań. – W tej branży funkcjonuje tam aż 1600 firm – mówi Jerzy Lenard.

Nowy partner Jeleniej Góry jest żywo zainteresowany turystyką w naszym regionie. Samorządowców z Polski pytano o dane tyczące tej gałęzi gospodarki. O promocji naszego miasta i okolic rozmawiano także z innymi delegacjami, które uczestniczyły w forum. – Od Koreańczyków, którzy byli także wśród gości forum, usłyszeliśmy zapewnienie, że przyjadą odwiedzić nasz region prywatnie – mówi Zofia Czernow.
Ponadto jeleniogórzanom pokazano miejscowe atrakcje: sztuczne jezioro i niezbyt wysokie góry w pobliżu Changzhou.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, widzi wizytę delegacji w Changzhou jako zapowiedź bardziej intensywnych kontaktów przedsiębiorców z Jeleniej Góry z innymi miastami partnerskimi stolicy Kotliny Jeleniogórskiej. – Opracujemy harmonogram misji gospodarczych, z którymi do takich ośrodków wyjadą lokalni przedsiębiorcy. W sfinansowaniu takich wyjazdów ma pomóc Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego – podkreślił szef miasta.

Jelenia Góra jest partnerem wielu miast, z którymi – do tej pory – relacje są raczej czysto deklaratywne, choćby Tyler w USA. W latach 90. XX wieku przebywała tam jeleniogórska delegacja z ówczesną prezydent Zofią Czernow na czele. Z kolei w meksykańskiej Tequili w 2002 roku był Józef Kusiak, który rządził wówczas miastem. Prezydentowi towarzyszył ówczesny przewodniczący rady miasta Jerzy Pleskot. W minionej kadencji samorządu delegacja Jeleniej Góry odwiedziła Sewerodonieck na Ukrainie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~?!!!? 5-05-2011 8:19
Która ze szkół wprowadzi do programu nauczania "pismo obrazkowe"? Bo jak zaczną przyjeżdżać pociągi pełne Chińczyków - to jak ich powitamy? Gdzie ich pomieścimy???
~wróżka 5-05-2011 8:29
Pomieścimy gości chińskich w nierealnych pomysłach władzy.
~forbes 5-05-2011 8:32
Miasto nie ma pieniędzy a Czernow i niczym niezasłużony Lenard latają sobie za nasze pieniądze do Chin. Normalny mieszkaniec miasta musi wydać na taką wycieczkę od 6.000 wzwyż. Nie życzę sobie by państwo Czernow i Lenard w ten sposób wydawali pieniądze, które także ja wpłacam do kasy miasta. Efektów żadnych nie będzie. A może pani Czernow może się pochwalić jakimiś rezultatami wycieczki do Taylor przed prawie 20laty, też za nasze pieniądze?
~de-de 5-05-2011 8:35
a smakosze tekili to gdzie mieli niby jechac? do porto?
~ludzik 5-05-2011 8:35
a po co oni tam polecieli??? jaki sens ? Panie Prezydencie mam propozycje w sierpniu chcę odwiedzić Zjednoczone Emiraty Arabskie, postaram się nawiązać kontakty w sprawie ropy, przewidywany czas pobytu ok 3 tyg. da się załatwić dwa bilety ?
~wyborca1 5-05-2011 8:44
Wszyscy tacy sami - dorwać się do koryta i nie żałować ( sobie !) . Szkoda...
~ 5-05-2011 8:59
Trzeba było o tym w ogóle nie pisać, żeby mieszkańców nie denerwować. Pani Czernow - specjalistka od międzynarodowych kontaktów gospodarczych - hehe, żałosne. Poza tym pozwolę sobie zacytować kilka słów z tego artykułu - "mają nadzieję samorządowcy". Nadzieję to ja też mam na wygraną w totolotka.
