Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 9700
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Opowieści w klimatach Izraela

Środa, 22 kwietnia 2009, 21:31
Aktualizacja: Czwartek, 23 kwietnia 2009, 8:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Opowieści w klimatach Izraela
Fot. TEJO
W podróż wyobraźni po dalekim i egzotycznym Izraelu zaprosił dziś młodzież z Bursy Szkolnej Marcin Nowakowski z saloniku EMPIK. Choć tym razem prelekcja nie odbyła się w popularnej księgarni, tylko w internacie, a jej autorem był sam pan Marcin.

Marcina Nowakowskiego zna coraz więcej jeleniogórzan dzięki jego skutecznej animacji wydarzeń w saloniku EMPIK, który w ostatnich miesiącach stał się miejscem bardzo ważnym na kulturalnym planie miasta. Ale mało kto wie, że gospodarz tego miejsca spędził pięć lat w Izraelu imając się różnych zajęć i poznając kulturę oraz cywilizację Izraelczyków. – Dostałem propozycję wyjazdu, kiedy studiowałem teologię w Warszawie – wyjaśnił. Pracował między innymi w hotelach, ale też jest autorem realizacji telewizyjnych z frontu izraelsko-palestyńskiego, bo przez jakiś czas był korespondentem telewizji TVN 24.

Dziś wieczorem była okazja, aby pan Marcin podzielił się swoimi wspomnieniami z młodzieżą mieszkającą w Bursie Szkolnej nr 1 przy ulicy Kilińskiego. Autor prezentacji przybliżył uczniom izraelską codzienność, która młodym Polakom może wydawać się mało realna. Mówił o najważniejszych przedmiotach kultu, żydowskich symbolach, piśmie, języku oraz obyczajowości.

– W ortodoksyjnych kręgach nie uchodzi, aby kobieta przebywała w towarzystwie obcego mężczyzny, na przykład w windzie. Dlatego też na żydowskich weselach panie i panowie bawią się w osobnych pomieszczeniach a nawet tańczą każdy w swoim gronie – opowiadał Marcin Nowakowski. Do bursy przyniósł też pokaźne pudło z pamiątkami z pobytu w Izraelu. Wśród nich, między innymi, najważniejszy izraelski symbol, czyli menorę. Był także strój rytualny, modlitewnik a także pieniądze. – Musiałem je „przemycać” w listach, bo z Izraela nie wolno wywozić miejscowej waluty – powiedział.

Prelegent pokazał także mnóstwo zdjęć ze swojego pobytu. Nie tylko sielskie obrazki, lecz także fotografie z konfliktu zbrojnego, którego był świadkiem. I z którego relacje nadsyłał do telewizji TVN 24, kiedy był jej korespondentem. Opowiadał też o koegzystencji Żydów z Arabami. – Póki nie ma wojny tolerują się nawzajem, ale jeśli tylko wybucha konflikt, odradza się głęboka nienawiść – mówił. Dodał też, że bardzo istotny wpływ na życie codzienne ma religia. - W czasie szabasu odradza się jakąkolwiek pracę, a w sklepach jest nawet specjalny papier toaletowy już pocięty na kawałki, gdyż jego rwanie z rolki też uważa się za czynność zabronioną w tym okresie. Papier ma specjalne świadectwo koszerności - wyjaśnił prelegent.

– Są pewne skupiska, a nawet miasta, w których żyją bardzo zamknięte ortodoksyjne społeczności – powiedział. Wpływ religii widać nawet w dużych ośrodkach, w których mieszka wielu zlaicyzowanych mieszkańców – dodał. Wspomniał też o marginalizowanej roli kobiet, które w tamtejszych środowiskach, zwłaszcza ortodoksyjnych, żyją w świecie wielu zakazów. Ale i tu docierają ruchy reformatorskie, choć do egalitaryzmu płci w kulturze zachodu bardzo im daleko.

Prelekcji Marcina Nowakowskiego z zainteresowaniem wysłuchało około 30 mieszkańców Bursy Szkolnej nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
954
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group