Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9672
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ołtarz wrócił po konserwacji

Niedziela, 1 listopada 2009, 9:16
Aktualizacja: 9:18
Autor: Kazimierz Piotrowski
JELENIA GÓRA: Ołtarz wrócił po konserwacji
Fot. K. Piotrowski
Do jeleniogórskiej fary powrócił ołtarz św. Barbary, który poddany został zabiegom konserwatorskim. Niektórzy przypisują autorstwo obrazu w nim widniejącego Michałowi Willmanowi, zwanemu też śląskim Rafaelem.

Ołtarz św. Barbary, patronki - między innymi - konających, powstał w 1713 roku ufundowany przez proboszcza kościoła pw. św. Erazma i Pankracego ks. Andreasa Caffarta. Nie brak opinii, że obraz przedstawiający świętą namalował sam Michał Wilmann, autor przepięknych malowideł, które można podziwiać, między innymi, w Krzeszowie, w tamtejszym Sanktuarium Maryjnym i kościele św. Józefa. Większość badaczy skłania się jednak ku założeniu, że dzieło powstało jedynie w pracowni mistrza, a namalował je jeden z jego uczniów.

Renowacji dokonano dzięki dotacjom miasta Jelenia Góra, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także datkom od wiernych. Remont ołtarza kosztował ponad 70.000 złotych. W przyszłym roku planuje się przeprowadzenie renowacji ołtarzy św. Józefa oraz św. Ignacego. W kolejce do odnowienia czeka także główny ołtarz kościoła św. Erazma i Pankracego wykonany przez Weissfloga. Będzie to jednak bardzo kosztowne przedsięwzięcie, którego koszt szacuje się na około 900 tysięcy złotych.

Aktualnie kończą się prace przy oknach w prezbiterium świątyni, a także kilku z bocznej nawy. W 2010 roku remont i przeszklenie okien winno się zakończyć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group