Piątek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 6020
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Otwarto tunel pod „Kolorową” i ul. Parkową w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Wtorek, 18 grudnia 2012, 14:11
Aktualizacja: Sobota, 22 grudnia 2012, 9:50
Autor: mea
Fot. Henryk Piotr Garbat, Wojciech Cyganek
Zakończono przebudowę ul. Parkowej oraz budowę stumetrowego tunelu pod stokiem narciarskim, a dzisiaj o godz. 12.00 nastąpiło ich oficjalne otwarcie. – Inwestycja kosztowała ok. 18,5 mln zł i trwała ok. 20 miesięcy. Jest to jedyny w Polsce tunel wybudowany w łuku pod stokiem narciarskim innowacyjną metodą odkrywkową i pierwszy w Europie, który ma nietypowe rozwiązanie technologiczne, czyli stalową konstrukcję działającą na zasadzie rozporu – podkreślił Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza.

Budowa samego tunelu kosztowała ok. 11 mln zł. Jest on wykonany z ok. 840 elementów stalowych, które łączy ok. 18 tys. śrub. Ulica Parkowa stała się teraz obwodnicą centrum Karpacza, gdzie zostanie zamknięty odcinek ul. Konstytucji 3 Maja od domu wczasowego Bachus i starego kościoła do Perły Karkonoszy. Zmieni się organizacja ruchu. – W centrum Karpacza powstanie deptak, akurat przed okresem świątecznym, dzięki czemu turyści, którzy tłumnie wkrótce do nas przyjadą będą mogli bezpiecznie przechadzać się po Karpaczu – powiedział Ryszard Rzepczyński.

Planowana jest rozbudowa ścieżek spacerowych, by można było pieszo dostać się do różnych zabytków oraz miejsc związanych bezpośrednio z turystyką. - Jest to jedyne miasto mające w swoim centrum stok narciarski, który latem wykorzystuje się jako tor saneczkowy – dodał wiceburmistrz.

Nie wszyscy mieszkańcy Karpacza cieszą się z budowy obwodnicy. - Chciałabym zwrócić uwagę na koszt społeczny tej inwestycji. Mieszkam przy przebudowanej ul. Parkowej, dla mnie i części mieszkańców tej ulicy inwestycja jest koszmarem. Budowa tunelu nie rozwiąże problemu komunikacji w Karpaczu, a jedynie przesunie go w inny rejon miasta. Skorzystają turyści i właściciele lokali zlokalizowanych przy przyszłym deptaku. Korzyść jednak okupiona jest dużym kosztem mieszkańców – zaznacza mieszkanka.

Budowa tunelu i przebudowa ul. Parkowej, jak twierdzi kobieta, przez cały czas trwania utrudniała jej życie. - Przerwy w dostawie mediów, awarie, problemy z dojazdem, zniszczenia naszych posesji były i są na porządku dziennym. Obiecywano nam, że po przebudowie ulicy będzie lepiej, bo będziemy mieć nowe instalacje, nową nawierzchnię, łatwiejszy dojazd. Tymczasem wjazd na posesję jest teraz bardzo utrudniony, obawiam się, że w zimie będzie niemożliwy. Montaż bramy na nowym wjeździe też nie będzie łatwy, ani tani – martwi się mieszkanka ul. Parkowej.

- Przebudowaliśmy 4 km różnych sieci m.in. wodociągowej, telekomunikacyjnej, elektrycznej, gazowej. Według planu wybudowano chodniki i podjazdy do domów przy ul. Parkowej – wyjaśnił Ryszard Rzepczyński.

Problemem są też osoby przechodzące przez podwórko kobiety. - Zniszczono już ogrodzenie, zieleń i meble, obrażano nas i nam grożono. Jakby tego było mało, zostało uszkodzone też moje auto, co zgłosiłam na policję – dodała mieszkanka ul. Parkowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~ 18-12-2012 16:01
To tylko tunel golas, czy tez ma systemy p.poz i wentylacje? jesli golas to kiedys, znzjac wigor jazdy Polakow, tam dojdzie do masakry we wnetrzu obiektu.
