Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 5216
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Opowieści Chanukowe w Dusznikach i Cieplicach

Środa, 25 listopada 2015, 8:13
Aktualizacja: 8:16
Autor: Org
Region: Opowieści Chanukowe w Dusznikach i Cieplicach
Fot. Organizator
Opowieści Chanukowe to cykl spotkań w różnych miastach i miasteczkach Dolnego Śląska, w ramach których uczestnicy będą mogli zapoznać się z kulturą żydowską. W tym roku takie spotkanie zaplanowano 3 grudnia o godz. 12.00 w Teatrze Zdrojowym w Dusznikach, a 12 grudnia o godz. 19.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.

W programie:
- Wykład w formie opowieści prowadzonej przez Jerzego Kichlera, współtwórcę programu rekonstrukcji i odnowy życia gmin żydowskich w Polsce, inicjatora i realizatora remontu Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, byłego przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (1997 –2003), rzecznika dialogu chrześcijan i Żydów.

- Koncert jedynego w Polsce chóru synagogalnego – kwartet Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Chór zaprezentuje śpiewy tradycyjne, w języku jidysz i hebrajskim, w repertuarze znajdą się utwory kompozytorów znanych i anonimowych. Dyrygent przybliży Uczestnikom zagadnienie muzyki żydowskiej.

Opowieści Chanukowe będą pretekstem do zaprezentowania szerokiego spektrum kultury żydowskiej. Temat żydowskiego święta Chanuka został wybrany nie bez powodu: Chanuka czyli Święto Świateł jest obchodzone w grudniu, czyli w terminie realizacji zadania. Wykład będzie przeplatany muzyką wykonywaną na żywo przez kwartet Chóru Synagogi pod Białym Bocianem. Spotkanie będzie miało charakter otwarty, poprzez taką formę pragniemy nawiązać dialog, który zaowocuje postawą otwartości wobec innych, a także pozwoli na lepsze zrozumienie siebie w kontekście naszego społeczeństwa.

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group