Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6126
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Otwarta droga dla wielkich sklepów

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Środa, 9 lipca 2008, 8:05
Aktualizacja: 8:41
Autor: TEJO
W tym miejscu powstanie Castorama zupełnie niezależnie od zdania samorządowców na ten temat.
Fot. TEJO
Debata samorządowców o Castoramie była zbędna w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który odrzucił ustawę o budowie wielkich sklepów. Organ uznał, że narusza ona gwarantowaną konstytucją zasadę swobody działalności gospodarczej.

To doniesienie poniedziałkowego The Wall Street Journal. Inwestorzy odetchnęli. Nie będą potrzebowali żmudnych procedur, pozwoleń samorządów na różnych szczeblach, aby móc postawić wielki sklep. Zgodził się tym samym z zastrzeżeniami rzecznika praw obywatelskich, który zarzucił samorządom, że mogą interesownie i arbitralnie blokować niektóre inwestycje.

Teraz nie będzie już trzeba żadnych komisji, audytów, ani innych biurokratycznych procedur, aby hipermarkety rosły jak grzyby po deszczu. Dotyczy to również galerii handlowych, a w przypadku Jeleniej Góry – Focus Parku i Galerii Jasna Grodzka. Za nieważne można więc potraktować wszelkie protesty wnoszone przez oponentów tych inwestycji, w tym szefostwa Wspólnego Miasta. Wystarczy tylko zgodność intencji z planem zagospodarowania danego gruntu.

