Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 7913
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Otwarta droga dla wielkich sklepów

Środa, 9 lipca 2008, 8:05
Aktualizacja: 8:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Otwarta droga dla wielkich sklepów
W tym miejscu powstanie Castorama zupełnie niezależnie od zdania samorządowców na ten temat.
Fot. TEJO
Debata samorządowców o Castoramie była zbędna w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który odrzucił ustawę o budowie wielkich sklepów. Organ uznał, że narusza ona gwarantowaną konstytucją zasadę swobody działalności gospodarczej.

To doniesienie poniedziałkowego The Wall Street Journal. Inwestorzy odetchnęli. Nie będą potrzebowali żmudnych procedur, pozwoleń samorządów na różnych szczeblach, aby móc postawić wielki sklep. Zgodził się tym samym z zastrzeżeniami rzecznika praw obywatelskich, który zarzucił samorządom, że mogą interesownie i arbitralnie blokować niektóre inwestycje.

Teraz nie będzie już trzeba żadnych komisji, audytów, ani innych biurokratycznych procedur, aby hipermarkety rosły jak grzyby po deszczu. Dotyczy to również galerii handlowych, a w przypadku Jeleniej Góry – Focus Parku i Galerii Jasna Grodzka. Za nieważne można więc potraktować wszelkie protesty wnoszone przez oponentów tych inwestycji, w tym szefostwa Wspólnego Miasta. Wystarczy tylko zgodność intencji z planem zagospodarowania danego gruntu.

Czy Jelenią Górę zaleją kolejne wielkie sklepy? Trudno przypuszczać, bo rynek stolicy Karkonoszy jest już nimi nasycony. Jednak nie jest wykluczone, że znajdą się inwestorzy, chętni do wybudowania wielkich powierzchni handlowych w rejonie Cieplic i Sobieszowa.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego oznacza także możliwość dochodzenia sporych pieniędzy przez sieci handlowe od Skarbu Państwa. Chodzi o odszkodowania za koszty poniesione przy spełnieniu formalności koniecznych do uzyskania pozwolenia: choćby pomiaru sklepów. Ustawa bowiem działa wstecz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
67
Tak
76%
Nie
13%
Było blisko...
10%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group