Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7348
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oplecie nas sieć supermarketów

Piątek, 23 stycznia 2009, 7:58
Aktualizacja: Niedziela, 25 stycznia 2009, 8:18
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: Oplecie nas sieć supermarketów
Do połowy lat 70. ubiegłego wieku na terenie dzisiejszego dworca PKS było targowisko miejskie. Handel ma tu powrócić, ale w nowoczesnym wydaniu.
Fot. TEJO
Radni, członkowie komisji rozwoju zaakceptowali część przedłożonego projektu lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych w Jeleniej Górze do studium zagospodarowania przestrzennego miasta. Podczas jednego z posiedzeń byli oburzeni, że urzędnicy chcieli podjęcia tak ważnej decyzji po niespełna godzinnej dyskusji, na podstawie opisu lokalizacji zapisanych na jednej kartce papieru.

- Chciałbym chociaż dowiedzieć się, jaki będzie wpływ proponowanych lokalizacji na istniejący układ komunikacyjny i czy w związku z tym będzie on zmieniany tak, żeby markety nie powodowały paraliżu, jak na przykład w godzinach szczytu bywa na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i Grunwaldzkiej. Dlaczego nie bierze się pod uwagę opracowań wykonanych za prezydentury Józefa Kusiaka, w których zapisano, że nie powinno się tych obiektów budować w pobliżu centrum miasta? – pytał jeden z radnych.

- Uważam, że tych lokalizacji jest za dużo – mówi radny Krzysztof Mróz, członek komisji rozwoju – nie uważam, żeby Jelenia Góra potrzebowała aż tyle obiektów handlowych. Niektóre z zaproponowanych lokalizacji są wyjątkowo nieszczęśliwe, jak tereny przy Spółdzielczej czy fabryka Cyperus. Na Zabobrzu markety stoją już jeden przy drugim.

Na mapie propozycji widać, że nowe tereny leżą w pobliżu istniejących już dyskontów i mniejszych obiektów handlowych. Najwięcej jest wzdłuż osi komunikacyjnych co jest racjonalne, bo inaczej nowe obiekty spowodowałyby całkowity paraliż i tak coraz bardziej zatłoczonych ulic.

- Jeśli te zmiany w studium mają również usankcjonować stan faktyczny, dlaczego jest Kiliński, a nie ma w nich galerii Grodzkiej firmy RankMüller? – pyta radny Mróz – nie uwzględniono też wniosku irlandzkich inwestorów przy alei Konstytucji 3 Maja oraz przy Lubańskiej.

Sprawa wraca po raz kolejny. Kilka lat temu, podobny projekt lokalizacji wywołał protest stowarzyszenia kupców, a jednym z najgłośniejszych przeciwników był ówczesny radny Robert Prystrom. Wtedy odstąpiono od wpisania tych obiektów do studium.

- Po wielu latach chowania głowy w piasek, musimy uporządkować te sprawy, taki obowiązek nakłada na nas ustawodawca – tłumaczy zastępca prezydenta miasta, Jerzy Łużniak – wojewoda odrzucił nasz plan zagospodarowania przestrzennego śródmieścia centrum, bo studium do niego nie zawierało wybudowanych i projektowanych obiektów.

Wniosków do prezydenta było aż 24. Uwzględniliśmy 15. Nie ma wśród nich terenu przy Jasnej, gdyż musimy iść do sądu przeciwko firmie RankMüller. Radni nie chcieli skorzystać z polubownego załatwienia tej sprawy.

Gdybyśmy sprzedali teren te firmie, byłoby po kłopocie. W październiku ubiegłego roku minął czas do którego firma miała zacząć budowę. W dodatku, przy dzierżawie wieczystej nie można budować czegoś innego niż zapisano w akcie notarialnym. Ten przewiduje zabudowę kamienicami mieszkalnymi z usługami na parterze. W tej sytuacji sąd zdecyduje, czy RankMüller będzie musiał zwrócić teren, czy będzie mógł kupić ten teren. Nie przewidujemy zgody na zabudowę terenu wzdłuż ulicy Lubańskiej, gdyż byłyby tam zbyt duże kłopoty komunikacyjne.

Zdaniem specjalistów od nieruchomości najcenniejszym terenem wśród wszystkich tych propozycji jest obszar Zrembu i znajdujących się tam dawnych magazynów PHS. Na obszarze blisko 9,5 hektara mogą stanąć nawet trzy hipermarkety. Obszar wpisany w planie jako przemysłowy pozwala na wybudowanie dowolnego obiektu.

- Teren ten od Zrembu kupiła już firma Parkridge, inwestor FocusParku przy Kilińskiego i zamierza tam budować obiekty jednokondygnacyjne – wyjaśnia Jerzy Łużniak – musimy wpisać do studium te, i być może inne lokalizacje, sądzę, że część nie zostanie wykorzystana na ten cel zbyt szybko. Wszystko zależy od decyzji inwestorów, czy będą zainteresowani konkretnymi lokalizacjami.

Drugim miejscem, gdzie jest już konkretny inwestor jest teren dworca PKS. Galeria ma objąć również obszar na którym stoi dzisiaj market Komfort. Jak zapewnia prezydent Łużniak, w tym miejscu nie będzie kłopotów z wjazdem i wyjazdem na ulicę Podwale, gdyż cały ruch do galerii ma się odbywać przez aleję Jana Pawła II. Tylko, że na tym akurat odcinku, korki w godzinach szczytu są już zjawiskiem codziennym.

Gdzie miałyby stanąć wielkopowierzchniowe obiekty handlowe według propozycji prezydenta Jeleniej Góry.

Obiekty jednokondygnacyjne: 1. Teren między Carrefourem a ośrodkiem Juwenturu, 2. Rozbudowa centrum handlowego Echo, 3. Rozbudowa Tesco, 4. Rozbudowa Castoramy, 5. Teren między Zrembem a UKS na Okopowej, 6. Teren przy ulicy Zgorzeleckiej naprzeciwko stacji benzynowej Preem, 7. Teren przy Spółdzielczej, naprzeciwko stacji benzynowej Orlen, ze schroniskiem dla zwierząt oraz przy odnodze w kierunku Jelenia Plast i Dräxlmaiera.

Obiekty 2 i 3 kondygnacyjne, typu galerii handlowych: 1.Teren fabryki papieru Cyperus przy ulicy Wiejskiej, 2. Dawne targowisko przy Kilińskiego, miejsce budowy FocusParku, 3. Teren dworca autobusowego PKS przy Jana Pawła II, 4. Targowisko Flora przy Chrobrego, 5. Teren bazy remontowej PKS przy ulicy Wolności, obok stacji benzynowej Müller, 6. Niezabudowany teren naprzeciwko Urzędu Skarbowego przy ulicy Wolności, 7. Teren przy ulicy Michejdy, bocznej ulicy Wolności, naprzeciwko młyna, 8. Teren przy ulicy Sobieszowskiej, gdzie pierwotnie planowano postawienie basenów termalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (84) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group