~ 18-12-2012 16:10
No właśnie dlaczego ten tunel powstał akurat przy ulicy Parkowej? Dlaczego ma sto metrów długości, a nie pięćdziesiąt? I te poręcze dlaczego takie niskie? Nie podoba mi się, w ogóle nic mi się nie podoba...
~ 18-12-2012 17:08
ano zdjęcia wymiatają. otwarcie pełną gębą.
~ 18-12-2012 17:35
piękne zdjęcia z otwarcia tunelu
~mieszkanka 18-12-2012 17:43
no tak, przed rozpoczęciem budowy tunelu ul. Parkowa przecież była reprezentacyjna a teraz klepicho zrobili. Wstydzić się za takich mieszkańców. Nawet dziś jakieś babsko goniło gości chcących uczestniczyć w otwarciu. Żenada.
~zdziwiony 18-12-2012 17:52
Jaki tunel, taka metoda. Mam nadzieję, że słynnego tunelu do Czech pomysłowe Dobromiry tą metodą robić nie będą. Odkryciem odkrywkowej metody lepiej się w świecie nie chwalić bo już wystarczająco tam dowcipów o Polakach krąży.
~ 18-12-2012 18:27
taki mały ? czy aby na pewno tam się zmieszczą dwa osobowe autka, nie wspominając o jakimś małym blaszaku
~ox 18-12-2012 18:28
fotki świetnie oddają temat, brawo Jelonka !!!
~:-D 18-12-2012 19:45
A ten pan na zdjęciu nr 4 to kto. Przypomnijcie proszę, bo nazwiska nie pamiętam.
rymcycymcy 18-12-2012 20:18
1/3 tekstu poświęcona jakiejś marudzącej babie z Parkowej ! :) Tytuł powinien brzmieć ..."Jak tunel wnerwił babę" ! :)
~Do Ździwiony 18-12-2012 20:23
Podaj korzyści jakie osiągnie miasto, mieszkańcy i turyści z tunelu. Na razie rzucasz tylko epitetami i posługujesz się niewybrednym językiem. Będziemy mieć, dzięki tunelowi, najdroższy deptak w Polsce! Problemy komunikacyjne w mieście, zatłoczenie, korki itp. nie zostały rozwiązane. Zyskają osoby prowadzące interesy w centrum, na ogół miłośnicy obecnie panującego burmistrza. Zapłaci reszta czyli tzw. f...rzy.
~ 18-12-2012 20:45
a mi się pomysł tunelu i deptaka podoba, brawo Karpacz, oby tak dalej ;)
~zdziwiony 18-12-2012 20:59
ad 20.23. poczułem się jak rzecznik magistratu, choć nijak nie pojmuję dlaczego ktoś przypisał mi ten "zaszczyt". W najgłębszym tunelu świadomości nie znajduję też jakie korzyści ta eksperymentalna budowla ma przynieść miastu, mieszkańcom i turystom. Sam mam problem, jak teraz dojechać autem do baru na stoku. Będę wdzięczny za informację. Czy wyraziłem się tym razem "wybrednie" i bez epitetów w Pańskim odczuciu?
~zdziwiony 18-12-2012 21:14
Wyjaśnię tylko, że użytkownik tpnet 83.27. to "zdziwiony" inaczej, złośliwy troll, dziwnie też tolerowany przez administratora portalu, wziąwszy pod uwagę treść jego wpisu.
~ 18-12-2012 21:18
Spoko, zdziwiony nie od dzisiaj znany jest z tego, że robi szum na forum, mimo że sam nie ma żadnego pojęcia o sprawie. Taki etatowy spamer. Zdziwiony się dziwi, że w Karpaczu odkryli metodę odkrywkową... A może byś tak zdziwiony, zamiast wiecznie się dziwić, sam coś odkrył i się tym pochwalił, zamiast trollować, spamować i obrażać innych?
~ 18-12-2012 21:19
Co do trollowania, to ja też jestem strasznie zdziwiony, że to ciebie zdziwiony tolerują na tym forum.
