Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 9451
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: Ostatnia droga Pielgrzyma

Sobota, 9 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 15:55
Autor: Polskie Radio Wrocław 96,7 MHz
Papieża, który przez ponad 26 lat wyciągał rękę do ludzi wszystkich ras i religii, ze łzami w oczach żegnały miliony ludzi.

– Święty! święty! Natychmiast święty!– tak krzyczeli wczoraj wierni, którzy przyszli na plac św. Piotra, by Janowi Pawłowi II towarzyszyć w ostatniej drodze. Jego ciało spoczęło w prostej, drewnianej trumnie.

Na wieki
Możemy być pewni, że nasz ukochany papież jest w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi – te słowa homilii, wygłoszonej w czasie mszy żałobnej wzbudziły ogromny entuzjazm wiernych. Zaraz potem zaczęli wznosić głośne okrzyki: w ten sposób chcieli wyrazić swoje pragnienie, by Jan Paweł II został jak najszybciej wyniesiony na ołtarze.
Niezwykle wzruszającą mszę żałobną poprzedziły uroczystości w bazylice św. Piotra.

Był przy nim Chrystus
O godzinie 7.30 ciało Ojca Świętego, któremu hołd oddawali od poniedziałku pielgrzymi ze wszystkich krajów, zostało przeniesione do zwykłej, cyprysowej trumny. W ceremoniale uczestniczyli m.in. mistrz papieskich nabożeństw liturgicznych arcybiskup Piero Marini, kardynał kamerling Eduardo Martinez Somalo, były sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano i wikariusz Rzymu kardynał Camillo Ruini. Nie mogło zabraknąć arcybiskupa Stanisława Dziwisza. To on razem z arcybiskupem Marinim okrył twarz papieża białą jedwabną chustą, a kamerling pokropił jego ciało święconą wodą. W trumnie umieszczono zapieczętowany rulon z krótką biografią papieża i sakwę z medalami wytłoczonymi w czasie jego pontyfikatu. Potem wieko zostało zamknięte.
Największy pogrzeb świata zaczął się punktualnie o 10. To wtedy na wypełniony po brzegi plac św. Piotra dwunastu mężczyzn wniosło trumnę z ciałem Jana Pawła II. Złożyli ją na dywanie, naprzeciwko ołtarza. Przy trumnie – zgodnie z życzeniem papieża – palił się tylko jeden paschał – symbol Chrystusa. Na wieku trumny położono księgę Ewangelii. Była otwarta tak, by wiatr mógł przewracać jej karty. Obok ołtarza ustawiono wysoki krucyfiks, a w jego tle obraz Zmartwychwstałego Jezusa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1503
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group