Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1697
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oplecie nas sieć supermarketów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 23 stycznia 2009, 7:58
Aktualizacja: Niedziela, 25 stycznia 2009, 8:18
Autor: Mar
Do połowy lat 70. ubiegłego wieku na terenie dzisiejszego dworca PKS było targowisko miejskie. Handel ma tu powrócić, ale w nowoczesnym wydaniu.
Fot. TEJO
Radni, członkowie komisji rozwoju zaakceptowali część przedłożonego projektu lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych w Jeleniej Górze do studium zagospodarowania przestrzennego miasta. Podczas jednego z posiedzeń byli oburzeni, że urzędnicy chcieli podjęcia tak ważnej decyzji po niespełna godzinnej dyskusji, na podstawie opisu lokalizacji zapisanych na jednej kartce papieru.

- Chciałbym chociaż dowiedzieć się, jaki będzie wpływ proponowanych lokalizacji na istniejący układ komunikacyjny i czy w związku z tym będzie on zmieniany tak, żeby markety nie powodowały paraliżu, jak na przykład w godzinach szczytu bywa na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i Grunwaldzkiej. Dlaczego nie bierze się pod uwagę opracowań wykonanych za prezydentury Józefa Kusiaka, w których zapisano, że nie powinno się tych obiektów budować w pobliżu centrum miasta? – pytał jeden z radnych.

- Uważam, że tych lokalizacji jest za dużo – mówi radny Krzysztof Mróz, członek komisji rozwoju – nie uważam, żeby Jelenia Góra potrzebowała aż tyle obiektów handlowych. Niektóre z zaproponowanych lokalizacji są wyjątkowo nieszczęśliwe, jak tereny przy Spółdzielczej czy fabryka Cyperus. Na Zabobrzu markety stoją już jeden przy drugim.

Na mapie propozycji widać, że nowe tereny leżą w pobliżu istniejących już dyskontów i mniejszych obiektów handlowych. Najwięcej jest wzdłuż osi komunikacyjnych co jest racjonalne, bo inaczej nowe obiekty spowodowałyby całkowity paraliż i tak coraz bardziej zatłoczonych ulic.

- Jeśli te zmiany w studium mają również usankcjonować stan faktyczny, dlaczego jest Kiliński, a nie ma w nich galerii Grodzkiej firmy RankMüller? – pyta radny Mróz – nie uwzględniono też wniosku irlandzkich inwestorów przy alei Konstytucji 3 Maja oraz przy Lubańskiej.

Sprawa wraca po raz kolejny. Kilka lat temu, podobny projekt lokalizacji wywołał protest stowarzyszenia kupców, a jednym z najgłośniejszych przeciwników był ówczesny radny Robert Prystrom. Wtedy odstąpiono od wpisania tych obiektów do studium.

- Po wielu latach chowania głowy w piasek, musimy uporządkować te sprawy, taki obowiązek nakłada na nas ustawodawca – tłumaczy zastępca prezydenta miasta, Jerzy Łużniak – wojewoda odrzucił nasz plan zagospodarowania przestrzennego śródmieścia centrum, bo studium do niego nie zawierało wybudowanych i projektowanych obiektów.

Wniosków do prezydenta było aż 24. Uwzględniliśmy 15. Nie ma wśród nich terenu przy Jasnej, gdyż musimy iść do sądu przeciwko firmie RankMüller. Radni nie chcieli skorzystać z polubownego załatwienia tej sprawy.

Gdybyśmy sprzedali teren te firmie, byłoby po kłopocie. W październiku ubiegłego roku minął czas do którego firma miała zacząć budowę. W dodatku, przy dzierżawie wieczystej nie można budować czegoś innego niż zapisano w akcie notarialnym. Ten przewiduje zabudowę kamienicami mieszkalnymi z usługami na parterze. W tej sytuacji sąd zdecyduje, czy RankMüller będzie musiał zwrócić teren, czy będzie mógł kupić ten teren. Nie przewidujemy zgody na zabudowę terenu wzdłuż ulicy Lubańskiej, gdyż byłyby tam zbyt duże kłopoty komunikacyjne.

Zdaniem specjalistów od nieruchomości najcenniejszym terenem wśród wszystkich tych propozycji jest obszar Zrembu i znajdujących się tam dawnych magazynów PHS. Na obszarze blisko 9,5 hektara mogą stanąć nawet trzy hipermarkety. Obszar wpisany w planie jako przemysłowy pozwala na wybudowanie dowolnego obiektu.

- Teren ten od Zrembu kupiła już firma Parkridge, inwestor FocusParku przy Kilińskiego i zamierza tam budować obiekty jednokondygnacyjne – wyjaśnia Jerzy Łużniak – musimy wpisać do studium te, i być może inne lokalizacje, sądzę, że część nie zostanie wykorzystana na ten cel zbyt szybko. Wszystko zależy od decyzji inwestorów, czy będą zainteresowani konkretnymi lokalizacjami.

Drugim miejscem, gdzie jest już konkretny inwestor jest teren dworca PKS. Galeria ma objąć również obszar na którym stoi dzisiaj market Komfort. Jak zapewnia prezydent Łużniak, w tym miejscu nie będzie kłopotów z wjazdem i wyjazdem na ulicę Podwale, gdyż cały ruch do galerii ma się odbywać przez aleję Jana Pawła II. Tylko, że na tym akurat odcinku, korki w godzinach szczytu są już zjawiskiem codziennym.

Gdzie miałyby stanąć wielkopowierzchniowe obiekty handlowe według propozycji prezydenta Jeleniej Góry.

Obiekty jednokondygnacyjne: 1. Teren między Carrefourem a ośrodkiem Juwenturu, 2. Rozbudowa centrum handlowego Echo, 3. Rozbudowa Tesco, 4. Rozbudowa Castoramy, 5. Teren między Zrembem a UKS na Okopowej, 6. Teren przy ulicy Zgorzeleckiej naprzeciwko stacji benzynowej Preem, 7. Teren przy Spółdzielczej, naprzeciwko stacji benzynowej Orlen, ze schroniskiem dla zwierząt oraz przy odnodze w kierunku Jelenia Plast i Dräxlmaiera.

Obiekty 2 i 3 kondygnacyjne, typu galerii handlowych: 1.Teren fabryki papieru Cyperus przy ulicy Wiejskiej, 2. Dawne targowisko przy Kilińskiego, miejsce budowy FocusParku, 3. Teren dworca autobusowego PKS przy Jana Pawła II, 4. Targowisko Flora przy Chrobrego, 5. Teren bazy remontowej PKS przy ulicy Wolności, obok stacji benzynowej Müller, 6. Niezabudowany teren naprzeciwko Urzędu Skarbowego przy ulicy Wolności, 7. Teren przy ulicy Michejdy, bocznej ulicy Wolności, naprzeciwko młyna, 8. Teren przy ulicy Sobieszowskiej, gdzie pierwotnie planowano postawienie basenów termalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (84) Dodaj komentarz

