Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7089
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Oszukana na "amerykańskiego żołnierza"

Środa, 27 stycznia 2021, 8:06
Autor: WAC
Region: Oszukana na "amerykańskiego żołnierza"
Fot. policja
Policja ostrzega przed działalnością przestępców, którzy wykorzystują różne techniki manipulacji w mediach społecznościowych, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. Tym razem kobieta z powiatu legnickiego stała się ofiarą oszustwa na tak zwanego „amerykańskiego żołnierza” i straciła 173 tysiące złotych.

Zgłoszenie oszustwa na tzw. "amerykańskiego żołnierza" do komendy miejskiej w Legnicy. Jak ustalono - mieszkanka powiatu legnickiego korespondowała z mężczyzną, który podawał się za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie. „Amerykański żołnierz” przesłał kobiecie swoje zdjęcia, opowiadał o tym, że jest wdowcem i ma syna, który mieszka w Teksasie. Interesował się życiem osobistym 48-latki. Mężczyzna wzbudził u kobiety duże zaufanie. Pewnego dnia wysłał jej wiadomość, że jedzie na operację militarną do Syrii, gdzie są trudne warunki i że nie ma co jeść, ponieważ nie ma dostępu do swojego konta. Kiedy napisała, że nie ma pieniędzy wówczas mężczyzna naciskał, brał ją na litość, że jeśli nie przeleje mu żadnych środków to on tam zostanie na zawsze, a jego syn nie będzie miał ojca. Zapewniał legniczankę, że ma dużo pieniędzy na swoim koncie i odda jej, gdy tylko wróci z Syrii. Kobieta, co jakiś czas przelewała swojemu „przyjacielowi” pieniądze. Łączna kwota jaką przekazała mu przez kilkanaście tygodni to 173 tysiące złotych.

Kilka dni temu kobieta ponownie przelała 81 tysięcy złotych, po tym jak otrzymała wiadomość od rzekomego banku mężczyzny, że ten chce jej przelać wszystkie środki ze swojego konta w kwocie 5 milionów 311 tysięcy dolarów. Aby tak się stało kobieta musi jednak wpłacić kolejne pieniądze, gdyż trzeba odblokować zablokowaną transakcję przez FBI. Gdy legniczanka nie otrzymała żadnych środków poinformowała swojego internetowego „przyjaciela” o tym, że idzie na policję.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, kiedy dowiedzieli się o tym zdarzeniu natychmiast udali się do banku, gdzie wraz z pracownikami placówki zablokowano przelew 81 tysięcy złotych. Jednak mimo to łączne straty jakie poniosła pokrzywdzona to 173 tys. złotych. Policjanci zabezpieczyli niezbędny materiał dowodowy i będą pracować nad ustaleniem osób zamieszanych w oszustwo. Za popełnione przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy na konta osób, których nie znamy - apeluje podkom. Wojciech Jabłoński z policji dolnośląskiej. - Oszuści często bazują na naszych uczuciach, wyznają miłość, opowiadają o swoim życiu i wykazują duże zainteresowanie nowo poznaną osobą. Podejrzenia powinny w szczególności wzbudzić osoby, które oczekują od nas przekazania pieniędzy lub kosztownych przedmiotów. Tylko nasza ostrożność, czujność spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.

Twoja reakcja na artykuł?

2
2%
Cieszy
71
76%
Hahaha
3
3%
Nudzi
8
9%
Smuci
2
2%
Złości
8
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group