Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6605
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Ostatni pobór do armii w historii?

Wtorek, 5 lutego 2008, 8:46
Aktualizacja: 8:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Ostatni pobór do armii w historii?
Fot. Archiwum
Od wtorku przed młodymi ludźmi urodzonymi w 1989 roku staje perspektywa koszar: muszą stawić się przed powiatową komisją lekarską, która oceni ich stan zdrowia i orzeknie, czy mogą iść w kamasze.

– W większości wyjdą z dokumentem, który stwierdzi, że na razie do armii się nie wybierają – prorokuje Polska Gazeta Wrocławska. Wojskowi uspokajają, że pobór to nie jest wcielenie do armii, lecz zwykła procedura rejestracyjna, polegająca na założeniu każdemu ewidencji wojskowej, orzeczenia stanu jego zdrowia i wydaniu tym, którzy się uczą, odroczeń.

– Pobór potrwa do końca kwietnia. Obejmuje nastolatków, którzy jesienią stawili się w Wojskowej Komisji Uzupełnień do rejestracji. Oprócz nich, przed komisjami lekarskimi pojawią się też ich starsi koledzy z roczników 1984-1988, którzy do tej pory nie zgłosili się do poboru – wyjaśnia dziennik.

Z zapewnień rządu wynika, że tegoroczny pobór może być jednym z ostatnich w historii. Dziś polskie siły zbrojne liczą ok. 150 tys. żołnierzy, z czego ok. 70 tys. to poborowi. Poprzedni minister obrony zapowiadał zmniejszenie poboru w 2008 roku o 10 tys. oraz dalsze jego ograniczanie do zawieszenia w roku 2012-2013. Wtedy armia miałaby się stać w pełni zawodowa.

Specjaliści zapytani przez gazetę nie kryją sceptycyzmu: – Na razie ciężko oceniać postęp prac obecnego rządu. Jednak plan przekształcenia naszego wojska w ponad 100-tysięczną armię zawodową w ciągu dwóch lat nie jest realny. Jest za mało pieniędzy, by to zrobić w tak krótkim czasie - czytamy.

Tymczasem z sondaży wynika jednoznacznie, że koszary to ostatnie miejsce, w którym widzą siebie młodzi Polacy. Wolą studiować i pracować, a miesiące spędzone w wojsku uważają za czas stracony.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group