~A jak 23-01-2009 8:48
Budować budować!!! Chociaż będzie więcej miejsc pracy w czasach kryzysu
~zabobrzanin 23-01-2009 8:54
Dlaczego nikt nie zainteresuje się narastającym problemem braku parkingów na osiedlu zabobrze, samochodówm przybywa jak grzybów po deszczu parkuja gdzie popadnie trawniki chodniki, władza stara się przedziwdziałac stawiając co rusz nowe barierki, to tu to tam gdzie popadnie , bezmuzgowie totalne, może ktos mądry zwróci na ten problem uwagę, jak zwykle polak mądry po szkodzie, tyle miejsca nie wykorzystanego wokoło , trawniki pełne psich odchodów można spokojnie zamienić na parkingi no ale trzeba mysleć a nie budzic się z ręką w nocniku, bardak, jak w całej polsce
~Mathew 23-01-2009 8:54
Czytając powyższy artykuł zastanawiam się co z Dworcem PKS-u gdzie będą przyjeżdżać turyści i gdzie będą wysiadać? oraz czy już całkowicie poległ pierwotny plan postawienia w naszym mieście basenów termalnych? jeśli tak to poraz kolejny damy zarobić Czechom, Słowakom którzy wykozystują ciepłe wody globalnie tylko NAM sie nigdy nic nieopłaca - a szkoda.
~krysys 23-01-2009 8:55
A kto bedzie kupował w tych marketach, jak ludzie kasy nie mają bo kryzys??????????
~Jano 23-01-2009 9:11
no Obrebalski ma pole do popisu moze teraz nstawiac marketow ile tylko chce niech stawia to sam zakupy bedzie tam robil ,a jak go jakis kupiec plajtujacy spotka w markecie to nie daruje mu i walnie go czym popadnie w ta madra i pusta glowe.oczywiscie nie zapominajac o radnych ktorzy tez glosowali tak jak on ,ale mysle ze w dobie kryzysu to tych marketow bedzie ubywac a nie przybywac albo ze one same siemiedzy soba powykaniczaja,karfur to wyglada jak sklep w Rumunii ,albo tajlandii no tesco troche lepiej ale tez tam nic ciekawego nie ma juz same dziadowo ,makowe zeczy to chyba z Tajlandia ,a ceny jak na tytaniku ,no ale ja to sie nie znam i wogule do marketow nie chodze
~Sic 23-01-2009 9:39
Czytajac ten tekst mozna odniesc wrazenie ze w tym miescie juz wszystko jest tylko hipermarketu brakuje! Czy ustalajac te lokalizacje ktos wzial pod uwage aspekt krajobrazowy? Wjazd do JG od Zgorzelca juz jest zrujnowany 'kostka' Komfortu, kolejna stalowa szopa przy Jana Pawal II zrobi z wjazdu do JG wjazd do miasta blokow i hipermarketow, a rozbudowa tego zalozenia w kierunku Juventuru zrujnuje ten przyjemny widoczek. Tereny po Zrembie jak najbardziej! Ale nie trzeba robic doktoratow z urbanistyki by widziec ze w rejonie Zabobrza mamy zupelny przesyt duzych obiektow handlowych, kompletnie ich zas brakuje w okolicach Cieplice - Sobieszow gdzie wyznaczono zaledwie jedna lokalizacje. Nie dziwie sie wiec, ze radni z Komisji Rozwoju nie zaakceptowali tych propozycji, bo wyglada mi to na robote na szybcika, a wskazane jest tu troche pomyslunku i moze jakas szersza dyskusja.
~super 23-01-2009 9:43
bardzo dobrze ! niech budują tylko jelenia jest zacowna i wiecznie komus cos nie pasuje. Spójrzcie na wałbrzych tam rozbudowali juz 2 markety i wszyscy sa szczesliwi. Przynajmniej do wrocławia nie trzeba bedzie jezdzic czy zgorzelca na wieksze i lepsze zakupy.
~mamuśka 23-01-2009 9:44
Może niech lepiej pomyślą o obiektach sportowych dla dzieci?? gdzie te obiecane baseny? Gdzie jakieś sale zabaw z prawdziwego zdarzenia, ze zjeżdżalniami, labiryntami dla dzieci ??? Jest tylko jeden mizerny hip-hop na zabobrzu, który tak naprawdę nic ciekawego nie proponuje za te 10 zł za godzinę. Bylam w Kolobrzegu... tam za te dziesięć zł. dzieciaki mają do dyspozycji halę sportową wielkości tej na złotniczej, są labirynty, zjeżdżalnie, zamki do skakania... ale u nas to tylko możemy sobie pomarzyć.Przydała by sie kręgielnia, tor do jazdy na wrotkach a nawet sztuczne lodowisko... gdzie te dzieciaki mają spędzać wolny czas? w marketach???
wupe 23-01-2009 9:51
niech postawią coś między Sobieszowem a Cieplicami na np.Sobieszowskiej
jgajewski 23-01-2009 10:23
Szanowni Państwo ! Wyznaczenie lokalizacji marketów to jedno, a ich budowa to drugie !!! Oczywiście - wyznaczanie w centrum miasta jest bez sensu !! Natomiast nie ma obawy, że one nas zaleją. Bowiem nikt z włascicieli tych sieci, nie wystąpi o pozwolenie na budowę, nim nie zrobi dokładnego rozeznania rynku. To są ludzie interesu i filantropii nie uprawiają .To prawda że w Wałbrzychu /oraz innych miastach/, powstają one szybciej niż u nas. Dla przykładu - tak potrzebna nam CASTORAMA . od lat nie może doczekać się realizacji. Ponadto, jej przyszłą lokalizację ustalono w samym centrum miasta, które już dziś w tym rejonie jest zakorkowane do granic możliwości. Rację ma /wupe 9.51/, że bardzo potrzebny jest market /typu Lidl lub Plus/, w rejonie Sobieszowa. Mieszkańcy od dawna się o to upominają. To praktycznie Handlowa pustynia. Pozdrawiam - Józef Gajewski ...
~... 23-01-2009 10:57
4. Rozbudowa Castoramy // a posiadamy Castorame? ; >>
~ewa 23-01-2009 11:14
A dlaczego nie wykorzystacie terenow przy ulicy sudeckiej ?od cmentarza?
~lu wie najlepiej 23-01-2009 11:16
"wupe " nie umiesz czytać na sobieszowskiej ma być 8. Teren przy ulicy Sobieszowskiej, gdzie pierwotnie planowano postawienie basenów termalnych. .. "~Mathew" jak był na bieżąco z wiadomościami to zestaw basenów ma powstać przy samym parku w cieplicach na terenach zakładu maszyn papierniczych zostały odstąpione hangary .. no właśnie co z dworcem pks i ich bazą??
~do wupe 23-01-2009 11:30
postawic postawia ale tylko fotoradar ;)
~ludek 23-01-2009 12:08
budowac budowac mzoe cos sie w tej jg zmieni choc ceny
~kakaka 23-01-2009 12:27
ten pomysł bardzo mi sie podoba 7. Teren przy ulicy Michejdy, bocznej ulicy Wolności, naprzeciwko młyna, . tam w okolicy nie ma żadnego sklepu.
~hj 23-01-2009 12:29
