Środa, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5428
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oszukać oko malowaniem światła

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 14 stycznia 2010, 20:43
Aktualizacja: 20:44
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jak z pomocą kilku reflektorów, rekwizytów i bogactwa wyobraźni twórczej wyczarować fotografię, której celem jest przekonanie, że sfotografowany przedmiot jest lepszy niż w rzeczywistości? O tym mówił dziś w Książnicy Karkonoskiej znany fotografik studyjny Waldemar Grzelak.

Jego prelekcja została zorganizowana przez Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, do którego bohater wydarzenia należy. – Już nie zajmuję się fotografią komercyjną, robię zdjęcia jedynie dla przyjemności, dlatego mogę państwu zdradzić tajemnice warsztatu, o które zawsze byłem bardzo zazdrosny – żartował Waldemar Grzelak.

Artysta nabierał doświadczenia, kiedy fotografia cyfrowa i wszystkie sztuczki związane z programami do obróbki graficznej były science fiction. Swoje zdjęcia do kampanii reklamowych lokalnych firm a także na użytek innych klientów robił na materiałach analogowych, najczęściej przezroczach, wymagających precyzyjnego naświetlenia.

Prace – od początku do końca – powstawały także w studio i nie były poddawane żadnej „upiększającej” obróbce. Tym większy podziw dla ich autora, który – z pomocą malowania światłem bijącym z kilku lamp i reflektorów, kierując się bogatą wyobraźnią twórczą i graficzną – stworzył fotograficzne dzieła sztuki.

Waldemar Grzelak opowiadał o urządzeniu studia fotograficznego, o sprzęcie, bez którego nie ma mowy, aby zrobić udane zdjęcie martwej natury. Swoją prezentację kierował do osób obeznanych z fotografią. Nawiązał do temperatury barwowej światła, która w fotografii barwnej ma bardzo duże znaczenie przy osiąganiu odpowiedniego nastroju zdjęcia.

Mówił także o rozmaitych sztuczkach, dzięki którym oko oglądającego można oszukać. Zgromadzeni dowiedzieli się, jak osiągnąć na zdjęciu efekt przestrzeni kosmicznej, jak sprawić, aby sfotografowane na stole przedmioty na fotografii ożyły pełnią barw, której w rzeczywistości nie mają. Waldemar Grzelak drobiazgowo analizował poszczególne ujęcia tłumacząc widzom, jak je zrobił i jakich "sztuczek" użył.

Prelegent podkreślił, że malowanie światłem wymaga dużego poczucia estetyki, a fotograf studyjny jest od początku do końca twórcą swojego obrazu. O ile bowiem uwiecznianie na światłoczułym materiale zastanej rzeczywistości nie jest kreacją, a jedynie odtworzeniem danej sytuacji, o tyle obraz w studio jest w każdym calu kreowany przez artystę.

Fotografia studyjna wciąż należy do drogich dziedzin tej sztuki, jednak świadomość twórczego wpływu na obraz sprawia, że jest bardziej ceniona i doceniana w mediach, a zwłaszcza w reklamie. Od oka i warsztatu fotografika studyjnego często zależy sukces danego towaru na rynku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Matylda 14-01-2010 22:11
Panie Waldku ja też jestem zwolenniczką oryginalnych fotografii i nie stosuję żadnych sztuczek z programami do obróbki zdjęć.Podobnie jak Pan zajmuję się fotografią studyjną.Szkoda,że tak trudno dostać się do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.
~Konsument 14-01-2010 23:14
Jaki smaczny ten tatar /zdjecie 6/,
*piipi* 14-01-2010 23:31
..a gdzie jest ..ten *Fajny Jelonkowy TATAR ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group