Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7595
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Oślepiające światła i łyse opony prowadzą do śmierci!

Wtorek, 30 września 2008, 14:23
Aktualizacja: 14:23
Autor: TEJO
REGION JELENIOGÓRSKI: Oślepiające światła i łyse opony prowadzą do śmierci!
Fot. TEJO
Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, śliska nawierzchnia drogi, źle ustawione światła, nadmierna prędkość i brak odpowiedniego ogumienia w aucie – takie są najczęstsze przyczyny jesiennych wypadków.

Policja kolejny raz poprowadzi doroczną akcję na drogach „Łyse opony to śmierć”, by wyeliminować jak najwięcej zaniedbań kierowców.
O kontrole na drogach zaczynają się upominać sami kierowcy. Narzekając na innych uczestników dróg wymieniają przede wszystkim źle ustawione reflektory samochodów czy nadmierną prędkość.

W czasie opadów deszczu czy pochmurnych dni często zdarza się, że pojazdy jadące z naprzeciwka skutecznie oślepiają innych użytkowników drogi i jadą jak szaleni, przez co nie ma nawet czasu na jakąkolwiek reakcję – mów jeden z naszych czytelników.
Potwierdza to również pan Andrzej z Jeleniej Góry, który takie właśnie zachowanie w ubiegłym roku niemal nie przepłacił życiem.

– Na drodze z Karpacza do Jeleniej Góry z zakrętu wyskoczył jakiś szaleniec. Źle ustawionymi światłami poświecił mi prosto w oczy i ściął zakręt – opowiada. Próbowałem wyhamować, ale zawiodły letnie opony. Wylądowałem na drzewie. Nie pamiętam co było dalej. Obudziłem się w szpitalu. Dzisiaj wiem, że los dał mi nowe życie. Inni nie mieli tyle szczęścia – mówi mężczyzna.

Dlatego w połowie października kierowcy na drogach mogą spodziewać się wzmożonych patroli jeleniogórskiej drogówki. Poprowadzi ona akcję „Łyse opony to śmierć”. Jej celem jest sprawdzenie m.in. stanu technicznego pojazdu, ustawienia świateł, ogumienia itp.

Prawo co prawda nie nakłada na właścicieli samochodów obowiązku wymiany opon na zimowe, ale my zawsze zachęcamy kierowców do zmiany i przekonujemy ich, że warto – mówi sierż. sztab. Kacper Krauze z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Poza tym sprawdzamy stan ogumienia i wysokość bieżników, która nie może być niższa niż dwa milimetry. Jeśli auto nie spełnia tego wymogu kierowca otrzymuje mandat w wysokości do 200 złotych. Zatrzymywany jest im również dowód rejestracyjny pojazdu do czasu usunięcia nieprawidłowości. Jak mówią jeleniogórscy policjanci, opony najlepiej wymienić do 1 listopada, lub do pierwszych przymrozków. Zimowe ogumienie daje bowiem gwarancję lepszej przyczepności i bezpieczeństwa.

Równie słone kary przewidziane są również dla tych, którzy nie pamiętają o włączeniu świateł, lub mają źle ustawione reflektory. – Za brak świateł przewidziana jest kara w wysokości do 500 złotych, a za nieprawidłowe ustawienie świateł, które może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników drogi, kierowcom wypisywany jest mandat karny w wysokości do 200 złotych, zbierany jest im dowód rejestracyjny i samochód kierowany jest do stacji diagnostycznej, gdzie musi przejść przegląd – mówi Kacper Krauze. Po usunięciu usterki kierowca może odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji w miejscu, gdzie był wystawiany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group