Zgadzam się w 100 % z tą odpowiedzią 23-01-2009 09:39 | ~Sic | IP: *.97.254.116 Czytajac ten tekst mozna odniesc wrazenie ze w tym miescie juz wszystko jest tylko hipermarketu brakuje! Czy ustalajac te lokalizacje ktos wzial pod uwage aspekt krajobrazowy? Wjazd do JG od Zgorzelca juz jest zrujnowany 'kostka' Komfortu, kolejna stalowa szopa przy Jana Pawal II zrobi z wjazdu do JG wjazd do miasta blokow i hipermarketow, a rozbudowa tego zalozenia w kierunku Juventuru zrujnuje ten przyjemny widoczek. Tereny po Zrembie jak najbardziej! Ale nie trzeba robic doktoratow z urbanistyki by widziec ze w rejonie Zabobrza mamy zupelny przesyt duzych obiektow handlowych, kompletnie ich zas brakuje w okolicach Cieplice - Sobieszow gdzie wyznaczono zaledwie jedna lokalizacje. Nie dziwie sie wiec, ze radni z Komisji Rozwoju nie zaakceptowali tych propozycji, bo wyglada mi to na robote na szybcika, a wskazane jest tu troche pomyslunku i moze jakas szersza dyskusja.
~oplotla_mnie_siec_marketow 23-01-2009 13:37
Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, co tu jeszcze wybudować ;] http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=34808fb9e640e8d2 http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=bfc1bed3ca30abb7
~rafik 23-01-2009 14:17
To takie centra kultury i rozrywki dla młodzieży będą teraz nas zalewać, oczywiście można tam iść posiedzieć, podebatować,skorzystać z tak obiecanego od lat wielu aquaparku,a dojechać tam napewno będzie można nowymi drogami
~ 23-01-2009 14:40
niby tyle tych marketów, ale w każdym i tak pełno ludzi, a jelenia ma i tak ich najmniej w porównaniu z legnicą, wałbrzychem, nie mówiąc o wrocławiu
~ja 23-01-2009 14:46
Niech się wszyscy kłócą. Bylismy prowincją a teraz będziemy gó... prowincją. Gadać, kłócić nic nie robić tak jest fajnie. A jeszcze lepiej w stołki radnych bąki pus...ć z tego to przynajmniej powstanie jakiś smród
~grypa trzymaja wladze 23-01-2009 15:09
No i wtopa znowu. Tekst jest z tamtego tygodnia, a w srode byla komisja rozwoju i wiekszosc lokalizacji zostala pozytywnie zaopiniowana
~brawo 23-01-2009 15:30
Brawo radni! Nareszcie mieliście odwagę sprzeciwić się dzikim pomysłom i przedziwnemu lobby. Może to opanuje na chwilę naszego - och! przepraszam, Waszego prezydenta...
~muminek 23-01-2009 15:59
dla mnie w jelonce to brak tylko KFC
kwakwa 23-01-2009 16:10
zaorać jelonkę-posadzić ziemniaki
SolAngelica 23-01-2009 16:50
Do ~mamuśka:zgadzam się.Przydałyby się jakieś miejsca do zabaw dla dzieci.Ale takie konkretne,a nie na 'odczep się'.
~Tryton 23-01-2009 16:56
(metodą wytnij wklej napiszę raz jeszcze) mam nadzieję, że radni wyciągną nauczkę z poprzedniego wyznaczania miejsc i nie dadzą sie dalej wodzic za nos. Będą pamiętac jak to najpierw Pan Prystrom protestował gorąco przeciw wyznaczeniu miejsc pod markety, strasząc jakoby światowe sieci wręcz biły sie o tereny w Jeleniej Górze, opowiadając o jakiś łapówkach, które miały obiecywac radnym, o 9 miejscach pracy w miejscowych firmach, które kosztwac będzie, każde jedno nowe miejsce pracy w markecie i tym podobne bzdury. W takiej atmosferze rada ustąpiła nie wyznaczając takich miejsc w ogóle. Efektem czego były min olbrzymie problemy z Focus Parkiem, zaś Pan Prystrom mógł później obłudnie tłumaczyc, że jest on zasadniczo za Focus Parkiem, tylko skoro nie wyznaczono miejsc pod nowe markety (wskazując na zaniedbanie rady) to nie mozna go postawic i zaskarżał decyzję o pozwoleniu na budowę do upadłego. Jednocześnie zarzucając władzom niegospodarnośc i nieudolnośc, dowodem czego miał byc pusty plac po byłym targowisku... to się dopiero nazywa schizofrenia :P Mam nadzieję, że radni zachowają się tym razem odważniej, mniej oportunistycznie; podejmą temat i rozstrzygną go po męsku... dzięki czemu byc może unikniemy w przyszłości podobnych żenujących spektakli, a inwestorom będzie zdecydowanie łatwiej tworzyc miejsca pracy w tym mieście.
~s. 23-01-2009 17:11
W tej chwili oplotła nas sieć "biedronek". Brakuje marketów z prawdziwego wrażenia - chyba że wypad do Wrocławia traktować jako wypad za Jelenią. Lokalizacja połowy do bani. Z jednej strony miasta wszystko z drugiej nic. Szobieszów i Cieplice to pustynia. Szobieszowska odpada, kiedyś były to tereny zalewowe - ciekawe czemu tam sie buduje domki. Najlepszym rozwiązaniem w cieplicach byłby teren obok młyna. W Cieplicach by ceny spadły i o to chodzi.
~mac 23-01-2009 17:25
jeśli chodzi o teren przy PKSie to może by ktoś pomyślał, lub skorzystał z rozwiązań w znacznie bardziej rozwiniętych krajach i połączył galerię handlową z dworcem autobusowym? przykładem tego może być chociażby centrum handlowe Golden Square w angielskim Warrington.
~Uśka 23-01-2009 17:41
mamuśka to wal halę i zarabiaj szmal a i masz pole do popisu uczciwie zatrudnić pracown.
~ago od kosmosu 23-01-2009 17:56
Popieram wypowiedź ~s. Cieplice to naprawdę marketowa pustynia, dwie biedronki na krzyż nie rozwiązują sprawy, albowiem mają ubogą ofertę w porównaniu do takiego np.Tesco czy Carefour, poza tym jeśli chodzi o galerie handlowe, to takowych w Cieplicach nie ma wcale. Niby uzdrowisko, a posiada parę malutkich sklepików na krzyż i mikroskopijny targ na Mieszka I. A ceny oczywiście dużo wyższe niż w Centrum i na Zabobrzu.
~Tomek_19 23-01-2009 18:41
Super !! kolejny market .... na 1go maja zróbcie jeszcze z 10 banków, i jeszcze może gdzieś z 15 biedronek wciśnijcie bo mało tego mamy .. normalnie żal, nic tylko kolejne markety. Zamiast wybudować jakies multikino, czy coś z branży rozrywkowej to nie !! Mam 19 lat i to miasto nie ma dla mnie perspektyw. Idąc główną ulica tego miasta mam tyle alternatyw, tyle opcji co mogę w tym mieście zrobić hmmm może pójdę do banku a i wezmę kredyt, albo nie pójdę do banku b może tam mają lepszy procent, jeżeli tam mi się nie uda mogę spróbować w pozostałych siedzibach banków na 1-go maja, mamy ich tam chyba ze sto. Zawsze tez można pozwiedzać Lidle może na jakąś promocje uda się trafić ich też nam dostatek. Przecież to są świetne atrakcje, całe rodziny miło spędzają czas... szkoda gadać nic tu się nie dzieje ciekawego !! PS. Dzięki ci Boże za Empik
