Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10016
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Olbrychski junior na Dni Sobieszowa

Poniedziałek, 15 czerwca 2009, 8:46
Aktualizacja: 8:56
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Olbrychski junior na Dni Sobieszowa
Fot. Archiwum
Rafał Olbrychski, piosenkarz i aktor, będzie gwiazdą nadchodzących XIV Dni Sobieszowa, których kulminacją będzie festyn na boisku przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 (ul. Cieplicka 196) zaplanowany na nadchodzącą niedzielę, 21 czerwca 2009 w godz. 15.00 – 22.00.

Wystąpi też zespół Kuśka. Podczas festynu swoje programy artystyczne zaprezentują zespoły działające w różnorodnych sekcjach Miejskiego Domu Kultury „Muflon” m.in.: zespół tańca HAYAT / sekcja taneczna, zespół wokalny MINNIE / sekcja wokalna, zespół Pim Semafor / sekcja muzyczna. W programie organizatorzy przygotowali także występ iluzjonisty – czarodzieja Romana Roszyka. Koncert R. Olbrychskiego zapowiadany jest na wieczór.
– Serdecznie zapraszamy wszystkich jeleniogórzan do wspólnego świętowania w Sobieszowie pod malowniczym zamkiem Chojnik – zachęcają organizatorzy z Miejskiego Domu Kultury „Muflon”.

Dzień wcześniej, w sobotę (20 czerwca) odbędzie się koncert zespołu Pro Musica Antiqua pod hasłem „Sacrum i profanum” w muzyce średniowiecza i renesansu”. Koncert zabrzmi w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 18.00. Równocześnie odbędzie się otwarcie wystawy Doroty Szyposzyńskiej – Niewczas pod tytułem „Spotkanie”.

Ilustracje artystki nawiązują do Pisma Świętego. Są dowodem na to, że księga ta zawiera aktualne treści, którymi powinno się kierować również dzisiaj. Dorota Szyposzyńska – Niewczas za pomocą akwareli i tuszu stworzyła obrazy, mówiące o kulturze, jaką tworzymy oraz o tym, co nas otacza. To swego rodzaju namalowana refleksja o współczesnym człowieczeństwie i zapomnianej księdze. Zespół muzyki dawnej „Pro Musica Antiqua” dla jeleniogórskiej publiczności wykona utwory rodem ze średniowiecza i renesansu.

Grupa działa od kilku lat. Inicjatorką jej powstania jest Waldemara Kumor-Raban. Przez wiele lat patronem zespołu był Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. Tworzą go studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie i we Wrocławiu, czyli Beata Czajka-Rolińska – śpiew, Fabiana Raban - instrumenty perkusyjne, Klaudia Raban - viola da gamba, Sylwia Raban (kierownik artystyczny) - flety proste. „Pro Musica Antiqua” wykonuje muzykę dawną.

Inspiracją są pieśni i muzyka taneczna, jaką wykonywano na dworach Europy w XVI i XVII wieku. Zespół brał udział w wielu festiwalach i konkursach, związanych z muzyką dawną m. in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu, Europejskim Festiwalu Młodych w Neerpelt (Belgia), Europejskim Festiwalu Muzyki w Porto (Portugalia), Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie i wielu innych. Muzycy tworzący tą grupę grają na kopiach oryginalnych instrumentów z dawnych epok.

Patronem medialnym Dni Sobieszowa jest portal i tygodnik Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group