~PaNeK 5-05-2011 9:05
droga "Jel onko" nazwa firmy to PMPoland a nie tak jak Wy namiętnie i z uporem piszecie PM Poland...
~ 5-05-2011 9:22
To sobie pozwiedzaja troche,a pani Czernow to widac od kilkunastu lat przy korycie i nic nie zrobila dla miasta.Gratulowac tylko oby tak dalej!
~Obiektywna 5-05-2011 9:26
Śmieszne to ,iz p.Czernow zapewne nie za swoje pieniążki fruwa do Chin , wczesniej nie wykazala sie sprawnościa dzialania w firmach które wymagały efektywnych wynikow pomimo ze takie szanse miala- a za robote w banku jej podziekowano , w Aniluxsie podobnie pozeganano sie za operatywnośc , chyba teraz firma pójdzie pod mlłotek po takich rządach i przywództwie- a p.Zofia nawiala w naszych ukladach na samorzadowca powtórnie do urzędu bo te posady pozbawione są wymaganych efektow i rezultatow ekonomicznych w pracy - tak tez bedzie z współpraca z Chinami , jak wczesniej z Meksykiem i zaprzyjaznionym miastem produkujacym wódę , Włochami i USA -tamte misje nic nie dały miastu i mieszkancom z wyjatkiem pożytkow dla ekipy odwiedzajacej i wojażującej . Nie ma to ,jak byc samorzadowcem ! zakotwiczonym na pewnym garnku podatnika.
~kokosz 5-05-2011 9:29
Zoska sobie jeszcze pozwiedza swiat na stare lata za publiczne pieniadze. ciekawe w jakim jezyku tam dyskutowali bo raczej chinczycy po polsku nie rozmawiaja a nasi innych nie znaja.
~bang 5-05-2011 9:37
ktoś ich wybrał chyba nie?
~Shakalaka. 5-05-2011 9:46
...buuuaaahahahahaha... ;-) prywatna wycieczka pod pretekstem nawiązania kontaktów biznesowych.. Zadbali by raczej o ściągnięcie do kotliny realnych turystów z Polski i państw ościennych !!!
~Grzesiek 5-05-2011 9:53
Już widzę tych turystów z Chin w Jeleniej Górze. Właśnie zrobiły mi się straszliwe zajady ze śmiechu.
~jestem 5-05-2011 10:01
Jestem przedsiębiorcą, gdzie mogę się zapisać na tę wycieczkę?
~abe 5-05-2011 10:05
Nie bądżmy takimi pesymistami, urządżmy referendum, zmieńmy samorządowców, przecież nie przyspawali ich do foteli. A może tak ekipa władców z Chin na wymianę z naszymi, budują nam drogi to może doswiadczymy również dobrobytu
~Laki 5-05-2011 10:11
Panie Zawiła trochę rozsądku, czy p. Czernow kiedykolwiek z tych służbowo-prywatnych wycieczek coś załatwiła dla miasta. Czas myśleć bardziej gospodarnie o miescie. A co z tym się wiąże p. Czernow wysłać na emeryturę jest to karierowiczka przyssana do koryta. A może tak jeszcze innych nieśmiertelnych przyssanych do urzędu zmienić?. CzywJeleniej nie ma młodych myślących ludzi? Czy tylko przynależność do partii daje rozum? Przez 50 lat żądziła nami partia PZPR, a teraz stanowiska są też tylko PO, PIS i innych karierowicxzów. Żaden mądry lecz bezpartyjny nie ma szans. Dalej rządzi nami mafia partyjniaków i to oni fundują sobie wycieczki.Pani Czernow chciała chyba zwiedzić szlak wędrówek Lepera a załatwili jednakowo.Chińczycy turystycznie w Jeleniej Górze to farsa,chyba że wizyta na koszt urzędu czyli za nasze podatki. Boże widzisz i nie grzmisz.
~ahoj 5-05-2011 10:21
Prezydent Zawiła obiecywał, że będzie szukał inwestorów w Polsce, a nie w "dalekich Chinach". I teraz wychodzi na to, że kłamał?
