Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3451
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Niedziela, 20 września 2020, 6:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku
Fot. WAC
Około 50 biegaczy wystartowało w biegu głównym na 5 i 10 kilometrów podczas rozegranego wczoraj (19.09) na Osiedlu Orlim XVIII Memoriale im. Ryszarda Semczuka.

Impreza obyła się dla upamiętnienia jednego z założycieli oraz długoletniego prezesa Ogniska TKKF Orle Ryszarda Semczuka. Pierwszy Memoriał zorganizowano w 2003 roku, w dwa tygodnie po jego tragicznej śmierci.

Ryszard Semczuk był długoletnim działaczem sportowym, animatorem wszelkich imprez sportowych – wspomina organizator Memoriału Marian Mójta. - Główną dziedziną, jego działalności był sport dzieci i praktycznie w trakcie organizacji imprezy dla dzieci tragicznie zginął na ul. Sobieszowskiej, gdy wracał do domu w trakcie przerwy w zawodach, bo musiał coś załatwić. Był sympatykiem nie tylko biegów, ale i sędzią siatkówki, organizatorem ligi piłki nożnej dla dzieci na Orlim oraz entuzjastą nowej w naszym kraju wtedy dyscypliny petanque. Dzięki niemu powstały dwa pola do tej gry - na stadionie przy ul. Lubańskiej oraz na Osiedlu Orlim. Kolega Ryszard jest obecny w pamięci wielu osób. Połowa ze startujących w dzisiejszym biegu to ludzie, którzy z Ryśkiem biegali, przyjaźnili się, uczestniczyli w imprezach sportowych.

Gościem honorowym Memoriału, a jednocześnie starterem biegu głównego był syn Ryszarda Semczuka, były dziennikarz, a obecnie pisarz, będący autorem powieści kryminalnych oraz reportaży - Przemysław Semczuk.

Bardzo mi się podoba taki sposób upamiętnienia mojego ojca, lecz tak naprawdę to on by się z tego najbardziej cieszył, bo jak organizował tu różne imprezy sportowe to nie mógł sobie wymarzyć, że będzie bieg jego imienia - mówi P. Semczuk. - Zauważyłem, że przyjeżdża tu wielu zawodników z takiego pokolenia, że gdy on działał, to oni jeszcze nie biegali albo byli w wieku szkolnym. Podejrzewam, że wielu z nich może go nie kojarzyć. Miałem zamiar dziś pobiec i byłby to mój pierwszy start na 10 kilometrów. Niestety moje plany pokrzyżowała choroba dróg oddechowych. Wystartuję, ze rok i wtedy to nadal będzie mój debiut, bo celowo odpuściłem sobie starty w innych biegach, aby ten był właśnie pierwszy. Mój tata byłby zdziwiony wiedząc, że zaczęłem biegać, bo w szkole byłem beztaleńciem sportowym, migającym się od zajęć wychowania fizycznego.

Jak przypominali organizatorzy imprezy - R. Semczuk był wielkim propagatorem sportu dzieci i młodzieży. Dlatego podczas zawodów jemu poświęconych nie mogło zabraknąć biegów na różnych dystansach: dla przedszkolaków, uczniów szkół postawowych i średnich, na starcie których łącznie stanęło prawie 100 osób. Trasa biegu głównego została wytyczona po przyjaznym biegaczom nawierzchniach trawiastych i szutrowych, głównie na wale przeciwpodowdziowym w pobliżu Osiedla Orle.

Najszybciej 10 kilometrów pokonał Paweł Sadowski z Janowic Wielkich.

Po kilku latach przerwy w startach na Orlim postanowiłem wrócić - mówi. - Trasa trochę przłajowa, dobrze mi znajoma, trochę szutrów, trochę wałów. W taką pogodę to trochę męczarnia, ale biegło mi się dobrze. Na co dzień biegam biegi górskie, uwielbiam ultramaratony. Dzisiejszy bieg to była trochę zabawa, ale i rywalizacja. Biegam od siedmiu lat, trenuję sam, jestem z tego zadowolony. Rodzina mnie wspiera, córka też zaczyna biegać - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

15
65%
Cieszy
2
9%
Hahaha
3
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
299
Nigdy
20%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group