~zdziwiony 18-12-2012 21:40
ja tez jestem zdziwiony że zdziwionego jeszcze nie zbanowano za trolowanie i robienie zametu na forum
rymcycymcy 18-12-2012 21:49
Zdziwienie mi się tez udzieliło ! :) ...precz z trolami ...idziemy się ...podziwić ! :) ...pa !
~ciotazpo 18-12-2012 22:23
Widzisz Zdziwiony ty to jesteś menda dokuczasz innym Niecierpię ludzi, którzy nie potrafią kogokolwiek krytykować w sposób merytoryczny, tylko opluwają i szkalują.
~fico 18-12-2012 22:26
Czytam, że tunel budzi spore emocje. Komunikacyjnie niewiele wnosi, jednak miasto zyska deptak i pewnie podniesie opłaty za działalność. Rozumiem żale części mieszkańców, bo mają rację, ale generalnie jakaś korzyść dla turystów jednak będzie. Tak na marginesie, czy to prawda, że nowa droga-obwodnica jest węższa od starej ? Ktoś ma takie informacje ?
~marro 19-12-2012 2:11
Nowa droga w zupełności odpowiada parametrom drogi tej klasy. Jakbyś fico poczytał co nieco w przerwie między trollowaniem, tobyś - nomen omen - się nie dziwił. Co do podniesienia opłat, to też są to wyłącznie twoje prywatne spekulacje. Tunel na pewno będzie sporą atrakcją Karpacza i można się tylko cieszyć, wbrew opinii jakichś sfrustrowanych bab, którym nie podoba się, że ktoś w trakcie budowy kilka razy musiał przejść przez ich podwórko.
~zdjęcia 19-12-2012 8:17
Zdjęcia z otwarcia tunelu http://www.karpacz.pl/pl/galeria/otwarcie-tunelu-ul-parkowa-karpacz
~R.Kiełek 19-12-2012 9:16
"Jeszcze sie taki nie urodził co by to wszystkim dogodził"...jako mieszkaniec biję BRAWO... pomyslodawcom tej inwestycji...Zakopane ma swój deptak czyli krupówki....gdzie rozwija sie handel i życie kulturalne miasta, to pytam dlaczego mój Karpacz ma być gorszy ? W ogóle władzom miasta należy sie wielki szacunek za wszystkie nowe inwestycje ,bo dzieki nim nasze miasto wypięknialo ! Czy tego nie widać ? A tak na marginesie to dlaczego wpisy na tym forum są anonimowe i pozbawione merytorycznych ocen ? nie mówiac juz o kulturze języka i ludzkiej zwykłej przyzwoitości..
~fico 19-12-2012 10:55
Myślałam, że nowe zawsze jest lepsze od starego. Nie ma co się spinać, że droga spełnia wszystkie wymagania, ale ciekawe, co będą mówić kierowcy autobusów w czasie mijanki, gdy spadnie więcej śniegu. Czy na pewno cały śnieg z pobocza będzie zebrany ? Ta trasa miała ułatwić komunikację, aby kierowcy szybciej poruszali się przez centrum. Oczekiwania były większe. Życzę szerokości.
~Michał 77 19-12-2012 11:18
A ja - sympatyk Karpacza z Warszawy, przyjeżdżający regularnie tutaj na urlop - również biję brawo dla rządzących Karpaczem, którzy tak intensywnie rozwijają kurort (nowe muzea, wyciągi,remonty ulic,hotele z parkami wodnymi - który kurort ma 2 parki wodne?) a teraz tunel i deptak. Teraz powinno się ten deptak odpowiednio wypromować i nadać ma fajną, kojarzoną w całej Polsce nazwę (tak jak są kojarzone Krupówki czy Monciak). Nazwa Konstytucji 3 Maja jest zbyt oficjalna i sztywna jak na wakacyjny kurort, może np. deptak Ducha Gór?;-)
~DoMichała 19-12-2012 12:07
A ja, mieszkanka Karpacza, mieszkająca tutaj od lat nie biję braw! Zamiast budowy obwodnicy z prawdziwego zdarzenia, zbudowano tunel dla deptaka! Wydano horrendalne pieniądze, a komunikacja w mieście będzie tak samo beznadziejna, jak do tej pory. Miasto ledwie zipie, pieniędzy brakuje na wszystko, za to podwyżek opłat nie brakuje. Jakie to piękne - zróbmy konkurs na nazwę, cieszmy się i przykryjmy rzeczywistość. Niech nie skrzeczy, prawda, Michał?