~Nowa zmiana 5-05-2011 10:29
Wreszcie wiadomo o co chodzi! Laki na prezydenta! Mój drogi Laki kłębią ci się w głowie różne myśli. Ale zdaje się, że jesteś przedstawicielem grupy, nazwę ją:" Nowe zmiana do koryta". W Twojej wypowiedzi ukryta jest pewna myśl, że jak Twoja grupa dojdzie do władzy to ulicami Jeleniej Góry popłynie mleko i miód. Życzę zdrowia i uporządkowanych, w miarę tolerancyjnych, wypowiedzi.
~ 5-05-2011 10:35
Nie no!!!! to przekacza ludzkie pojęcie!!!!!!!!!!!W budżecie miasta nie ma na nic pieniędzy ????? a tu proszę na wycieczki do Chin są?????????????????????????????????????????????????????????????
~Eh... 5-05-2011 10:54
Witam, Jak to zwykły szaraczek ja mam nową wizję ściągnijmy 1mln chinoli do j.g bo oni też potrzebują pracy bądźmy mili dla nich bo u nas jest pracy w ch.... "Zainteresowani turystyką" oki niema problemu sprzedawać będą oscypki ubierać się odpowiednio budować nowe oberże chaty góralskie BO ONI SĄ LUDŹMI GÓR. Ale fajnie będzie niech przyjadą z nowinkami technicznymi i z takim rozwoje technologicznym do J.G może miasto się zmieni niech u nas będzie najtańszy sprzęt AGD RTV Informatyczny. No dobra lekko przesadzam ale i tak prawda jest taka że Chinole kupili SOBIE piękne Miasteczko Jelenia Góra i będą niezłe kokosy zarabiać u nas niech tylko te k... niemyte nauczą się polskiego języka bo nie mamy zamiaru uczyć się krzaczków i chińskiego. z poważaniem Eh...
~J@ck 5-05-2011 10:57
No to urzędasy z ratusza mają Darmowe Biuro Podróży czyli jak najwięcej miast partnerskich ...a co zt ego będą mieli Jeleniogórzanie ???? chińskie sklepy z chińskimi gaciami i biustonoszami po 5 zl
~Adamekkk 5-05-2011 10:59
Panie Lenard podaj Pan łapkę... dziwie się że jest Pan posłuszny jak piesek swojej partii a na każdym kroku kopią Pana po tyłku ... czy Pan jest ślepy ??
~sqandal 5-05-2011 11:03
oj nie wybrzydzajcie ,dobrze ze choć próbują coś załatwić , Chiny troche daleko ale jezeli by tak przedstawić Im walory turystyczne kotliny , pokazać naszą mimo biedy goscinnośc z tym ze nalezałoby jednak ciut zainwestowac i nauczyć się pare wyrazów chinskiego języka bo na migi to nic nie da się we wspólczesnym swiecie zalatwic. Ano pożyjemy zobaczymy
Policmajster 5-05-2011 11:13
Chciałbym poznać raport finansowy z tej delegacji, ciekawi mi ile statystyczny mieszkaniec Jeleniej Góry wydał na „Delegację” urzędników magistratu do Chin. Żenada Pan Zawiła trąbi w koło że nie ma na nic pieniędzy a tu wypuszcza swoich podwładnych na wycieczkę życia. Wstyd, kolejny strzał w kolano naszego prezydenta. Jako następny cel wizyty proponuję Tasmanię i miasto Hobart. 
