Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 11576
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oni rządzili naszym miastem

Środa, 27 września 2017, 7:08
Aktualizacja: 13:54
Autor: UM Jelenia Góra
Trudnym zadaniem jest prześledzenie osób zrządzających Jelenią Górą w okresie powojennym i efektów ich rządów, a już niemożliwym – porównywanie ich osiągnięć, bowiem w okresie 72 minionych lat zmieniło się właściwie wszystko – od ustroju społeczno–gospodarczego kraju, podziałów administracyjnych, po sposoby zarządzania miastem.

W pamięci społecznej zachowało się nazwisko Wojciecha Tabaki, jako starosty jeleniogórskiego, ale nie on zarządzał miastem. Pełnomocnikiem rządu (bo tak się wówczas ta funkcja nazywała) był przez kilka pierwszych miesięcy Antoni Mataczyński, wcześniej pracował w Zarządzie Miasta Krakowa. Jelenią Górą kierował raptem od czerwca do września 1945, po nim, przez niespełna 3 lata – Kazimierz Grochulski.
Od lutego 1948 do czerwca 1950 funkcję prezydenta miasta pełnił Stanisław Gorczyca, po nim – już jako przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej do grudnia 1954 r. – zarządzał sprawami miasta Zenon Perkowski.

Pierwszym wybranym w tajnych i bezpośrednich wyborach prezydentem Jeleniej Góry był Tadeusz Żebrowski, wcześniej dyrektor Jeleniogórskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego (1954-1958).

Następny był Zbigniew Daroszewski – wyjątkowy człowiek, który zachował się w pamięci jako niezwiązany z żadną partią polityczną, wyjątkowy gospodarz i wyjątkowo długo sprawujący swoją funkcję od lutego 1958 do maja 1972. To za jego czasów rozpoczęła się budowa Zabobrza, powstała nowa zajezdnia MZK, to jego wymienia się wśród grona inicjatorów „Września Jeleniogórskiego”, od był autorem słynnych w owym czasie „Tez Jeleniogórskich”, które wówczas były nowatorskim dokumentem, daleko szerszym, niż współczesne nam strategie rozwoju miast. W okresie jego urzędowania po oceanach pływał m/s „Jelenia Góra”, a Ludmiła Daroszewska, żona Zbigniewa była matką chrzestną statku budowanego i wodowanego w Bułgarii.

Po nich najwyższy urząd w mieście piastowało jeszcze osiem osób.

Wydaje się, że gdyby w którejś uczelni jeleniogórskiej powstała praca licencjacka lub naukowa dotycząca rozwoju miasta w powiązaniu z uwarunkowaniami tego rozwoju – byłaby cennym przyczynkiem do jeleniogórskich publikacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
3
wymaga dużej restrukturyzacji
33%
wymaga likwidacji
33%
jest dobrze jak jest
33%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group