~Michał 77 19-12-2012 13:52
Droga Mieszkanko Karpacza, zapewniam Cię, że jeśli Twoim zdaniem Karpacz - żyjący z turystyki - ledwie zipie, to myślisz, że jak nadal turyści będą spacerować wąskim chodnikiem wąchając spaliny to ich będzie przybywać i miasto się rozwinie? I jaka beznadziejna komunikacja? Byłem wiele razy w sezonie (lipiec lub sierpień) i ani razu nie widziałem korka - tylko często spowolniony ruch na 3 Maja, który stamtąd właśnie zniknie. Twoje miasto żyje z turystów, więc im więcej dla nich atrakcji, tym więcej ich przybędzie, a to zysk dla miasta. Ale może dla Ciebie Karpacz ma być tak zapyziały jak np. Szklarska Poręba - zaniedbane domy, bez deptaka, basenów, za to z tirami i brudnym rondem - dworcem PKS?
~cd Michał 19-12-2012 14:35
Mam wrażenie, Michale, że powtarzasz tylko utarte slogany i widzisz to, co chcesz zobaczyć. Przy okazji obrażasz mieszkańców Szklarskiej Poręby. To nie ich wina, że są na przelotowej trasie i mają tiry na drodze. Koszmarków budowlanych w Karpaczu jest znaczne więcej, z "supermaszkarą" hotelem Gołębiewski na czele.
~karpaczanka 19-12-2012 14:46
Osoba twierdząca że jest mieszkanką Karpacza nie jest żadną mieszkanką, tylko trollem regularnie nadającym na tym forum. Proszę nie karmić trolla. Sama mieszkam w Karpaczu i jestem dumna z nowej atrakcji, jak i wladz miasta, które naprawdę dużo zrobiły dla miasta i kurortu. Nawet byłam na otwarciu tunelu i powiem, że na żywo robi jeszcze większe wrażenie niż na zdjęciach. Karpacz jest chyba najszybciej rozwijającym się miastem tej wielkości w Polsce, o czym świadczą choćby liczne nagrody w różnych rankingach. Większość moich znajomych z Karpacza też jest zadowolonych z władz i tunelu. Oczywiście zawsze znajdą się maruderzy i malkontenci, którym nigdy nic się nie podoba, ale tacy na szczęście są w zdecydowanej mniejszości i nie należy nimi się przejmować. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Karpacza i turystów!
~Michał77 19-12-2012 15:14
Nie mieszkańców, tylko marne władze (choć niektórzy z nich te władze wybierali) - nie mogli sobie obwodnicy zbudować (tym bardziej że są znakomite możliwości dofinansowania unijnego)? A wielki blok zwany hotelem Bornit (flagowy hotel Szklarskiej z basenikiem) to jest tak bardzo ładniejszy od hotelu Gołębiewski? Przeciętny turysta z Warszawy, Poznania czy Wrocławia - oczekuje cywilizowanego, eleganckiego kurortu z mnóstwem atrakcji: deptakiem z knajpami, cukierniami, sklepami; basenami, wyciągami i dobrymi trasami spacerowymi - to ma Zakopane, dlatego tam są tłumy turystów i tak się dobrze rozwija. I wszystko wskazuje na to, że Karpacz ma szansę choćby częściowo powtórzyć sukces Zakopanego. A jak nie będzie inwestycji, to turyści pojadą za granicę. I dopiero będziesz ledwo zipać....
~Rico 19-12-2012 16:19
Do Pana Bogdana i Włodygi.No pięknie,Szwajcaria.Deptak że będzie b.ładnie ,DUŻY PLUS! Ale czy np.24 t.samochód ciężarowy z dźwigiem i dostawą na budowę zmieści się tam ??????? Idąc dalej ,czekamy na nowoczesny wyciąg dla narciarzy w rejonie kopy ,tor saneczkowy sztucznie lodzony,skocznia musi zacząć żyć ku uciesze sportowców i turystów.Jak to wszystko już osiągniemy to zostanie się nam tylko wybudowanie tunelu na czeską stronę .O takie nieduże marzenia przedświąteczne ,Wesołych Świat i Dosiego Roku!