~Jacek 5-05-2011 11:38
Ludzie! Poza erupcją jadu używajcie czasem rozumu! Jest różnica między wszystkim nacjami z różnych miast partnerskich JG. Kitajcy to naród po pierwsze cholernie zdyscyplinowany i pracowity, po drugie - jest w ekonomicznej ekspansji. Ich interesuje tworzenie swoich przyczółków w Europie. I nie marnują czasu, co cały świat widzi! Czy ich wewnętrzna polityka temu światu się podoba, to całkiem inna sprawa. Ale fakty są takie, że im dużo bardziej niż Amerykańcom, czy miłym potomkom Inków i Azteków zależy na konkretach z takiej współpracy. Czy to dla Jeleniej Góry jest szansa? Jest niemal pewne, że tak! Więc raczej trzymajcie kciuki a nie marudźcie jałowo.
amazonka 5-05-2011 11:56
Mnie ciekawi w jaki sposób Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego ma pomóc w sfinansowaniu takich wyjazdów? Może przerejestruje działalnoś na charytatywne biuro podróży? Każdy pzredsiębiorca chcąc nawiązać kontakt biznesowy niech zgłośi się do KARR-u, instytucja pokryje koszt podróży! he he To by była pomoc dla przedsiębiorców!
~kowal@12 5-05-2011 12:02
A moze ktoś podać sklad ekipy ktora odwiedziła Chiny!poza tym ktora z tych osob znała jakikolwiek język obcy?
~trew 5-05-2011 12:35
Z dobrze poinformowanych źródeł wiem że Pani Czernow oglądała i testował SZTUCZNE JEZIORO które Jaśnie wielmożny Prezydent Zwiła Herbu Długi Wąs ma zakupić dla miasta (czyli DLA NAS!!!) SZTUCZNE JEZIORO ma 2 metry szerokości i 10 metrów długości, jest składane i mieści się w kieszeni. W komplecie ze sztucznym jeziorem jest oczywiście WODA W PROSZKU (rozpuszczalna), oraz DWA MATERACE i parasolki do drinków. Jezioro jest nietanie (3,5 miliona zł) ale za to ma 16 miesięczną gwarancję wieczystą ;-) ....... oj wy biedoki z JG, Zawiłą i jego ekipa pl*je Wam w mor*y wy dalej mówicie że to deszcz pada :-)
~galla 5-05-2011 12:37
kazdy pretekst jest dobry by za podatnika krwawice powozic dookola swiata,a gdyby tak te pieniadze przeznaczyc na ul wojska polskiego bylaby realna korzysc, ladnie sie ta kadencja zaczyna od podwyzek diet, od rautow i wycieczek, a perspektywy rozwoju miasta jak zwykle przepisywane z poprzednich strategii rozwoju miasta i tak w kolko od kadencji do kadencji, az zakoncza swa dzialalnosc wysokimi urzedniczymi emeryturami a ich dzieci dostana schede dalej beda nas okradac majac na uwadze cwaniactwo rodzicow
~czytający 5-05-2011 12:40
JA PRZEPRASZAM BARDZO, ALE O CO CHODZI ? DLACZEGO NARZEKACIE WŁAŚNIE TERAZ ? PO CO TE CAŁE DOCHODZENIE PRAWDY O PANI CZERNOW ? GDZIE JEŹDZI I ZA CZYJĄ KASĘ LATA PO ŚWIECIE ? TRZEBA BYŁO PRZETRZEĆ SWOJE "PATRZAŁKI" PRZY WYBORACH I PO PROSTU NIE GŁOSOWAĆ NA TĘ PANIĄ !!! kORYTKO OD LAT- JAK WIDAĆ- TA PANI ZAWDZIĘCZA NIEUDOLNYM WYBORCOM !!! I TYLE W TYM TEMACIE.
~forbes 5-05-2011 13:20
a ja krytykuje bo mi wolno. Nie glosowalem ani na pania CZernow, ani Broń Boże na pana Lenarda. Tym bardziej wolno mi oceniać ich (nie-)pracę.
~ 5-05-2011 13:31
...przepraszam, ale mam pytanie: a kto wybral pania Czernow??? Chinczyki?