~Dino 23-01-2009 19:01
NAJLEPIEJ JAK BY TAK ZROBILI MARKET Z RATUSZA I PAN PREZYDENT I JEGO ŚWITA PRACOWALI BY ZA GŁODOWE PENSJE WTEDY BY TE PODBRUDKI ALA TARCZYCOWE DYNAMICZNIE POZNIKAŁY
~cxz 23-01-2009 19:27
Do | ~zabobrzanin | Dlaczego miasto ma budować parkingi na zabobrzu?? Jak nie masz gdzie stawiać samochodu to go sprzedaj albo kup z sąsiadami kawałek ziemi i sami sobie wybudujcie.Ty byś chciał żeby miasto jeszcze ci kupiło samochód i go utrzymywało...Ciekawe co jeszcze??? może pierdnąć w oponki??
~generał 23-01-2009 19:48
Panie Prezydencie daj Boże aby była to tylko Pana słaba chwila, w której wyobraźnia poniosła Pana ponad rzeczywistość! Czy ma Pan pojęcie jakich krzywd wyrządzi Pan własnym mieszkańcom??? Czy rozwaga i adekwatne do obecnej sytuacji miasta postępowanie ma zapewnić nam mieszkańcom lepsze jutro ??? Nie takiego miasta chcemy - aby gdzie człowiek się nie ruszył były MARKETY I GALERIE ! WYSTARCZY PARĘ A NIE DZIESIĄTKI !!!! Ekipo rządząca - jeśli potraficie, uszanujcie to miasto i każdego jego mieszkańca który Was żywi !!!
~marx 23-01-2009 21:41
Brawo!!! Po co dzieciom place zabaw, po co nam wszystkim baseny albo hale sportowe. MARKETY GÓRĄ!!! A i pracować będziemy za grosze i na pól etatu a jak dobrze pójdzie to nawet na 3/4. A widzicie, dobrze, że na 1-go maja jest dużo banków. Jak mało zarobimy to weżmiemy sobie kredycik żeby nam na zakupy starczyło. BRAWO DLA P.PREZYDENTA!!! Dba o nasze miasto tak, że aż chce się w nim żyć.
~do kryzys 23-01-2009 21:46
ludzie będą kupować nie martw się.... i nareszcie będzie można zrobic u nas jakies porządne zakupy bez wyjazdu do wrocka lub innych pobliskich miast!
~jeleniogórzanin 12 23-01-2009 21:58
szanowni włodarze naszego miasta ,pilnie potrzebujemy typowo budowlanego dużego sklepu, bo ceny w tych małych co są w naszym mieście chamują rozwó w naszym mieście, ceny w nich są astronomiczne w poruwnaniu do castoramy czy praktikera, najlepsza lokalizacja to ul spułdzielcza bo zdala od centrum miasta i droga dosyć dobra na skrzyżowaniu wybudować duże rondo jak w zgożelcu i korków nie będzie ,a i region się będzie lepiej rozwijał, po drugie wybudujcie coś aqwapark czy multi kino ,bo w niedługim czasie jelonka się nam wyludni bo to miasto umiera młodzi ludzie wyjeżdzają bo tu niema co robić , bo niby mieszkamy na terenie turystycznym , to większość przyjezdnych tego niezauważa, weście sobie to do serca a nie tylko dbajcie o swoje dietki, pozdrowionka
tolus12 23-01-2009 22:04
Widzę, że co by nie zrobiono, czy co by nie wybudowano to i tak komuś zawsze będzie coś nie pasowało. Jestem za tym żeby budowano jak najwięcej Hipermarketów czy Supermarketów wtedy może nasi kupcy jeleniogórscy przestaną nas „skubać” z pieniędzy. Co się działo z paliwem w Jeleniej dopóki Tesco nie postawiło swojej stacji. Czy jakie były ceny zanim Markety powstał nikt już nie pamięta? Budujcie jak najwięcej żeby i one zaczęły konkurować między sobą a i dla nas będzie taniej.
~jelinek 23-01-2009 22:04
A ja i tak robię zakupy w Libercu, czyściej, spokojniej, nie ma problemu ze zwrotem butelek oraz wypiciem kawy czy piwa w czasie zakupów. Dobre parkingi i dojazdy bezkolizyjne. Odwiedziłem ostatnio nowowybudowany na wzniesieniu miasta, parking z panoramą na okolice. Radni raczej powinni stale podnosić swoją wiedzę, może z tego będą korzyści w podejmowaniu decyzji w zakresie poprawieniu infrastruktury komunikacyjnej i nie będą mieli czasu nad opracowywaniem ograniczeń w zakresie inwestycji zaspokajających potrzeby mieszkańców Jeleniej Góry jako całości a nie tylko osiedla Zabobrze.
~ 23-01-2009 22:07
markety budują - windy w teatrze dalej nie ma....
~jelgór 23-01-2009 22:45
ale miasto będzie miało podatek od nieruchomosci czy to pójdzie po jakichś zwolnieniach, strefach ekonomicznych? bo jak bez podatku to dziękujemy, obejdziemy się:) i ma być ładne, a nie blaszaki bez okien:)
~lu wie najlepiej 23-01-2009 22:47
tak zamawiam centrum handlowe kolo Michejdy będę miał blisko pod domkiem :D
~Dawid 23-01-2009 22:48
A ja szczerze mówiąc chcę, żeby zostało tak jak jest, bo wówczas cały czas będzie sens jeździć do Wrocławia. Ale wracając do rzeczy. Może tak lepiej zrobić jedną porządną galerię (chociaż coś w stylu gorzowskiej Askany albo koszalińskiej Emki) i umieścić w niej ok. 100 sklepów + restaurację i kino. Nie oczekuję tutaj butików Armaniego, Peek'a, Van Graffa czy Zary (chociaż byłoby miło), ale niech pojawi się jakiś podstawowy zestaw: Reserved, Cubus, H&M, New Yorker, Cropp Town, Douglas, Deichmann, Vobis, Tatuum, Carry i już będzie ok. Na pewno nie zastąpi to Wrocławia, bo tam jak nie ma powiedzmy konkretnego rozmiaru bluzy w Reserved w Pasażu to zawsze jest bardzo duża szansa, że będzie ona w Dominikańskiej, Borku, Magnolii czy na Bielanach, a tutaj mimo wszystko więcej niż jeden taki Reserved nie powstanie. Dla mnie rozwiązanie właśnie z jedną większą galerią i Bomi czy delikatesami T&J w środku + jakimś elektromarketem jest dużo lepsze niż miałyby powstać 3 małe galerie i w 1 będzie Reserved, Douglas i H&M, w 2 Cubus i New Yorker, a w 3 Carry, Cropp i Tatuum.
~fantom 23-01-2009 23:05
Jest sposób aby wszystkie supermarkety się wyniosły gdzie pieprz rośnie, chcecie wiedzieć jak to zrobić? Powiem Wam: to bardzo proste - wystarczy nie robić w nich zakupów.
~grr 23-01-2009 23:40
nie rozumiem tych radnych, ktorzy protestuja przeciwko budowie czegokolwiek, niech RYNEK reguluje to ile takich obiektow jest w jeleniej potrzebnych a nie zasciankowe decyzje, spod znaku sarmackiego wasika, szabelki i flaszki. przypomina mi sie tez piosenka "polska partia protestujaca, protestuje zawsze do konca..."
~ndst 23-01-2009 23:44
