Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 9748
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oni popierają sprawiedliwy handel, a Ty?

Niedziela, 26 maja 2013, 8:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 maja 2013, 7:25
Autor: Angela
Jelenia Góra: Oni popierają sprawiedliwy handel, a Ty?
Fot. Bartosz Kucner
Jeleniogórskie Dni Sprawiedliwego Handlu odbyły się w piątek (24.05) w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Były debaty i wykłady, pokaz filmu, wystawy tematyczne i degustacje produktów lokalnych z certyfikatami Fair Trade.

- Chcemy stać się szkołą z tytułem placówki popierającej sprawiedliwy handel, a współpracuje z nami Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze – mówi Wanda Kozyra, dyrektor ZST „Mechanik”. – Ponadto wspieramy działania miasta w tym zakresie oraz wszelkie działania koordynatorów akcji. Wcześniej odbyły się dni promocji sprawiedliwego handlu. Zachęciliśmy też młodych ludzi do wykonania prac plastycznych i zgłoszenia ich na konkurs, którego zwycięzców dzisiaj nagrodziliśmy – mówiła Wanda Kozyra.

Ze Szkoły Podstawowej nr 7 pierwsze miejsce zajęła Marika Balik, drugie miejsce zdobył Krystian Kościński, a trzecie - Bartosz Adamczyk. Dyplomy udziału odebrali: Julia Skrzeczyna, Roksana Bielan, Kamila Buchajewska, Oliwia Radomska, Daria Hewel, Dawid Dukowicz i Agata Poślednik.

Z Gimnazjum przy ZSO nr 1 - I miejsce za makietę zdobyli – Wiktoria Pogorzelska i Patryk Wiktorowicz, a I miejsce za plakat otrzymała Małgorzata Desput. II miejsce dostała Anna Mukalled i Aleksandra Stypa, a trzecie - Damian Ostrowski.

Dyplomy udziału odebrali: Ewa Tucholska, Zuzanna Giera, Dominika Paszowska i Daria Paszowska.
Wśród uczniów szkół napodpodstawowych nagrodzono: za I miejsce Paulinę Puchalską, za
II miejsce Magdalenę Ligudzińską (ZSZiL), a za III miejsce – Natalię Wolską i Sarę Kumiszcza.
Dyplomy udziału dostali: Marta Krakowska, Karina Czarny, Paulina Figura, Paulina Tyburska, Sara Jarmakowicz, Edyta Łyżwińska oraz Marzena Wojtczak.

Nie zabrakło prezentacji multimedialnych, informacji na temat ochrony praw dziecka i człowieka czy piosenki napisanej przez nauczyciela języka polskiego ZST „Mechanik” wraz z uczniami i zaśpiewanej na gali.

- Chcieliśmy też pokazać najważniejsze problemy globalnego południa, gdzie ludzie cierpią głów i niesprawiedliwość a do pracy wykorzystywane są dzieci – mówiła Wanda Kozyra. - Szczególną uwagę poświęciliśmy prawom człowieka i dziecka, ochronie środowiska naturalnego czy Millenijnych Celach Rozwoju ONZ. Nawoływaliśmy do promowania ekologii, bo nasza szkoła ma certyfikat międzynarodowy zieloną flagę, więc jest to kontynuacja naszych dotychczasowych działań. Uczymy młodzież światowego spojrzenia na życie i tego co się wokół dzieje – dodała.

Galę uświetnią występy uczniów ze szkolnego zespołu E=mc2.
- Po tej akcji u nas w szkole młodzież wie co to jest sprawiedliwy handel i jak należy go wspierać – mówiła Marta Krakowska, uczennica Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”. – Sami jesteśmy i będziemy pracownikami, więc temat jest ważny również dla nas. Ten projekt pozwolił nam jednak spojrzeć na problem szerzej. Docenić to, że my możemy się uczyć, bo są kraje, w których dzieci do szkoły nie chodzą, ale pracują. Do tej pory wielu z nas nie wiedziało w jakich warunkach pracują ludzie w krajach południa, a kupując produkty w ten sposób wytwarzane, nieświadomie to popieraliśmy – dodała.

Organizatorami imprezy były: Zespół Szkół Technicznych "Mechanik", Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz Grupa Koordynująca Kampanię "Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu". Akcja została objęta patronatem honorowym prezydenta miasta Marcina Zawiły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1503
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group