Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2241
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oni popierają sprawiedliwy handel, a Ty?

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 26 maja 2013, 8:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 maja 2013, 7:25
Autor: Angela
Fot. Bartosz Kucner
Jeleniogórskie Dni Sprawiedliwego Handlu odbyły się w piątek (24.05) w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Były debaty i wykłady, pokaz filmu, wystawy tematyczne i degustacje produktów lokalnych z certyfikatami Fair Trade.

- Chcemy stać się szkołą z tytułem placówki popierającej sprawiedliwy handel, a współpracuje z nami Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze – mówi Wanda Kozyra, dyrektor ZST „Mechanik”. – Ponadto wspieramy działania miasta w tym zakresie oraz wszelkie działania koordynatorów akcji. Wcześniej odbyły się dni promocji sprawiedliwego handlu. Zachęciliśmy też młodych ludzi do wykonania prac plastycznych i zgłoszenia ich na konkurs, którego zwycięzców dzisiaj nagrodziliśmy – mówiła Wanda Kozyra.

Ze Szkoły Podstawowej nr 7 pierwsze miejsce zajęła Marika Balik, drugie miejsce zdobył Krystian Kościński, a trzecie - Bartosz Adamczyk. Dyplomy udziału odebrali: Julia Skrzeczyna, Roksana Bielan, Kamila Buchajewska, Oliwia Radomska, Daria Hewel, Dawid Dukowicz i Agata Poślednik.

Z Gimnazjum przy ZSO nr 1 - I miejsce za makietę zdobyli – Wiktoria Pogorzelska i Patryk Wiktorowicz, a I miejsce za plakat otrzymała Małgorzata Desput. II miejsce dostała Anna Mukalled i Aleksandra Stypa, a trzecie - Damian Ostrowski.

Dyplomy udziału odebrali: Ewa Tucholska, Zuzanna Giera, Dominika Paszowska i Daria Paszowska.
Wśród uczniów szkół napodpodstawowych nagrodzono: za I miejsce Paulinę Puchalską, za
II miejsce Magdalenę Ligudzińską (ZSZiL), a za III miejsce – Natalię Wolską i Sarę Kumiszcza.
Dyplomy udziału dostali: Marta Krakowska, Karina Czarny, Paulina Figura, Paulina Tyburska, Sara Jarmakowicz, Edyta Łyżwińska oraz Marzena Wojtczak.

Nie zabrakło prezentacji multimedialnych, informacji na temat ochrony praw dziecka i człowieka czy piosenki napisanej przez nauczyciela języka polskiego ZST „Mechanik” wraz z uczniami i zaśpiewanej na gali.

- Chcieliśmy też pokazać najważniejsze problemy globalnego południa, gdzie ludzie cierpią głów i niesprawiedliwość a do pracy wykorzystywane są dzieci – mówiła Wanda Kozyra. - Szczególną uwagę poświęciliśmy prawom człowieka i dziecka, ochronie środowiska naturalnego czy Millenijnych Celach Rozwoju ONZ. Nawoływaliśmy do promowania ekologii, bo nasza szkoła ma certyfikat międzynarodowy zieloną flagę, więc jest to kontynuacja naszych dotychczasowych działań. Uczymy młodzież światowego spojrzenia na życie i tego co się wokół dzieje – dodała.

Galę uświetnią występy uczniów ze szkolnego zespołu E=mc2.
- Po tej akcji u nas w szkole młodzież wie co to jest sprawiedliwy handel i jak należy go wspierać – mówiła Marta Krakowska, uczennica Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”. – Sami jesteśmy i będziemy pracownikami, więc temat jest ważny również dla nas. Ten projekt pozwolił nam jednak spojrzeć na problem szerzej. Docenić to, że my możemy się uczyć, bo są kraje, w których dzieci do szkoły nie chodzą, ale pracują. Do tej pory wielu z nas nie wiedziało w jakich warunkach pracują ludzie w krajach południa, a kupując produkty w ten sposób wytwarzane, nieświadomie to popieraliśmy – dodała.

