Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 8523
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ostatnie dni głosowania

Piątek, 24 maja 2019, 9:13
Aktualizacja: 16:24
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Ostatnie dni głosowania
Fot. Archiwum M. Synówki
Już tylko kilka dni został0 na oddanie głosu w Dolnośląskim Budżecie Obywatelskim. Trzy projekty zgłosił Mariusz Synówka, który walczy o pozyskanie dla jeleniogórzan łącznie 60 tysięcy złotych. Jego pomysły to "Międzypokoleniowa Akademia Umiejętności i Pasji", „Promujemy Życie” oraz "Góry Bezpieczne". Głosować mogą wszyscy mieszkańcy województwa (nie tylko Jeleniej Góry). Zagłosowanie zajmuje dwie minuty. Głosować można do 27 maja br. Wygrają te projekty, na które zagłosuje najwięcej osób.
Są to pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego, dlatego proszę wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska i Jeleniej Góry o głosowanie na nasze jeleniogórskie projekty, bo jeśli nie wywalczymy sobie zwycięstwa, wygrają projekty z innych miast i pieniądze trafią do Lubania, Zgorzelca czy Bolesławca – mówi wnioskodawca i jeleniogórski społecznik Mariusz Synówka, który zgłosił trzy swoje pomysły.

Pierwszy to projekt nr 151 "Międzypokoleniowa Akademia Umiejętności i Pasji”.

Projekt zakłada organizację wyjazdów dla dziadków z wnukami (od lipca do października) w różne ciekawe miejsca – opowiada Mariusz Synówka. - Wśród propozycji znalazły się m.in.: "Galeria pod Aniołem" w Dobkowie, agroturystyka "Podkówka" w Świdniku, "Ziołowa Zagroda" w Rzeszówku, "Wioska Barwnych Wątków" w Chrośnicy czy ROCK'si goewyprawy. To pomysł na umożliwienie kreatywnego, ciekawego (a co najważniejsze - z dala od gier komputerowych i telewizora) spędzenia czasu przez dziadków razem ze swoimi wnukami – opowiada pomysłodawca.
Zróżnicowana tematycznie oferta edukacyjno - rozrywkowa w postaci warsztatów w terenie zapewni dużo ciekawych wrażeń, ale także i wiele nauczy młodszych i nieco starszych uczestników imprez. Dzieci będą mogły miło spędzić czas w towarzystwie dziadków, którzy niejednokrotnie dysponują (niestety niedocenianą) wielką wiedzą, ale nie zawsze mają możliwość by zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu. Bo dziadkowie to często taka nasza rodzinna Wikipedia! Wszystkie koszty (transport, uczestnictwo w warsztatach) pokryte zostałyby ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego "Aktywny Dolny Śląsk 2019" – dodaje M. Synówka.

Drugi projekt nr 158 to kontynuacja działań w ramach akcji "#Promujemy Życie".

Tym razem chodzi o cykl prezentacji prowadzonych przez ratowników medycznych oraz harcerskich instruktorów – wyjaśnia Mariusz Synówka. - Akcja ma uzmysłowić uczestnikom biorącym udział w spotkaniach, jak łatwo w 3-4 krokach doprowadzić do przywrócenia akcji serca. Podobnie jest w sytuacji stosowania manewru (chwytu) Heimlicha przy zadławieniach. Nagłe ustanie akcji serca oraz zadławienia to najczęściej występujące wypadki mogące skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią poszkodowanego. Dzięki zaplanowanemu cyklowi kilkunastu imprez pragniemy dotrzeć z tą cenną wiedzą do jak największej grupy ludzi. Poprzez szeroko zakrojoną kampanię informacyjną mamy zamiar uświadomić odbiorcom (uczestnikom czynnie biorącym udział w spotkaniu, jak i tylko obserwatorom), że niejednokrotnie sami (dzięki prostym umiejętnościom) możemy skutecznie udzielić pierwszej pomocy zanim na miejscu zdarzenia pojawią się ratownicy. Umiejętność reagowania w potrzebie oraz bezinteresownego niesienia pomocy to jeden z filarów społeczeństwa obywatelskiego. Zajęcia przygotowywane są w Jeleniej Górze (min. 3x) w Galerii Sudeckiej, w Mirsku oraz kilku innych miejscowościach. Aby w sposób naturalny zwiększyć frekwencję - zamierzamy "przyłączyć" się do już zaplanowanych większych imprez (np. "Dni Mirska").Mamy tylko 4 minuty na uratowanie życia - nie zmarnujmy ani sekundy – apeluje wnioskodawca.

I ostatnia propozycja to "Góry Bezpieczne", czyli projekt nr 173. To cykl działań, który ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek. Jak przekonuje pomysłodawca, turyści (indywidualni i zorganizowane grupy) bardzo często zaniedbują podstawowe zasady dotyczące bezpiecznych zachowań na szlakach. Niefrasobliwość może skutkować wypadkami, a czasem też doprowadzić do tragedii. Może sprowadzić poważne zagrożenie na innych uczestników eskapad.

Dzięki organizacji górskich imprez (rajdów) połączonych z dyskusją (prelekcjami) o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na szlakach mamy nadzieję podnieść świadomość turystów w kwestii dbałości o siebie i innych spędzających wolny czas w górach. Instruktorzy i przewodnicy PTTK podczas marszruty (zaplanowano 5 - 6 rajdów o łącznej długości ok. 50 km) zaznajomią prowadzone grupy z zasadami bezpiecznego poruszania się po górskich szlakach oraz niesienia pomocy potrzebującym tak, by nie narażać własnego bezpieczeństwa. Równoległym elementem naszego działania ma być uświadomienie jak najszerszej grupie potencjalnych turystów (za pośrednictwem udziału mediów w projekcie), że nie powinniśmy tak do końca zawierzać naszego bezpieczeństwa nowoczesnym technologiom. Planujemy zamontować na szlakach dodatkowe oznakowanie (upoważnieni "znakarze" PTTK podzielą trasę na sektory), które pomoże określić miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy (bez pomocy mobilnych aplikacji). Będą to małe odblaskowe tabliczki umieszczone bezpośrednio przy oznaczeniu koloru szlaku, na których będą numery sektorów (na całej długości trasa turystyczna zostanie podzielona na sektory - np. o długości ok. 1 km). Osoby ze słabszą orientacją terenową łatwiej określą swoje położenie na mapie, gdzie znajdą się te same informacje. W przypadku konieczności wezwania pomocy ułatwimy określenie miejsca dokąd mają dotrzeć ratownicy. Gdy "zgubimy" kogoś na szlaku będziemy mogli łatwo go zlokalizować bez angażowania specjalistycznych służb. Gdy w nocy zabłądzimy schodząc z trasy - latarka w telefonie może odnaleźć odblask tabliczki i pomóc wrócić na szlak. To nowatorski projekt, który swój start będzie miał na Dolnym Śląsku. Zyskał już aprobatę policji, GOPR, Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz Straży Leśnej. Również Rafał Fronia - znany polski himalaista, członek Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 poparł nas pomysł słowami: „można podać dużo przykładów, że ten pomysł ma szansę pomóc ...i ani jednego, że może zaszkodzić" – dodaje M. Synówka.

Więcej informacji na temat projektów można znaleźć na stronie https://aktywny.dolnyslask.pl/, a link do formularza do głosowania to https://aktywny.dolnyslask.pl/budzet/karta-glosowania-2019

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1387
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group