W mieście brakuje towarów, usług i dyskotek. Brakuje parkingów, dróg i boisk. Nie ma kompleksu kąpielowego. Ale jest za to śmierdząca oczyszczalnia ścieków. Na czarnym wybudujcie hipermarket, tam jeszcze w miarę dziewiczo.
~sainzz 24-01-2009 0:16
Jasne ze budowac ale nie w samym miescie , wiecej pracy wiecej konkurencji napewno sie nie straci
~gość niedzielny 24-01-2009 1:11
Zawsze zadziwiał mnie fakt przypisywania sukcesów pewnych działań - radnym, prezydentowi, a nie tym którzy faktycznie kasę wykładają - czyli inwestorom PRYWATNYM. Jeśli mój tok rozumowania jest błędny, to proszę mnie wyprowadzić z tego permanentnego błędu w jakim tkwię. Jaki jest sukces miasta, radnych w tym przypadku? taki że wyznaczyli miejsce?? ..no to sukces niewątpliwy! Miasto poza tym co innego oferuje? możliwości? TAK! Za prywatne pieniądze inwestora! Tak naprawdę to dzisiaj nie ma znaczenia czy będzie to kolejny hipermarket, czy może kolejne targowisko... Proszę przez chwilę pomyśleć, przecież handel sam w sobie nie rozwinie gospodarczo naszego regionu, tym bardziej że pozostajemy w cieniu Wrocławia i z tym należy się liczyć. A więc jeśli nie handel to co? usługi? lecznicze które wpisane są wręcz historycznie w naszą kotlinę, turystyka górska - również tradycyjnie związana z regionem, turystyka rowerowa... A handel i galerie to ostatnie uzupełniające ogniwo dla wspomnianych wcześniej uwarunkowanych historycznie priorytetów dla rozwoju regionu. Ha tylko jest jedno ale... tu niestety możliwości są ograniczone bo... środki publiczne... Bo gdy o prywatną kasę chodzi decydenci świetnie potrafią zaplanować jak ją wydać - bo nie ich ona jest w końcu więc i oporu z jej puszczaniem nie mają ;-) Prawda więc jest taka, nasze władze od lat -dziestu nie mają pomysłu na to jak stworzyć z naszej kotliny turystycznej i leczniczej stolicy dolnego śląska... i nie potrafią uwolnić się od przeświadczenia że aby coś zaistniało trzeba czasem odpuścić swoje początkowe przychody, tylko po to aby przedsięwzięcie wypaliło. Trzeba pamiętać że wielu wypadkach atrakcyjną inwestycyjnie Jelenia Góra jest tylko dla nas, mieszkańców. Inwestorzy zewnętrzni muszą mieć mocne argumenty, by wchodzić tu z pieniądzmi i topić tu kasę... a zachęty w postaci tanich gruntów, niedrogich nieruchomości które zostaną przeznaczone na cele priorytetowe dla rozwoju miasta, wieloletnich ulg, myślę że wielu z kasą by przekonało do pompowania tu forsy. Oczywiście miasto nie może bezwarunkowo dawać takich przywilejów, ważne by konsekwentnie rajcy wraz z prezydentem dążyli do celu, eliminując tych którzy nie sprostaliby preferencyjnym warunkom inwestycyjnym. Nie buduje w terminie, nie prowadzi usług takich jakie deklarował - kop w tyłek i szukamy następnego. A dla tych którzy działają z powodzeniem realizując wizję Nowej Kotliny jeleniogórskiej - chuchać, dmuchać a nie szukać w nich dojnych krów zbijając kasę na podatkach od nieruchomości czy czynszach dzierżawnych. Proszę pamiętać, pieniądze które zostaną pozyskane w regionie, zostaną w sporej części potem tutaj wydane na pracowników, na kolejne usługi, na towary... Kurde... a w nosie to mam ...lecę do Dubaju, tam wiedzą jak to się robi - na piachu i z piachu, a i tych sklepów markowych, za którymi tak wszyscy tu tęsknią na forum też jest kilka i KFC też chyba jest nawet.
~wituś... 24-01-2009 10:42
co to za wizje??? może jeszcze powiedzcie, że będzie dużo "świetnych" miejsc pracy... buahaha.... masakra... po co nam te markety.... nastał czas kompletnych idiotów...
~ms 24-01-2009 11:22
prawda jest taka ze wszyscy gadaja o kryzusie, krzyczycie tak glosno o nim, ale czy cos sie zmienilo? jedynie nieruchomosci poszly w dol o 15%, poza tym wszyscy wydaja tyle samo pieniedzy a nawet wiecej niz w zeszlym roku. kryzys dotyczy tylko bankow. a tutaj prawde mowiac niech zaczna od budowy choc jednej porzadnej galerii, to juz powinno wtedy wszystko ruszyc. jedna galeria w jeleniej i jeden pawilon w cieplicach, zalatwia sprawe. tylko dajcie im wkoncu to cholerne pozwolenie. castorama tymbardziej!! sprzedajcie tereny, za te pieniadze zrobcie drogi by nie bylo korkow a zarabiac miasto moze z podatkow, wkoncu takie obiekty zostawiaja codziennie niesamowite wielkosci pieniedzy. tylko checi troche by isc do przodu, bo stojac w miejscu wciaz niestety sie cofamy.
~Ramona 24-01-2009 13:30
Zamiast marketow Wybudowac Baseny obiecane wstyd dla Jeleniej aby nie Bylo choc jednego porzadnego BASENU!!! Niedlugo Pan Golebiewski przebije Jelenia i bedzie super a Jelenia bedzie PUSTa!!!
daria30119 24-01-2009 13:58
Ramona ma rację-i tak wszyscy będą podróżować do Karpacza bo Gołębiewski zrobi tam wszystko. Precz z MARKETAMI!!!!!!!!!!!!!!!
~ 24-01-2009 15:05
Ulica Zgorzelecka jest już zagospodarowana xDDDDD Ale w sumie można by ją jeszcze przebudować, i dać innym więcej miejsc pracy....;
~wiarygodny 24-01-2009 15:10
A Mroza wysłać na Księżyc niech tam krzyże wiesza.
~Texas Ranger 24-01-2009 15:37
Radni gadają, radzą, protestują, krzyczą i nie zmienia sie nic. Jelenia jak była dziurą tak jest dalej. Jest juz w niej tyle galerii handlowych że może konkurować z Dupczycami Wielkimi i Głębockiem. Od zawsze ktoś hamuje rozwój tego miasta i bierze pewnie za to grubą kase bo innego powodu nikt nie jest w stanie podać dlaczego jest tak beznadziejnie jak jest. W mieście nie ma miejsc pracy bo to miasto nie przyciąga niczym ani inwestorów ani turystów bo tu nie dzieje się nic. Popatrzcie tylko na inne miasta które kiedys tak jak Jelenia były wojewódzkie. W Jeleniej są tylko psie kupy na chodnikach i chorzy na głowę policjanci i strażnicy miejscy którzy przyczepiają się mieszkanców własnego miasta o byle bzurę i karząc ich mandatami. Tu potrzeba rewolucji....
żyCzLiWy 24-01-2009 15:37
A może ktoś spojrzy na ceny paliw w JG , w kierunku na Zgorzelec PB95 kosztuje 3,26 - 3,29 , we Wrocku podobnie ,zależy oczywiście od stacji , ale wygląda na to że JG jest najdroższa 3,36 - 3-42 , więc o co chodzi ???