~Bezrobotny 5-05-2011 13:31
Jak były wybory na jesieni to głosowaliście na PO i na Zawiłę!A teraż ich krytykujecie.Dobrze wam baranie mózgi.Te lata to stracone dla miasta.Czernow, Zawiła ani Lenard nie znają żadnego obcego języka w stopniu komunikatywnym.Ci ludzie winni odejść do lamusa historii.
~czytający 5-05-2011 13:40
PAN LENARD NAJLEPIEJ TO UMIE WSPINAC SIĘ PO GÓRACH UBRANY W GARNITUR I NIEUSTANNIE BĘDĄC POD "WPŁYWEM KRAWATÓW ! PRZYKŁAD: WIZYTA PANA PRAEZYDENTA KOMOROWSKIEGO NA ŚNIEŻCE W STROJU ODPOWIEDNIEM DLA GÓR I RADNY LENARD- TOTALNA KOMPROMITACJA !!!
~fan Zofiiii 5-05-2011 14:33
a czy pani Zofia Czernow czegos sie nauczyla u swoich czerwonych braci? jaka strata naszych pieniedzy! lepiej niech sie na spacer udadza za nasza poludniowa granice, to sie wiecej naucza niz. gdziekolwiek indziej i taniej bedzie. A i pani Zofii to na zdrowie taki spacer wyjdzie.
~Gość 5-05-2011 14:42
a co ta Czernow przywiozła za konkrety z Chin ,chyba ryż tańszy ,latają za pieniądze podatników ,a wy głupi wyborcy godzicie się na to a Chińczyk nawiezie nam tu badziewia po kosmicznych cenach ,Czernow już Anilux wykończyła wiec teraz bierze sie za jeszcze handel się weźmie,no chyba mnie szlak trafi to ja ciężko charuja podatki płace a Czernow z całą świtą sobie wycieczki do Chin robi ,a potem sie dziwia ze nie ma na dofinansowanie sportu czy tez innych potrzeb miasta,
~Jano 5-05-2011 14:57
dawno tu nic nie pisałem ,ale ten wylot Czernow do Chin muszę powiedzieć że Zośka mnie powaliła z nóg,zero oszczędności w tym ratuszu ,bawią się wożą za podatników pieniądze nic sobie nie robiąc z tego że brak jest pieniędzy na remonty dróg ,chodników w mieście konkretnych imprez miasto dla turystów nie organizuje ,a Czernow i świta lata do Chin wycieczki sobie robiąc ,nie dalej jak wczoraj czytałem artykuł gdzie p.Zawiła wymieniał że na sport to nie będzie dawał bo nie ma pieniędzy ,to ja się pytam po co Zośka Czernow poleciała do Chin no chyba że po murawe na stadion to i owszem ,ten kraj to robi oszczędności ale tylko na podatnikach ,a te darmozjady z urzędujących mogą sobie pozwolić na wszystko ,jak Zośka zapłaci za bilet to niech lata nawet do Honolulu ,ale za moje podatki to niech mi drogi naprawi i ławki w parkach .
~American 5-05-2011 14:59
Miasto partnerskie z Jelenią Górą to Tyler nie Taylor.
~Greg 5-05-2011 16:51
Pokazuję własnie moim kolegom w Chinach Panią Czernow - Nie podoba im się.
~ 5-05-2011 17:04
tekst porozumienia "o współpracy" trzeba było wysłać kurierem. Taniej!1
~bang 5-05-2011 17:20
~jaś wedr wszystko dobrze,fajnie tylko polskie partie jeszcze bardziej kradną :) trzeba zmienić system a nie świnie przy korycie...jedyna nadzieja w UPR-WIP
~Greg 5-05-2011 17:45
Pokazuję własnie moim kolegom w Chinach Panią Czernow - Nie podoba im się.
~AML 5-05-2011 18:00
Do Grega. A do JBS już się możesz meldować ?
~marta&6 5-05-2011 18:36
na wyjazdy to wszyscy chętni a robić nie ma komu.
