Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5824
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oszustwo tym razem na… funkcjonariusza CBŚ

Piątek, 16 stycznia 2015, 12:10
Aktualizacja: 12:13
Autor: 112
Jelenia Góra: Oszustwo tym razem na… funkcjonariusza CBŚ
Fot. Archiwum
84–letnia kobieta padła ofiarą oszusta podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Starsza pani wyrzuciła mu przez okno kilkanaście tysięcy złotych.

Wczoraj (15.01) około godziny 13.00 do kobiety zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚ i poprosił o przekazanie 20 tysięcy złotych, gdyż - jak twierdził - prowadzi działania przeciwko oszustom. Oświadczył, że po zakończonych działaniach zwróci gotówkę. Pokrzywdzona wyrzuciła w torbie foliowej przez okno kilkanaście tysięcy złotych.

- Prosimy wszystkich, którzy mogą przyczynić się do ustalenia i zatrzymania sprawcy bądź sprawców tego przestępstwa o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KMP w Jeleniej Górze przy ul. Armii Krajowej 22 (II piętro) osobiście bądź telefonicznie pod numerem 75/75-20-199 lub pod numerem alarmowym 997 – apeluje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji np. z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają kosztowności, kiedy są w domu, jak mają na imię poszczególni członkowie rodziny, itp. Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często, gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów (choroba, szpital, wyjazd, itd.). Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i znika. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze…

- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować policję pod nr 75 / 752 40 11 lub pod numerami: 997 i 112 – dodaje podinsp. Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group