~Hela z warzywniaka 24-01-2009 16:00
"...wojewoda odrzucił nasz plan zagospodarowania przestrzennego śródmieścia centrum, bo studium do niego nie zawierało wybudowanych i projektowanych obiektów..." - nie ma czegoś takiego, jak studium do planu. STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MIASTA to dokument przyjmowany uchwałą rady miejskiej nie stanowiący jednak prawa miejscowego, ale stanowiący podstawę do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (vide choćby definicja w Wikipedii). Jeśli p. Łużniak tak się wyraził, to albo się pomylił, albo użył skrótu myślowego, którego autor nie złapał... A swoją drogą to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną sferą życia miasta jest planowanie przestrzenne. Bo to naprawdę chodzi o coś więcej, niż tylko narysowanie paru map i wykonanie opisów do nich. Więc lokalizacje dla planowanych WOH powinny już dawno być uchwalone. Niech ich będzie nawet 50 w Jeleniej Górze. I co z tego> CH Echo ma od ponad 2 lat otwarta drogę do rozbudowy - kupiło ziemię, ma plan zagospodarowania przestrzennego. Tesco też może ruszać z robotami. Jakoś inwestorzy nie palą się do rozbudowy, bo o tym, czy realizować dane przedsięwzięcie decyduje rynek i sytuacja makroekonomiczna. A jak jest - każdy widzi.
~qba 24-01-2009 16:26
alez niesamowite nowinki. kolejne MARKETY !!!! teraz jeszcze dorzucic troche banków i bedze komplet dla tego nudnego miasta!!
~Monet 24-01-2009 16:32
Ja się dziwie, że Jelenia Góra, która w hierarchii Dolnego Śląska powinna być na drugim miejscu za Wrocławiem jest gdzieś tam pod sam koniec. Mieliśmy kiedyś miasto wojewódzkie i co się z tego zostało? Nic. Co takiego ciekawego jest w Legnicy, że tam nie ma problemu z inwestycjami. Jest Galeria Piastów, jest Ferio, budują kolejną galerię w centrum - mają Media Markt, mają Castoramę, mają kilka bardzo fajnych sklepów (Reserved, Cropp, H&M, New Yorker). Lubin - a co tam jest takiego ciekawego? To nawet miasto wojewódzkie nie było, a mają mnóstwo salonów samochodowych, mają Castoramę, maja OBI, buduje się galeria, buduje się stadion z prawdziwego zdarzenia. A może Głogów. To też nie było miasto wojewódzkie, a rozwija się teraz szybciej od Jeleniej. Wałbrzych także nie stoi w miejscu. Wszystko jednak pobija malutki Zgorzelec w którym potrafili wybudować Castoramę, Leroy Merlin... A Jelenia? Jelenia nie ma nic. Kompletnie nic. Jak kiedyś powstało CH Echo i Tesco tak od tej pory nic się nie zmieniło. Gdzie jest jakaś galeria handlowa? Gdzie jest elektromarket z prawdziwego zdarzenia? Gdzie jest market budowlany? Gdzie są jakieś ciekawe sklepy z ciuchami? We Wrocławiu nie ma problemu, żeby w samiutkim centrum był "wolnostojący" H&M. Spójrzmy nawet na nasz eter radiowy. 5 komercyjnych stacji radiowych? Odliczając ogólnopolskie RMF i Zetkę mamy już tylko 3. W sumie jest ich 9. To jest śmiechu wartę, żeby w niespełna 90tys mieście działało tylko 9 stacji z czego 6 jest ogólnopolskich (RMF, Zetka, Maryja, PR I, PR III, PR Reg). Gdzie są jakieś konkursy dla miasta z wolną częstotliwością? Z cała pewnością nikt nie pogardziłby Maxxxem, Eską, Planetą czy Eską Rock. Ale tutaj nie może być normalnie. Jesteśmy prawdziwym zaściankiem Polski, mimo, iż żyjemy na południowym zachodzie kraju. Jesteśmy prawdziwą prowincją do której nikt nie chce wejść, bo z góry widać, że nie ma sensu i się nie opłaca. Szkoda mi tego miasta.
~ 24-01-2009 17:50
Post ~Monet jest najlepszą wypowiedzią tutaj umieszczoną.
~ 24-01-2009 17:56
Drobni przedsiębiorcy i kupcy, niezmiernie burząc się przeciwko marketom, jednocześnie sami robią zakupy w tych już istniejących albo jeżdżą po nie do marketów i galerii wrocławskich lub legnickich, wcale nie zaopatrując się u siebie nawzajem, bo wiedzą, że u "kupców" jeleniogórskich z powodu braku konkurencji ceny są wyższe niż we Wrocławiu, a wyboru towarów również nie ma.
gość niedzielny 24-01-2009 19:15
~monet ty chyba dzieckiem jesteś jeśli nie rozumiesz że miejsca o których napisałeś są napakowane kasą Lubin 75 tys ludzi i spora część pracuje dla KGHM i firm ościennych; Legnica 105 tys mieszkanców, huta miedzi, strefa gospodarcza, bliskość autostrady; Zgorzelec - 32 tys + 60 tys z niemieckiej części czyli razem 92 tys i w okolicy kopalnia i elektrownia zatrudniająca większość mieszkańców regionu.... a nasza Jelenia Góra - 85 tys ludzi i tylko matka Jelfa...i góry ...i sterty psich kup. Co tu więcej tłumaczyć.
~Baba -Kierowca 24-01-2009 19:51
Panowie i Panie Radni i Panowie Prezydenci po latach Czerwonej Doliny wybierajac Was wierzyłam i pewnie nie tylko ja ,ze bedziecie madre podejmowac decyzje i z głową ale to tylko były obiecanki.Bo nic sie nie robi dla dzieci i młodziezy oraz co zrobic aby zatrzymac młodziez, co zrobic aby rozwijac infrastrukture dla turystyki, Co kuracjusz w Cieplicach ma do dyspozycji po południu(gdzie te baseny termalne???)Radni jedzcie do Zgorzelca zobaczcie gdzie tam sie zbudowało markety, poza centrum - mozna tylko głowki musza pracowac.Nie da sie rzadzic za biurka. Pytanie do p.Prezydentów czy az tyle trzeba wydac na remont budynku dla Strazy Miejskiej ???? Mnie wyszło ze to wyniesie ponad milion . Brawo łatwo wydawac podatników kase. Kto w tych marketach bedzie kupowc ?? Mamy ponad 30 tys emerytów i rencistów-sprwdzcie mozwe sie myle , a ile pracujacych ???? tego nie wiem, ale moze sie dowiem na łamch jelonki.
~ZABOBRZANIN 24-01-2009 22:03
Market Budowlany by sie przydał nie z nastepnymi pierdołami i bzdetami ! Dość tych tandet z ChRL. Lepiej nam wywozić pieniadze poza nasze miasto Wroclaw, Legnica, Walbrzych, a nawet Niemiecy. Ale pryncypały uważają że tak ma byc i tematu niebyło...
~hęryk s. 24-01-2009 22:07
Panie Robercie, ty to widzisz i nic? Na koń nie wsiadasz, szabli nie chwytasz?
~dj.fox 24-01-2009 22:50
