Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 9057
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: P. Gluza kandyduje na prezydenta miasta

Środa, 12 września 2018, 18:39
Aktualizacja: Piątek, 14 września 2018, 7:59
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: P. Gluza kandyduje na prezydenta miasta
Fot. Przemek Kaczałko
29–letni Paweł Gluza będzie najmłodszym kandydatem na stanowisko prezydenta Jeleniej Góry. Dzisiaj (12.09) Komitet Wyborczy Wyborców Jeleniogórzanie – Eksperci – Społecznicy poinformował o tym na konferencji prasowej. Absolwent Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu jest popierany przez stowarzyszenie ETOS, Kukiz'15 oraz partię PSL.

Konferencję rozpoczął szef komitetu i lider stowarzyszenia Etos - Paweł Staworzyński, po którym słowa wsparcia przekazali przedstawiciel stowarzyszenia Kukiz'15 - Paweł Wilk oraz partii PSL - Wojciech Smoliński. Wszyscy w samych superlatywach wypowiadali się na temat wspólnego kandydata na prezydenta podkreślając jego wieloletnie zaangażowanie w życie miasta.

Jak podkreślają przyszli kandydaci do Rady Miejskiej i na urząd prezydenta, nazwa komitetu oznacza zarówno TAK dla Jeleniej Góry, jak i Jeleniogórzanie - Eksperci - Społecznicy.

- Musimy zwiększyć poziom zaangażowania mieszkańców we współdecydowaniu o tym, co się dzieje w mieście. Budżet obywatelski powinien być wisienką na torcie, natomiast nie może być jedyną formą włączania obywateli w życie miasta. Ekspertów też trzeba włączać, a nie wykorzystujemy potencjału naszych uczelni (WEZiT Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Wrocławskiej i KPSW) oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą tutaj swoją działalność - w procesie konsultacyjnym. Społecznicy to osoby często bezinteresowne i oni również nie znajdują wystarczającej roli w funkcjonowaniu samorządu - powiedział Paweł Gluza.

W ramach działań pod hasłem "Jelenia Góra ponad podziałami" kandydat widzi współpracę w sprawach strategicznych, jak np. przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu - aby prezydent, radni miejscy, powiatowi i wojewódzcy oraz parlamentarzyści działali razem. Paweł Gluza zwrócił też uwagę na kwestie jeleniogórskiego szpitala, aby za kilka lat nie znikały oddziały, a także na uczelnie wyższe

- Od 12 lat jestem społecznikiem. Zaczynałem współtworząc Radę Młodych przy stowarzyszeniu Wspólne Miasto Roberta Prystroma, skupiałem się na działaniach młodzieżowych. Następnie założyłem Stowarzyszenie Jeleniogórskiej Młodzieży "All-ternatywa", które organizowało wiele akcji charytatywnych, kulturalnych i rozrywkowych. Od pięciu lat jestem związany z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, w którym pełnię rolę sekretarza zarządu i koordynatora kilku projektów obywatelskich jak "Masz głos, masz wybór". Od niedawna zajmuję się także sportem poprzez zaangażowanie w klub piłkarski Victoria Jelenia Góra, natomiast od 3 lat jestem też przedsiębiorcą - razem z bardzo młodymi osobami współtworzę firmę, która ma obecnie 8 oddziałów w skali kraju. Skończyłem dwie uczelnie: studia inżynierskie (transport) w Politechnice Wrocławskiej, a także zarządzanie w WEZiT Uniwersytetu Ekonomicznego - opowiada o sobie Paweł Gluza.

Ważnym elementem działań kandydata ma być przeciwdziałanie wyludnianiu się miasta.

- Przez ostatnie 12 lat nie zauważyłem działań, które miałyby ten trend odwrócić. Musimy tworzyć bardziej atrakcyjne i lepiej płatne miejsca pracy w oparciu o klastry związane z rozwojem nowoczesnej technologii i odnawialnych źródeł energii. Jak tego nie odwrócimy, to w 2050 roku będziemy mieć 50 tysięcy mieszkańców i spotka nas to, co Goerlitz, a my będziemy wybierać nie prezydenta, a burmistrza - przekonuje kandydat J-E-S, który - co ciekawe - nie chce wygrać tych wyborów za wszelką cenę. - Nie będę nikogo obrażać, dyskredytować. Chcę mówić o tym, co dla Jeleniej Góry najważniejsze. Mam 29 lat, przede mną całe życie, jestem aktywny zawodowo i nie muszę wygrać tych wyborów, ale musimy uatrakcyjnić rynku pracy, oferty edukacyjnej, dania możliwości zamieszkania w Jeleniej Górze poprzez budowę tanich mieszkań komunalnych lub z programu Mieszkanie Plus, ewentualnie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Pełny program będzie sukcesywnie prezentowany przez kandydata i wspierający go komitet.

Twoja reakcja na artykuł?

129
69%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
2%
Nudzi
7
4%
Smuci
7
4%
Złości
41
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (86)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group