Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7992
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Ostrożnie na drodze – pamiętajmy o odblaskach

Czwartek, 21 listopada 2019, 12:30
Aktualizacja: Piątek, 22 listopada 2019, 14:48
Autor: 112 (komunikat)
Powiat: Ostrożnie na drodze – pamiętajmy o odblaskach
Fot. Archiwum
Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. We wtorek (19.11) na naszych drogach doszło do kilku kolizji i jednego wypadku. Uwaga na pieszych! Pamiętajmy, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Do wypadku doszło o godzinie 14.36 w Piechowicach na ul. Jeleniogórskiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 70-letni kierujący pojazdem marki Citroen, najprawdopodobniej w wyniku nieprawidłowego manewru wyprzedzania doprowadził do zderzenia z 59-letnim motocyklistą. W wyniku zdarzenia motocyklista został hospitalizowany. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Obecnie policja wyjaśnia szczegółowo wszystkie okoliczności tego wypadku.

Piesi również powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Nie należy przejścia traktować jak enklawy bezpieczeństwa i wbiegać wprost pod koła pojazdu, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa.

Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! Apelujemy również o noszenie elementów odblaskowych również w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym. Przypominamy, że w okresie jesienno – zimowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Odblaski dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji– często ratującej zdrowie i życie.

Jeleniogórska policja apeluje o ostrożność i rozsądek na drodze. Kierowcy noga z gazu. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group