Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10332
Zalogowanych: 48
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odważne kino w Jeleniej Górze – nie przegap tego!

Środa, 22 maja 2013, 8:08
Aktualizacja: Czwartek, 23 maja 2013, 6:44
Autor: Org
Jelenia Góra: Odważne kino w Jeleniej Górze – nie przegap tego!
Fot. Archiwum Organizatora
Już w piątek (24 maja) na Dolnym Śląsku rozpoczyna się trzydniowe tournée odważnych filmów z całego świata. W ramach Brave Films on Tour w jeleniogórskim kinie „Lot” odbędą się projekcje dokumentów wielokrotnie nagradzanych na festiwalach filmowych. Zobaczymy „Angielskiego Chirurga” w reżyserii Geoffrey’a Smitha oraz „Samsarę” Rona Fricke.

Będzie to przedsmak 8. edycji Przeglądu Filmowego Brave Festival zaplanowanego na 8 – 12 lipca we Wrocławiu. Jak co roku podczas tego wydarzenia zaprezentowane zostaną unikatowe filmy dokumentalne i fabularne, poruszające kwestie tradycji, tożsamości i sprzeciwu wobec wypędzenia z kultury – czyli tematów oscylujących w kręgu zainteresowania Brave Festival. Przegląd Filmowy Brave corocznie podzielony jest na trzy cykle tematyczne: BRAVE FOCUS, BRAVE CONTEXTS oraz BRAVE PEOPLE DOC.

W ramach Brave Films on Tour w jeleniogórskim kinie „Lot” odbędą się trzy projekcje wybranych obrazów z programu 8. edycji Przeglądu Filmowego Brave Festival. Tournée rozpocznie się w piątek 24 maja zamkniętymi pokazami dla uczniów szkół gimnazjalnych. W weekend 25 i 26 maja filmy będzie mógł zobaczyć już każdy.

W piątek i sobotę zaprezentowany zostanie ciekawy dokument z cyklu BRAVE PEOPLE DOC pt. „Angielski Chirurg” w reżyserii Geoffrey’a Smith’a. Jest to opowieść o lekarzu, który od piętnastu lat operuje pacjentów za darmo w jednym z kijowskich szpitali, udowadniając że bohaterstwo przybiera różne formy, ale zawsze dotyczy altruistycznego podejścia wobec drugiego człowieka. Każdego dnia ratuje on ludzi skazanych przez przestarzały ukraiński system służby zdrowia na śmierć. W filmie nie brakuje scen trzymających w napięciu, takich jak 15-minutowa sekwencja operacji mózgu dokonywana bez znieczulenia i… za pomocą wiertarki Boscha. Obraz ten jest warty uwagi również ze względu na muzykę, którą specjalnie na tę okazję skomponował Nick Cave.

Drugą propozycją dla widzów z Jeleniej Góry jest film z cyklu BRAVE CONTEXTS pt. „Samsara” w reżyserii Rona Fricke. Film ten zabierze widzów w zapierającą dech w piersiach podróż przez 25 krajów i kultur, ukazując najbardziej intrygujące zakątki i tradycje świata. Ciekawostką jest fakt, iż dokument w całości zmontowany jest wyłącznie na taśmie 70 mm, dzięki czemu oglądanie go na dużym ekranie jest niesamowitym przeżyciem. Doskonały dodatek do pięknych obrazów stanowi pulsująca w tle muzyka Lisy Gerrard i Dead Can Dance.

Bilety na seanse weekendowe w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina „Lot”, ul. Pocztowa 11/12. Szczegółowe informacje na temat Brave Films on Tour oraz o Przeglądzie Filmowym Brave Festival na www.bravefestival.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
587
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr A z Gliwic
 
Kultura
Teatry uliczne – Clown Pinezka
 
Aktualności
Magia Karkonoszy w dwuminutowym filmie: Time Lapse, który zachwyca
 
Aktualności
Ulewa przeszkodzi w przedstawieniach?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group