Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9055
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Operacja „Orzeł II” na wieży ratusza

Czwartek, 12 sierpnia 2010, 7:51
Aktualizacja: Sobota, 14 sierpnia 2010, 12:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Operacja „Orzeł II” na wieży ratusza
Fot. Kazimierz Piotrowski
Dwustronne godło narodowe zawisło wczoraj na wierzchołku ratuszowej wieży. Właściwie wciągnięto tam… dwa orły, które – w przeciwieństwie do poprzedniego symbolu – można podziwiać zarówno od północy jak i od południa.

Przypomnijmy, że stary skorodowany orzeł został zdemontowany 9 sierpnia. Wczoraj osadzono orła ze stali kwasoodpornej. Poprzedni był jednostronny, to znaczy część ozdobna była skierowana na stronę południową – informuje nas Kazimierz Piotrowski z wydziału architektury i urbanistyki urzędu miasta.

Nowe dwuczęściowe zwieńczenie jest dwustronne, czyli obydwie widoczne strony są zdobione ornamentem. Płaszczyzny niezdobne są ze sobą "plecami" skręcone. Na koniec całość została pokryta lakierem bezbarwnym dla lepszego zabezpieczenia śrub.

Nowy orzeł jest nieco mniejszy niż poprzedni (30 cm mniejsza średnica). – Podyktowane to jest względami technicznymi i takie też wytyczne były przy projektowaniu. W najbliższych dniach zostaną dokończone prace u podstawy orła i wtedy zniknie osłonięte siatką rusztowanie, które od kilku tygodni widoczne jest na ratuszowej wieży - dodaje K. Piotrowski. Ostatnio takie prace przeprowadzano w latach 60. XX wieku

Nowy orzeł jest kolejnym symbolem narodowym wieńczącym najważniejszy budynek w mieście. Były już tam orły: cesarski, pruski, polski z czasów PRL oraz „najnowsze” godło Polski: orzeł z koroną, który wrócił do rangi symbolu Polaków po zmianach ustrojowych w 1989 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group