Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 2599
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Palenie (nie) szkodzi

Wtorek, 7 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:16
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Palenie (nie) szkodzi
W czasach, kiedy o szkodliwości palenia tytoniu nie trzeba nikogo przekonywać, coraz więcej gimnazjalistów, licealistów, a nawet uczniów szkół podstawowych sięga po papierosa lub skręta z zawartością środków odurzających.

O ile podpalanie przez małoletnich traktowane jest jako występek i powszechnie w szkołach tępione, o tyle pełnoletni uczniowie mają pełne prawo, aby truć się na własne życzenie.

Dyrekcje placówek oświaty, gdzie pełnoletnia młodzież uczy się z młodszymi osobami, wprowadziły zakaz palenia papierosów na terenie szkół. Tam, gdzie kształci się tylko młodzież dorosła, wydzielono palarnie, gdzie pasjonaci nałogu mogą iść na dymka.

Jednak w wielu szkołach na problem patrzy się przez palce i na palącą młodzież, tę pełnoletnią, przymyka się oko. A powszechnym miejscem, gdzie najbardziej czuć dym papierosów, są szkolne toalety.

Pomysłodawcą, aby stworzyć palarnię w tego typu placówkach oświaty, był dawny wicedyrektor Zespołu Szkół w Szklarskiej Porębie. Idea spotkała się jednak z krytyką władz oświatowych, a pedagog omal nie stracił pracy.

– Dlaczego pełnoletni mają jak dzieciaki palić po ubikacjach i stwarzać zagrożenie, skoro można wydzielić na szkolnym terenie, poza budynkiem normalną palarnię – argumentował szklarskoporębianin, sam zdeklarowany wróg palenia i nauczyciel wychowania fizycznego.

Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, zna problem. – Regulamin szkoły zabrania palenia papierosów uczniom na jej terenie – tłumaczy. Ale tym, którzy są pełnoletni, nie można palenia zakazać w ogóle. Najczęściej wychodzą oni na papierosa w przerwie, poza szkołę.

Nowością jest podpalanie tzw. trawki, czyli haszyszu lub marihuany. – Coraz więcej młodzieży, nawet gimnazjalistów, od tego się uzależnia – alarmuje Józef Leśniak, szef Poradni Uzależnień „Monar” w Jeleniej Górze.

Wszystkich nieletnich palaczy ściga policja. – Wysłaliśmy do szkół i rodziców wiele listów o tym, jak zachowują się wychowankowie, którzy idą na wagary, lub w przerwie zajęć, wychodzą na papierosa – wyjaśnia kom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W kilku przypadkach policjanci ujawnili, że w skrętach palonych przez młodych ludzi były substancje odurzające.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group