Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3627
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Osiemnaście mgnień karkonoskich

Piątek, 4 września 2009, 19:24
Aktualizacja: Sobota, 5 września 2009, 7:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Osiemnaście mgnień karkonoskich
Fot. TEJO
Kilkadziesiąt fotografii obrazujących Karkonosze na przestrzeni półwiecza można od dziś podziwiać w Galerii Biura Wystaw Artystycznych, gdzie otwarto ekspozycję z okazji 50–lecia Karkonoskiego Parku Narodowego.

To kolejny akcent jubileuszowego dla KPN roku, którego obchody zaczęły się w styczniu w Filharmonii Dolnośląskiej. Już wówczas część prezentowanych dziś fotografii pokazano gościom uroczystości. Później wystawa „wyjechała” do Warszawy, gdzie przedstawiono ją w Ministerstwie Ochrony Środowiska. Teraz zdjęcia wreszcie wiszą w najbardziej do tego odpowiednim miejscu: galerii sztuki.

– Osiemnastu autorów, różne spojrzenia, różne techniki – zauważyła Janina Hobgarska (jej zdjęcia także są na wystawie) przekrzykując tłum, który przybył na dzisiejszy wernisaż. Gości przywitał także Andrzej Raj (również jest autorem kilku wystawowych prac), dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Podkreślił, że instytucja została stworzona, aby chronić piękno natury. Zaś fotografujący „uchronili” je w niezapomnianych kadrach. Podziękował także fotografikom, którzy udostępnili swoje dzieła reagując na apel o takie uczczenie rocznicy KPN. Wyraził także wdzięczność Michałowi Makowskiemu (współautorowi ekspozycji) za wkład w jej organizację.

Najstarsze zdjęcie pochodzi z 1958 roku. Fotografię Śnieżki wykonał Jerzy Wilklendt. – Chodziłem w góry jako turysta i nie myślałem głównie o fotografowaniu. Kupiłem wtedy bardzo prymitywny aparat. Zachwyciło mnie kilka widoków i pstryknąłem – odpowiada nestor jeleniogórskich fotografików. Dziś przeżył ponownie tamte chwile, sprzed 51 lat.

Z kolei Wacław Narkiewicz wędrował po górach w poszukiwaniu kadrów. – Uczestniczyłem w plenerach Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego w różnych miejscach i na szlaki wychodziłem z aparatem – wspomina. – Jak mi się wtedy fotografowało? Świetnie, bo byłem młody – uśmiecha się W. Narkiewicz.

Najbliżej do przepięknych sytuacji, które złapał kadr, miał Piotr Krzaczkowski, pracownik obserwatorium meteo na Śnieżce, który pracę zawodową połączył z pasją fotografowania. Uwiecznił, między innymi, burzę nad Karkonoszami. W zachwyt wprawiają też prace pozostałych współautorów wystawy: Waldemara Wydmucha – jednego z bardziej „zasłużonych” fotografików i fotografów jeleniogórskich, Krzysztofa Kuczyńskiego, Zbigniewa Kulika, Jorga Meinerta, Tomasza Mielecha, Janusza Moniatowicza, Tomasza Olszewskiego, Romana Rąpały, Krzysztofa Romańczukiewicza oraz Wojciecha Zawadzkiego. Większość twórców przybyła na dzisiejszy wernisaż.

Wśród podziwiających i analizujących prace była Zofia Czernow, radna miejska, Kazimierz Raksa, szef wydziału kultury starostwa, Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Tadeusz Biłozor, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz wielu innych miłośników gór i fotografii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group