Czy Jelenią Górę zaleją kolejne wielkie sklepy? Trudno przypuszczać, bo rynek stolicy Karkonoszy jest już nimi nasycony. Jednak nie jest wykluczone, że znajdą się inwestorzy, chętni do wybudowania wielkich powierzchni handlowych w rejonie Cieplic i Sobieszowa.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego oznacza także możliwość dochodzenia sporych pieniędzy przez sieci handlowe od Skarbu Państwa. Chodzi o odszkodowania za koszty poniesione przy spełnieniu formalności koniecznych do uzyskania pozwolenia: choćby pomiaru sklepów. Ustawa bowiem działa wstecz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 9-07-2008 8:25
To nie jest tak do końca. O tym czy może powstać duży sklep decyduje też Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nie ma w nim zapisu o placówce handlowej wielkopowierzchniowej, to inwestior się może posikać, a i tak nic nie wybuduje. W przypadku ulicy Jasnej sprawa jest jasna... Zgodnie z planami teren ten jest przewidziany pod zabudowę handlowo-usługowo-mieszkalną. I tak był sprzedawany na przetargu. jeśli chodzi o Castoramę, to również potrzebmne były zmiany w planie zagospodarwoania przestrzennego. Działki przy Wrocławskiej (owbwodnica) to ereny zielone, łaki i pastwiska, na których nie można budować. Plan uchwala Rada MIasta, tak więc ostatecznie od niej zależy, czy powstanie sklep wielkopowierzchniowy.
~ludek 9-07-2008 9:45
nasycony dwa hipermarkety i nasycony ? i to spożywka ? hehehe dobre
~:) 9-07-2008 9:50
"to inwestior się może posikać, a i tak nic nie wybuduje" taki tekst to może spłodzić tylko ktoś z Jeleniej Góry - najszybciej rozwijającego się miasta w regionie :)
~dresol 9-07-2008 10:04
No i bardzo dobrze. Nie ma nic lepszego dla konsumenta od walki konkurencyjnej, a gorszego od zawiłych procedur biurokratycznych.
~bess 9-07-2008 10:19
Panie Tejo, uchylenie tej ustawy, ze wracamy do przepisow obowiazujacych przed nia. Dla Jeleniej Gory oznacza to, ze nie moze powstac ani Focus Park, ani Castorama, ani Galeria na Jasnej. Powod? Obiekt wielkopowierzchniowy musi byc wpisany w plan zagospodarowania przestrzennego, zgody ze studium rozwoju miasta. Zaden z wymienionych przez pana obiektow nie jest wpisany ani do studium, zaden nie ma planu. Zaden nie moze dostac zgody na budowe, bo, jak sam pan napisal, wystarczy tylko zgodnosc z planem, a takiej zgodnosci zaden z tych obiektow nie ma. Czasami mam wrazenie, ze nie do konca wie Pan, o czym Pan pisze.
~ktoś tam 9-07-2008 10:42
zasada swobody działalności gospodarczej---> ok, fajnie, tylko, że ta zasada dotyczy też mniejszych przedsiębiorstw. Jeśli wybudują duże markety, to te sklepy upadną. Jeden człowiek się zbogaci, a dziesiątki innych zbankrutuje. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego ;/ a przecież wszyscy chca istnieć...
~Pat 9-07-2008 10:51
Teraz to będą tzw. "szopki".
~kala 9-07-2008 13:23
No wreszcie dobra wiadomość!! Tylko po co to wszystko było?! Kiedy wreszcie samorządowcy i urzędnicy będą pomagać inwestorom, a tak kładą im tylko kłody pod nogi...
~Seti 9-07-2008 14:08
Wspolne Miasto powinno przemianowac sie na Wspolna Wies, albo lepiej Wspolne Zadupie. Tej formacji nic sie nie podoba a do rozwoju maja jakis alergiczny wstret. Wedlug ich pojmowania swiata najlepiej jest zablokowac wszystko, tak zeby nic juz nie bylo... Organizacja hamulcowych... nic wiecej!
~w-jak 9-07-2008 15:24
Jak grzyby po deszczu to niekoniecznie woh będą rosły. Ja czekam na Castoramę, bo nie chce mi się co jakiś czas jeździć do Wrocławia lub Wałbrzycha na zakupy - tylko dlatego, że nasi budowlani przedsiębiorcy zamykają swój biznes o 17.00 ! A planuję spory remont. Nie mam czasu w tygodniu, a jak mam wolne to lubię swój ogródek... i tyle.
~Ted 9-07-2008 15:37
Niech budują ile się da , to my w końcu zadecydujemy gdzie będziemy kupować .I taka jest prawda ,że w Jelonce ogólnie nie mieszkają super zamożni ludzie i pomalutku te super sklepy będą upadać ,a dlaczego bo nie będzie miał u nich kto kupować .Niech mieszkańcy się nie obawiają tych inwestycji to inwestor powinien się obawiać czy będzie miał klientów. Prawda też jest taka ,że na prawdę w Sobieszowie powinien stanąć jakiś niewielki market, terenu na taką inwestycje jest bardzo dużo choćby teren po byłej owczarni lub teren koło PKP.
~pytacz 9-07-2008 15:41
co na to pani Wójcik - wybitny znawca handlu wielkopowierzchniowego?
~((krauz)) 9-07-2008 17:00
pani Wojcik zajmuje sie swoimi lumpami na zabobrzu!!!A JESLI CHODZI O CASTORAME I PODOBNE SKLEPY TO POWINNO BYC ICH WIECEJ!PRZYNAJMNIEJ CENY BEDĄ NISKIE JAK NP WE WROCLAWIU!BO NOMI I PODOBNE SKLEPY ZWAIOWALY Z CENAMI!
~jelinek 9-07-2008 21:41
Błędy polityków zostały w końcu naprawione. Wrócą normalne warunnki dla podejmowania nowych inwestycji. Byłem przekonany , że zwycięży racjonalne myślenie. Autorom poprzednich zmian należy podziękować
~miejscowy 9-07-2008 22:43
samorządowcy czuli pismo nosem i domyślali się jaki będzie wyrok TK i aby wypaść dobrze w oczach wyborców łaskawie wyrazili zgodę
~ 10-07-2008 10:41
Moi drodzy - wreszcie Trybunał Konstytucyjny musiał samorządowców sprowadzic na ziemię !! Bowiem o tym czy ma powstać market, decyduje rynek - czyli my wszyscy którzy będziemy tam ew. klientami. Jak już wczesniej pisałem, właściciele tych sieci dokładnie potrafią sobie obliczyć czy im się to opłaci !! W przypadku Castoramy, dobitnie widać, że jest ona Jeleniogórzanom Potrzebna. Zapewniam , że dawno by już powstała, gdyby nie takie np. Wspólne Miasto, z jej naczelnym ekspertem od handlu bazarowego Panią W. Jak pamiętam, zawsze kiedy zgłaszałem interpelacje w tej sprawie, Wspólne Miasto przychodziło w doborowym towarzystwie z transparentami na sesję Rady, a nasi rajcy kładli uszy po sobie i byli przeciw. Więc jesteśmy chyba jednym z nielicznych miast /tej wielkości/, którego mieszkańcy muszą kupować u sąsiadów kilkadziesiąt kilometrów dalej. W tej sprawie, jest jeszcze jedna ważna kwestia do załatwienia !!! Jak słusznie pisze Ted z 15,37 - powinien jaknajszybciej powstać market spożywczy w Sobieszowie !!! Ten rejon miasta jest praktycznie pustynią handlową. Kilka sklepów, które tu istnieją, nie rozwiązują sprawy a ceny dosłownie szaleją !! Osobiscie, proponowałem najlepsze /moim zdaniem/,rozwiazanie - tj. wyburzenie starych ruder przy ul. Karkonoskiej, jak Bursa, gnijąca dawna Pokusa, i rozwalające się zabudowania Folwarczne, oraz zagospodarowanie tego całego placu. Wydając pozwolenie na budowę marketu, uniknęło by się kosztów związanych z likwidacją tych ruder, a może jeszcze dało by się wyciągnąć trochę szmalu na udrożnienie komunikacji w tym rejonie. Przecież jazda tą ulicą /od kościoła w kierunku na Karpacz/, jest koszmarem . Tam między dawną bursą i i stojącą na chodniku ruderą, trudno przecisnąć się rowerem. Całość problemu poddaję pod rozwagę Pana v-ce Prezydenta Łużniaka, który przecież ten teren zna doskonale . Z poważaniem Józef Gajewski ...
~gada2yx 10-07-2008 14:28
A myslałam ,że galeria będzie dopiero jak ,pójdę na emeryturę i nie będę miala siły do niej wejść,he,he.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group