Niedziela, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 5004
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Opłatek w jeleniogórskim PTTK

Czwartek, 22 grudnia 2016, 7:33
Aktualizacja: 7:41
Autor: K–T
Jelenia Góra: Opłatek w jeleniogórskim PTTK
Fot. Użyczone/Krzysztof Tęcza
W kawiarni „Muza” Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu odbyło się spotkanie opłatkowe Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”. Zwyczajowo jest traktowane ono jako rozszerzone zebranie Zarządu Oddziału PTTK, podczas którego obecni na sali przewodniczący poszczególnych komisji statutowych Towarzystwa zdają sprawozdania z rocznej działalności.

Przybyłych powitał prezes Oddziału Krzysztof Paul, który po przedstawieniu porządku zebrania, wraz z wiceprezesem urzędującym Andrzejem Mateusiakiem wręczył upominki wyróżniającym się działaczom. Książki i przewodniki otrzymali: Wiktor Gumprecht, Jan Jabłoński, Jan Tyczyński, Janusz Perz, Adam Rodziewicz, Krzysztof Tęcza, Tomasz Łuszpiński, Janusz Turakiewicz, Jacek Potocki, Wanda Oryszczak, Maria Marcinkowska, Zdzisław Orlik, Piotr Gryszel, Włodzimierz Bayer, Franciszek Michalik, Marek Gołębiowski, Maria Goraczewska, Anna Makowska, Zdzisław Gasz, Sławomir Stankiewicz i Krzysztof Paul.

Potem przyszła pora na sprawozdania. Andrzej Mateusiak prowadzący biuro oddziału przybliżył szczegóły podejmowanych w trakcie roku działań. Najważniejszym bez wątpienia było, dzięki otrzymaniu stosownych dotacji (ponad 400 tys. zł), przeprowadzenie częściowego remontu zamku Chojnik. Niestety nie udało się wykonać całości potrzebnych prac, ale może w roku przyszłym uda się wywalczyć kolejną dotację i wtedy zostanie przeprowadzony następny etap prac remontowych.

Po tym wystąpieniu krótkie sprawozdania z działalności poszczególnych komisji składali prowadzący je działacze.

I tak Krzysztof Tęcza z Komisji Krajoznawczej opowiedział o zorganizowaniu seminarium z cyklu Mijające krajobrazy Polski, I Podziemnym Sympozjum Sudeckim, o Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy działającej na mocy porozumienia przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu, która w roku obecnym została wyróżniona nagrodą Starosty Jeleniogórskiego „Liczyrzepą”, o przeprowadzeniu etapu wojewódzkiego konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, a także o redagowanych w KK Informatorach Krajoznawczych oraz w RPK Zeszytach Historycznych. Te ostatnie właśnie zostały wyróżnione II nagrodą w kategorii Informatory krajoznawcze w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. W roku obecnym w ramach Pracowni zostało zorganizowane ogólnopolskie szkolenie dla osób prowadzących regionalne pracownie w całej Polsce.

Piotr Gryszel, prezes Koła Przewodnickiego przypomniał o organizowanych w trakcie roku wycieczkach szkoleniowych oraz szkoleniach skierowanych zarówno do przewodników jak i pozostałych członków kadry programowej Towarzystwa. Koło jeleniogórskie liczące ponad 260 członków jest największym w Polsce górskim kołem przewodnickim.

Jan Tyczyński prowadzący Komisję Turystyki Motorowej podsumował organizowane rajdy motorowe: „Szlakiem klasztorów i sanktuariów”, „Szlakiem ewangelickiej architektury sakralnej w Polsce”, „Szlakiem katedr w Polsce” oraz „Szlakiem Jana Pawła II w Polsce”. W obecnym roku we wszystkich imprezach wzięło udział ponad 100 załóg, a uczestnicy rajdów zwiedzili ponad 800 budowli.

Wiktor Gumprecht omówił wyniki głównej imprezy organizowanej w ramach Komisji Turystyki Pieszej. Oczywiście chodzi o Rajd na Raty odbywający się już od 46 lat. W roku 2016 odbyło się 46 wycieczek, w których łącznie wzięło udział 1691 uczestników.

Tomasz Łuszpiński z Komisji Geocachingu przypomniał, że największą bolączką jest serwisowanie już istniejących skrzynek gdyż tak jak wszystko one także się zużywają. A trzeba wiedzieć, że na 35 tysięcy istniejących w Polsce skrytek aż 5600 znajduje się na Dolnym Śląsku.

Maria Goraczewska z Koła Nauczycielskiego poinformowała, że ze względu na średnią wieku członkowie tego koła wybierają się raczej na wycieczki krótsze i o niezbyt dużym stopniu trudności.

Franciszek Michalik z Koła Wojskowego stwierdził, że przede wszystkim organizowane są wyjazdy rodzinne. Jeśli chodzi o imprezy obce to biorą oni udział w rajdach organizowanych głównie przez oddziały wojskowe PTTK.

Janusz Perz przybliżył trudności w organizowaniu wycieczek narciarskich spowodowane w roku ubiegłym
słabą pokrywą śniegową. Mimo to odbyło się 16 wycieczek narciarskich, głównie w rejonie Jakuszyc.

Jan Jabłoński prowadzący Komisję Turystyki Narciarskiej przypomniał, że komisja ta organizuje najstarszy tego typu rajd narciarski w Polsce. Jest to Ogólnopolski Rajd Narciarski Karkonosze. Oprócz tego na prośbę ZG PTTK zorganizował kurs instruktorów i przodowników turystyki narciarskiej, dzięki czemu 3 osoby z naszego terenu uzyskały tak potrzebne uprawnienia.
Komisja Turystyki Kolarskiej organizowała rajdy rowerowe „Relax z rowerem”. Oprócz tego odbywały się spacery z „Kijkami za pan brat” podczas których uczestnicy poznawali tajniki chodzenia z kijkami.

Zdzisław Gasz – prezes PTSM i LOP, przedstawił aktualną kondycję tych organizacji. Przede wszystkim odniósł się do Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, które po reformie administracyjnej kraju i zmianie instytucji zarządzających musiały przestawić się na organizację turystyki młodzieżowej.

Adam Rodziewicz z Komisji Młodzieżowej i Imprez na Orientację opowiedział o szkoleniach organizowanych dla dzieci w zakresie terenoznawstwa, o eliminacjach międzypowiatowych OMTTK, Pucharze Wagarowicza, Rajdzie Geologicznym Młodzieży Szkolnej, czy V Młodzieżowym Rajdzie na Orientację „Cztery Pory Roku”.

Po zakończeniu dyskusji uczestniczący w niej przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group