Ja mam takie małe pytanko : Czy w natłoku stawiania super i hiper marketów,likwidacji kolejnych zakładów pracy, masowych zwolnień a co za tym idzie ubożenia społeczeństwa ktoś z naszych możnowładców pomyślał, zaprojektował i zaproponował aby powstał na naszym terenie jakiś zakład pracy ? Co myślicie że samym handlem osiągniemy cód gospodarczy ??? Kto w tych sklepach będzie kupował skoro nie będzie miał funduszy !!!???!!! Proszę to przemyśleć !
~Monet 24-01-2009 23:02
Drogi Gościu Niedzielny. Nie jestem dzieckiem i zdaję sobie sprawę z położenia Legnicy, Lubina czy Zgorzelca, ale weź sobie pod uwagę fakt, iż Jelenia Góra mimo, iż jest miastem biednym to w dalszym ciągu jest miastem atrakcyjnym dla turystów, którzy oprócz zwiedzania z pewnością nie pogardziliby jakąś galerią handlową. Do tego dochodzą jeszcze okoliczne miejscowości np. Gryfów, Lwówek, Bolesławiec, Kamienna Góra. Czy jeleniogórzanie jeździli do Legnicy gdy nie było tam Galerii Piastów, Ferio czy Castoramy? Nie. Legnica utrzymywała się z legniczan i okolicznych miejscowości. Tak samo teraz jest z Jelenią Górą. Utrzymują ja tylko jeleniogórzanie, ale gdyby powstała większa galeria z fajnymi sklepami, kinem to sądzę, że na pewno sporo osób zaczęłoby odwiedzać miasto i u nas zostawiać swoje pieniądze.
gość niedzielny 25-01-2009 0:38
~Monet - jeśli przyjeżdżają do nas turyści ekhem w wycieczkach typu heimat - powrót do przeszłości - to mają oni w nosie galerie handlowe i hipermarkety, a jeśli są to rodzimi turyści, to zjeżdżają z miast, w których galerie handlowe biją na łeb i szyję to co u nas kiedykolwiek powstanie, więc jaki sens ma dla nich odwiedzanie takich miejsc w Jeleniej Górze? Proszę również pogodzić się z faktem, że Jelenia Góra już od dawna nie będąc stolicą województwa straciła pozycję miasta do którego się jeździ "w sprawach" bądź dla relaksu, pozbywając się jednostek wojskowych jeszcze bardziej się zmarginalizowała - Dzięki Kusiaczkowi i Szmajdzińskiemu. W tej chwili Jelenia Góra jest tylko sporym miastem będącym stolicą POWIATU i nic więcej :-) ...i podkreślam, stolicą usłaną kupami, spacer chodnikami miasta to istny slalom między psimi g.ó.w.n.a.m.i normalnie zbierało mi się dzisiaj na wymioty, gdy spacerowałem z synkiem po Zabobrzu. Syf na chodnikach i uśmiechnięci właściciele piesków ze swoimi srającymi na środku chodnika pupilami - i zero reakcji właścicieli na uwagi żeby jednak pupile tego nie robiły w takich miejscach. Do cholery czemu strażnicy miejscy zamiast solić mandaty i zakładać blokady na samochody nie zajmą się karaniem właścicieli syfiących miasto zwierzaków? Po kiego miasto wydaję kasę na pakiety ze śmietnikami i workami na psie odchody? dla poprawy samopoczucia, że coś robi dla nas? nb na Zabobrzu takich śmietników nie uświadczysz... no tak... prezydent tutaj chyba nie zagląda.. a już na pewno tu nie mieszka. A może zorganizujmy międzynarodowe zawody w ulicznym ślizganiu się na psich odchodach? Myślę, że będzie to hicior na skalę ogólnopolską co najmniej, a i turystów przyjedzie zapewne wielu by to zobaczyć ... materiał na ulicach już leży... a resztę pozostawmy wydziałowi promocji miasta :)
gość niedzielny 25-01-2009 1:07
do ~Baba -Kierowca ;-) zadałem sobie trochę trudu, bo też mnie to zaciekawiło i pogrzebałem w statystyce GUS i DUW, wynika z niej, że osób aktywnie ekonomicznie działających w naszym mieście jest ok 35 tys (osoby od 15 do 60/65 roku życia, ok 3 tys bezrobotnych, a reszta z 85 tys czyli SIC! 48 tys osób to emeryci, renciści i dzieci do 15 roku życia... czyli co? czas budować domy spokojnej starości!
~ago od kosmosu 25-01-2009 7:05
Na te markety to nie Miasto wydaje pieniądze, ono daje tylko pozwolenie na ich lokalizację. Emeryci i renciści nie jeżdżą samochodami, te markety właśnie dla nich stanowią udogodnienie, dzięki nim mogą kupić coś taniej. To przedsiębiorcy i tzw. kupcy jeżdżą samochodami i wolą wywozić poza Jelenią Górę swoje pieniędze kupując w marketach wrocławskich i legnickich. Co do atrakcji turystycznych to przyznaję rację Pani Baba-Kierowca. Budowa basenów termalnych powinna być rozpoczęta już dwadzieścia lat temu. Poprzednia ekipa też je tylko obiecywała i obiecywała. ........................................................................................................... Miasto nie jest od "stawiania" zakładów pracy. Ono samo jest zakładem pracy, tak samo Straż Miejska dla zatrudnionych w niej ludzi stanowi zakład pracy. A komuż to istniejące małe sklepiki (które drogo sprzedają) dają pracę? One dają pracę tylko ich właścicielom. Bo przecież uczniów i uczennice "zatrudniają" za darmo. Dlaczego nie podpiszą umowy o pracę z takim uczniem po zakończeniu praktyki lecz wolą mieć następnego ucznia i uczennicę jako darmową siłę roboczą do układania towaru i sprzątania sklepu? Te markety także dadzą pracę, może nie będzie to szczyt marzeń, ale zawsze coś. A jakąż to wspaniałą pracę oferują tzw. duże zakłady pracy takie jak Drexlmeier, Dr Schneider czy MetalPlast? Jeszcze tylko w dawnej Jelfie da się zarobić jakieś pieniądze. Zatrudnienie młodym ludziom z wyższym wykształceniem ekonomicznym dają również nowopowstałe banki, przeciw którym wszyscy tak się oburzają. Bo gdzie ta wykształcona młodzież ma szukać pracy w Jeleniej Górze? W małych sklepikach przy układaniu towaru? Właśnie te banki zatrzymują ich w Jeleniej Górze. I to dla tej młodzieży są te przyszłe galerie.
gość niedzielny 25-01-2009 10:27
do ~Baba -Kierowca ;-) uzupełniam dane dotyczące faktycznej liczby emerytów i rencistów w Jeleniej Górze! niestety nie mylisz się jest ich około 30 tys, dane naszego USC są bezwzględne... średnia narodzin 1250 dzieci rocznie... więc od 48 tys wszystkich niepracujących odejmujemy dzieci do 15 roku życia, czyli 15 x 1250 i otrzymujemy czarno na białym... trochę poniżej 30 tys emerytów i rencistów
~grr 26-01-2009 0:16