~turist 5-05-2011 18:52
Skończy się tak samo jak z Mexykiem, czyli na wycieczce.
~norman 5-05-2011 21:33
Już widzę tłumy chińczyków zwiedzających Karkonosze.
~Podatnik 5-05-2011 22:05
jak widzę te uśmiechnięte gęby naszych tak zwanych prezydentów zastępców i całego tego politycznego szamba ,to mam chęć po prostu walnąć pięścią w stół i zapytać czy ci ludzie robią z nas wyborców durni ,a może mają nas za takich ,p.Czernow cieszy się z wycieczki do Chin ,ja też bym się cieszył na jej miejscu jak bym nie musiał zapłacić za nią tylko zafundowali by mi ją wyborcy z podatków ,pytam się po co p.Czernow poleciała do Chin no chyba nie myśli że robotnik Chiński przyleci tu jako turysta i będzie zwiedzał nasze miasto ,niestety nie przyleci ,bo go nie stać ,no chyba że pani Czernow zafunduje im podróż za nasze pieniądze ,bo nie liczę że za swoje ,miasto stać na przeloty i wycieczki p.Czernow ale na posprzątanie śmieci to nie ,na nowe autobusy nie stać ale na podróże p.Czernow stać ,to ja sie teraz pytam co my podatnicy dostaniemy od Chińczyków teraz p.Czernow czekam na odpowiedź.
~do~AML 6-05-2011 1:24
JBS już działa :) ALe nie wiem czy nie zapomniałem hasła :)
~socjalista 6-05-2011 7:04
Co się stało z PIIpi ,może zaczytała sie "czerwonej książeczce" Mao'
~elan 6-05-2011 7:42
Przychylam sie do wiekszosci krytycznych glosow, niestety. Uwazam ten wyjazd do Chin za niepotrzebny. Dla kogo ta wspolpraca ? Dla tych, ktorzy sa \"przyrośnięci\" do stolkow ? Po prostu ekstra wycieczka za nie swoje pieniadze. Tak, Panie Prezydencie, glosowalam na Pana, ale oszukal mnie Pan. Wielkie szukanie oszczednosci w dobie kryzysu, to jak widac jeszcze wieksza fikcja. Mają racje ludzie piszac, ze należało wydać te pieniadze na pozyteczny cel. Brakuje na prawie wszystko. Czuje sie zawiedziona i rozczarowana Pana \"rzadami\". P.Czernow zawsze wpychala sie na wyjazdy, imprezy darmowe, nic nowego. A Pan mial zrobic porzadek !
~Psi- tfu fuj 6-05-2011 19:46
dawni towarzysze lgną historią do mao? czy za dużo było komuny , czy za MAO komuny?? chińczyki zamieszkają w sławnych obecnie galeriach do których się tak '' uparcie dąży'' . Więc już wiadomo dla kogo są budowane, bo naszych handlowców nie stać na takie przybytki. Ale chinole jako zagraniczni inwestorzy zwolnieni będą z podatków na najbliższe 10 lat za odpowiedni suwenir wartość nowej chaty. Tym sposobem rozwalą doszczętnie nasz handel, a władztwo się wyżywi mawiano niegdyś. Kto acz ta Czernow?? bo nie wiem. Podobno będzie wilk syty i wilk syty , zaś owca wyląduje w opiece społecznej.Co to kurna za krajjjjjjjjjjjjj?????????!!!!!!!!!!!!!!! Następne miasto partnerskie to w planach MOSKWA, KIJÓW WLADYWOSTOK , CZARNOBYLA JENO BRAK DO KOMPLETA!!!!!!!!!! towarzysze!!!!! proletariat wzywa do łączenia!!!!!!
~socjalista 7-05-2011 5:55
PO co nam praca, mieszkania,stabilizacja. Ma wystarczyć PŁYTA ,FIOLKA,naczelny szaman z Krakwa wie co ludkowi trza ."

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group