~ 19-12-2012 20:01
tunel owszem drogo droga jak droga ale oznakowanie dokonuja ekipy nieznajace przepisow ruchu drogowego
~Januszz 19-12-2012 23:17
Zdziwiony, znowu ci niedobrze? W takich sytuacjach lepiej służy kibel albo tabletki, a nie forum. Jak uważasz, że przekopanie tunelu to takie nic, to zgłoś się następnym razem z łopatą. My pokibicujemy, a ty zrobisz wreszcie coś pożytecznego, zamiast wiecznie smędzić na forum. Nie jest to najdroższy deptak, bo poza deptakiem wykonano obwodnicę, tunel, sieci miejskie i zmodernizowano cały układ komunikacyjny. Deptak to dopiero będzie robiony, samo zamknięcie ulicy to jeszcze nie jest deptak. A jak masz dalej wyzywać innych to ban na twoje IP wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
~zdziwiony 20-12-2012 11:01
@Januszz, kopanie tuneli łopatą to jakiś twój nowy pomysł racjonalizatorski? a "pomysłowy Dobromir" to wyzwisko. Gratuluję. Z drugiej strony, kto wie czy za tą kasę i dodatkowe intratne zlecenie w okolicy, nie warto by skrzyknąć paru silnych z łopatami i jednego strzałowego. Za dobre rady dziękuję i się odwzajemniam: ukop sobie węgla bo zmarzniesz przy kompie.
~ 20-12-2012 17:28
skończ smędzić zdziwiony bo muchy ziewają z nudów
~Miś 20-12-2012 19:14
Mam pytanie. Czy można przejechać, wjechać do tunelu rowerem????.
~Januszz 20-12-2012 22:26
Czy to było pytanie retoryczne, kolego Pik?
~klasldlks 21-12-2012 20:06
Ten tunel przecież jest krótki i prosty.. straszne badziewie. Autobusem sie nawet minuty nie jedzie przez ten tunel.
~Obserwator 22-12-2012 1:48
Po pierwsze, fico, nie prosty, a po drugie: to przez tunel trzeba jechać pół dnia, żeby to był tunel? Znowu się ośmieszyłeś, chłopcze, nie dziwię się, ze zabrakło ci odwagi podpisać się swoim nickiem.
~zdziwiony 22-12-2012 21:07
Wynika z tego, że większość przejść dla zwierzyny leśnej to autostradowe tunele. Druga Szwajcaria.
~@zdziwek 22-12-2012 22:11
Oj, zdziwek, zdziwek... Po głupotach, jakie wypisujesz, wynika że nawet autostrady nigdy nie widziałeś.
~zdziwiony 23-12-2012 0:53
Ważne, że ty zobaczyłeś w TV autostradę, a w Jelonce tunel i obwodnicę w Karpaczu.
~Jerzy 23-12-2012 16:22
Do zdziwiony: I co z tego, że zobaczył? To znaczy, że czyta artykuły. w przeciwieństwie do ciebie - ty od razu przechodzisz do komentarzy. Nie dziw się więc, że potem piszesz same pierdoły.
~rowerek 27-12-2012 13:30
Mam pytanie. Czy można przejechać, wjechać do tunelu rowerem????.
~rowerek 27-12-2012 13:42
Mam pytanie. Czy można przejechać, wjechać do tunelu rowerem????.
~Justyś 28-12-2012 9:20
Super, w końcu powstanie w Karpaczu prawdziwy deptak dla turystów. Krytykującym proponuję głęboko zastanowić się nad swoim tokiem rozumowania. Brawo Karpacz, byle tak dalej!
~turysta 27-01-2013 20:13
robienie deptaku utrudni komunikacje nie bedzie lepiej mogła byc jednokierunkowa ,
~Andrzej Fijałkowski 9-12-2015 11:08
Nie jest źle http://www.karpacz.net/pano/tunel/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group