do "zyczliwy - z cenami paliwa w jeleniej to chodzi o tak zwany "kartel", czyli spisek cenowy. cos takiego bylo swego czasu z chlebem, nie wiem czy nadal jest. wracajac do paliw to maluczcy w jg cieszyli sie przez czas jakis cenami na "jet" i "tesco" a teraz widac "lukoil" po przejeciu"jet" wszedl do kartelu i ceny sie wyrownaly w jg i podniosly w stosunku do otaczajacych jelenie gmin, wlasciciele stacji musza sobie odrobic straty wywolane swego czasu przez ceny na s.p. "jet"... :-(
~pateksan 26-01-2009 15:50
Niestety druga fotka jest b. nieczytelna.
~Przedsiębiorca 26-01-2009 20:17
W przedmiotowej duskusji jest tak samo dużo niedomówień jak i nadinterpretacji. 1. Zremb nie został sprzedany w całości, jak widać na mapce. To jest bzdura. Przedmiotem negocjacji są tylko tereny przyległe do byłego PHS. 2. Za stosowanie sformułowań " tereny po Zrembie" urzędnicy je wypowiadający powinni być pociągnięci do odpowiedzialności, ponieważ ta firma wciąż istnieje i ma się coraz lepiej w ostatnim okresie, choć sytuacja na rynku jest trudna, co Wszyscy mający dostęp do mediów wiedzą. Zremb wciąż zatrudnia ludzi, płaci pensje , Zusy i podatki do Urzędu Miasta, stąd od urzędników minimum szacunku byłoby wymagane. 3. Jeżeli ja byłbym urzędnikiem i dopuściłbym się tego typu nadinterpretacji przeprosiłbym zarówno zarząd jak i właścicieli firmy. Pozdrawiam i życzę odrobiny pokory Panowie Włodarze. Nie wokół ratusza życie miasta się toczy. Jest raczej odwrotnie. Pamiętajcie o tym z łaski swojej... Regionalny przedsiębiorca.
~mieszkanka 28-01-2009 13:34
prowadze działalnośc handlową i zastanawiam się po co kolejny market, mam pójść pracować tam za 800zł??????? i proszę nie porównywać Jeleniej Góry z Wrocławiem bo jest sto razy mniejsza a marketów ma być tyle samo?? W końcu dojdzie do tego że Jelenia i Cieplice będą smutne bez małych sklepików i z marketami jak w Niemczech i nikt nie będzie miał co do roboty, bo zamiast pojechac na np. basen to pójdzie na spacer do marketu, popieram wypowiedx DINA i GENERAŁA proszę Naszych radnych żeby zastanowili sie sto razy nad decyzją rozbudowy sieci marketów, co sie stanie z małymi przedsiębiorcami?????
~ever 28-01-2009 15:35
budować , budować , budować praca będzie dla ludzi przy budowie pózniej przy sprzedaży , transporcie tylko tak można wyjść z kryzusu , pompujesz siano w inwestycje , ludzie zarabiają w związku z budową , pracą w sieci sprzedaży a za zarobione pieniądze , nabywają towary i przez to inni zarabiają . budować , budować , budować
~ago od kosmosu 28-01-2009 18:21
Jak mieszkaniec Cieplic i Sobieszowa zapłaci mniej za towary w markecie niż za te same towary zapłaciłby w malutkim sklepiku, wtedy za zaoszczędzone pieniądze pójdzie na basen. Cieplice i Sobieszów są smutne z małymi sklepikami, bo ceny w tych sklepikach to beznadzieja dla mieszkańców nie posiadających samochodów, a nie poruszających się zbyt sprawnie rowerami (np. emerytów). Znajdź niszę - taki przedmiot handlu lub usług, którego nie ma w naszym mieście/dzielnicy lub jest go za mało, a na które jest zapotrzebowanie, bo ludzie po tę rzecz lub usługę jadą do innego miasta lub do innej dzielnicy. Ludzie wcale nie lubią tak bardzo chodzić po marketach, jak Ci się wydaje. Woleliby na basen lub np. do centrum sportowego, tylko oczywiście nie w charakterze widza (np. na jogę, tai-chi, siłownię, tenis stołowy, fitness, naukę tańca towarzyskiego itp.).
~ 28-01-2009 18:22
to było do postu z 13:34. ago
~jgórzanka 16-02-2009 12:20
Ja nie mam nic przeciwko marketom itp. Ale niech będą równe prawa na rynku, uczciwa konkurencja. DLACZEGO DUŻE PLACÓWKI SA ZWOLNIONE Z PODATKÓW, miasto na tym traci bo pieniądze nie idą do urzędu. PŁACĄ MAŁE FIRMY PODATKI. Dlaczego tak sie dzieje, dlaczego jadąc do Hurtowni jest drożej niż w MaRKECIE. Jak małe firmy mają zarabiać, płąca podatki, kupują towar drożej niż w marketach a trzeba choćby minimalną marżę nałożyć na towar na to żeby pokryć koszta, nie mówiąc już o zysku!! Jak zwykle płacą najwięcej ci którzy mają najmniej!!
~jgórzanka 16-02-2009 12:25
Racja w Sobieszowie czy Cieplicach nie potrzeba skleów potrzeba miejsc gdzieludzie mogli by spędzac wolny czas, kino, basen, może kręgielnia nie tylko bary. Wieczorkiem jak ktoś ma czas i ma ochotę się gdzieś ruszyć to co zostaje zwykle bar, pizzeria. Gdyby były placówki choćby kręgle, cosdla ruchu, tenis, ścianka wspinaczkowa itp to na pewno skorzystałabym z takich atrakcji.
~jgórzanka 16-02-2009 12:30
A jeszcze jedno DLACZEGO MARKETY NIE PLACA PODAtku za sprzedany alkoho dlaczego markety mają wydzielone stoiska z alkoholem. A dlatego ze dzięki temu co roku nie płaca maży za obrót alkoholem. Zakładają nowe stoisko i wykupuja podstawowa akcyzę. A mały sklepik tego zrobić nie może, wiec w nowym roku płaci akcyzę plus podatek od obrotu za sprzedany alkohol w ostatnim roku i co płaci wiecej niż duży market. A kto wiecej alkoholu sprzedał, juz wiecie dlaczego w marketach jest tańszy alk, bo nie płaca podatków!!
~jgórzanka 16-02-2009 13:15
....gdyby wielkie markety płaciły podatki, nie były by takie tanie a podatki poszły by dla miasta a tym samym dla nas na lepsze drogi, nowa ka...lizację, zabytki, dofinansowania itp Ale nie lepiej włazić w dupska się chwalić, że u nas chcą inwestować. Tak inwestować, a później co duże firmy mają swoją główna siedzibę za granicą i tam się rozliczają tak to wygląda czyli dla miasta co jest? marne stanowiska pracy za marne grosze!!
~Architekt 24-06-2010 8:05
Według mnie najmądrzejsze lokalizacje z wymienionych to Wolności - koło skarbówy i Zgorzelecka - między Zremb a Uks-em. Rozładują korki w mieście od właścicileli pensjonatów i gości ze Szklarskiej, Sobieszowa, itd... oraz mieszkańców miejscowości południa i zachodu Jelonki. Poza tym tam są duże tereny i nie będzie kłopotów z parkingami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group