Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9353
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Oszukują dziadków „na wnuczka”

Piątek, 7 sierpnia 2009, 8:25
Aktualizacja: 8:26
Autor: Ania
Jeleniogórska policja apeluje do osób starszych, samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wpuszczanie do domów osób obcych oraz nie dawania nieznanym osobom pieniędzy. Pojawili się oszuści działający metodą na „wnuczka”. Ostatnio przestępcy wyłudzili w ten sposób kwoty od 10 do 14 tys. złotych.

Sposób działania oszustów jest podobny we wszystkich przypadkach. Polega on na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. – Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, że to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd. – informuje kom. Bogumił Kotowski z KMP w Jeleniej Górze.

Oszuści zmienionym głosem podają się za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Bywa, że ofiary nabierają podejrzeń, ale oszuści usprawiedliwiają się chorobą lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia.

Policja ostrzega przed takimi bezmyślnymi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. – Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy.

Lepiej nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem należy oddzwonić do krewnego na znany numer. Trzeba też skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia – uczula kom. Kotowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group