Organizatorami imprezy były: Zespół Szkół Technicznych "Mechanik", Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz Grupa Koordynująca Kampanię "Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu". Akcja została objęta patronatem honorowym prezydenta miasta Marcina Zawiły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 26-05-2013 8:51
Co oni tam wiedzą o handlu, poczekamy aż sami zaczną zarabiać na siebie i czy dalej będą chcieli działać tak uczciwie ha ha ha
~ 26-05-2013 9:22
a ja nie, bo to właśnie m. in. pod takimi szyldami się wciska gmo, a problemy globalnego południa a co mnie to tutaj w Polsce mamy o wiele ważniejsze problemy a tamci taką sytuację mają jaką sobie stworzyli tak samo my : rząd nas dyma bo mu na to pozwalamy
~Wild men 26-05-2013 10:29
W tym portalu brakuje możliwości oceniania komentarzy.
~Wild Dаrius 26-05-2013 10:42
Zdecydowanie brakuje możliwości oceniania komentarzy. Oceniłbym wówczas komentarz Wild mena na kompletnie nieprzydatny w oceniie merytorycznej.
~NNN 26-05-2013 12:01
To niech jeszcze poprą odpowiednie traktowanie ludzi pracujących w tym handlu.......
~oooo 26-05-2013 14:18
fakt, "miasto przyjazne dla sprawiedliwego handlu" - możemy mieć tyle galerii i marketów ile się zmieści. Czy będzie coś jeszcze - nie ważne ale handlować u nas może każdy.
~pytanie 26-05-2013 15:00
wydumany problem, lepiej zająć się patologiami prawa pracy w Polsce ... nawiasem mówiąc, co jelonka zrobiła z komentarzami, że zwrot "w Polsce" automatycznie poprawia się na dużą literę?
~ 26-05-2013 15:02
a ja nie popieram i co?
rymcycymcy 26-05-2013 19:58
dzieci, prawa człowieka, lokalne produkty ? ...generalnie to jakby bełkot ! :) ...a jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę ! :)
~ 26-05-2013 20:04
'wydumany problem, lepiej zająć się patologiami prawa pracy w Polsce ... nawiasem mówiąc, co jelonka zrobiła z komentarzami, że zwrot "w Polsce" automatycznie poprawia się na dużą literę?' no wlasnie, zajmuja sie p...lami niech lepiej powiedza swoim uczniom, ze niedlugo zasila szeregi bezrobotnych albo wyjada za granice bardzo istotne szkolenie, dotykajace polskich problemow reali itp
~ 26-05-2013 23:06
DOLNOŚLĄZAK. Nie będę zaskoczony kiedy następną paranoiczną inicjatywę - z woli magistrackiego dialogu- obejmie honorowym patronatem Prezydent Zawiła. Ja proponuję zdrowe odżywianie w placówkach edukacyjnych *. "Zamienię bułę na brokułę". Nic w tym złego nie ma i nic z tego nie wynika. Ale medialnie dobrze brzmi. Czy na tym polega kształtowanie wizerunku prezydenta? Czy szef od wizerunku, zwany dialogiem społecznym, zamierza nadal ośmieszać swojego pryncypała? Czy prezydent Zawiła tego nie dostrzega?
~c'est moi 27-05-2013 6:58
"SPRAWIEDLIWY HANDEL?" będzie w Polsce jak ceny będą adekwatne do zarobków: żywność i inne są droższe niż w Niemczech, zaś polskie zarobki jak w Zimbabwe. dlaczego Niemcy płacą mniej za artykuły spożywcze, przy znacznie wyższych kosztach personalnych i utrzymania swoich sieci handlowych niż Polacy, gdzie pracownicy handlu zarabiają najgorzej? w Niemczech: pracownica Aldiego zarabia 2400 euro brutto/mies. w Polsce w Tesco zarabia 350-400 euro brutto/mies. KPINY Z NAS ROBICIE? porównujecie nas do krajów z Afryki? mamy być dumni, bo nie posyłamy jeszcze dzieci do pracy? a głodujących dzieci w Polsce są miliony! co za syf mentalny!
~ 27-05-2013 13:20
DOLNOŚLĄZAK. Tytuł publikacji i jej treść skłania mnie do refleksji. Z netu zaczerpnąłem /zatem plagiat/ ironię reform edukacyjnych w latach 1950 - 2013. ROK 1950 zadanie z matematyki; Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drewna kosztowało go 4/5 tej kwoty. Ile zarobił drwal ? ROK 1998 Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drewna kosztowało go 4/5 tej kwoty, czyli 80 zł. Ile zarobił drwal ? ROK 2000 Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drewna kosztowało go 4/5 tej kwoty, czyli 80 zł. Drwal zarobił 20 zł. Zakreśl liczbę 20. ROK 2013 Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Pokoloruj drwala.
~Niemcy... 27-05-2013 23:01
c'est moi Ty d... jesteś. W Niemczech pracownik Aldika czy Penny dostaje wynagrodzenie jak Nyga, 800 Euro. Tyle samo ma kobieta na opiece. 2500 euro zarabia zdolny Polak na budowie czyli dziesięć tysięcy złotych. Chcesz wiedzieć coś jeszcze ? Mieszkanie średnio 500 euro podaje średnio. Jedzenie ? Chleb 6 do 8 złotych lub trociny z Aldika.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group