Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7502
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Odkrywanie tajemnic nad Kwisą

Sobota, 26 lipca 2014, 15:06
Aktualizacja: 15:08
Autor: Org
Region: Odkrywanie tajemnic nad Kwisą
Fot. Archiwum Organizatora
8 sierpnia o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Lubaniu będzie miało miejsce spotkanie z regionalistami oraz autorami książki pt. „Na tropach skarbów i depozytów Trzeciej Rzeszy. Kulisy rewindykacji i poszukiwań terenowych na Dolnym Śląsku”.

Jest to książka, zawierająca wiele dotąd niepublikowanych zdjęć oraz cytaty wielu nieznanych dotąd dokumentów przechowywanych w polskich oraz niemieckich archiwach. Nie brakuje tu wielu perełek, np. relacji świadków, czy wypowiedzi osób zatrudnionych obecnie w polskich muzeach. Poniższa publikacja skupia się nie tylko na ukrywaniu przez Niemców dokumentów i dzieł sztuki, lecz również na polskich działaniach poszukiwawczych, zabezpieczających i rewindykacyjnych w okresie powojennym. Dzięki temu Czytelnik ma możliwość dowiedzieć się, jakie prowadzono poszukiwania na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, co udało się odnaleźć na obszarze kilku dolnośląskich powiatów (lubańskim, lwóweckim, złotoryjskim, zgorzeleckim).

Szymon Wrzesiński wystąpi też z multimedialnym pokazem pt. „Poszukiwania skarbów w powojennym Lubaniu”. Autor opowie m.in. o losach bezcennego rękopisu Marcina Lutra – uznanego przez ostatnich kilkadziesiąt lat za zaginiony. Dolnośląski historyk wyjaśni, jak trafił na jego ślad i gdzie udało mu się go odnaleźć! Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzą się, kto i czego szukał w ruinach miasta na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku.

Z dodatkowych atrakcji warto wspomnieć o wystawie dawnych widoków pałaców rozlokowanych w okolicach Lubania. Ekspozycję przygotuje w lubańskim ratuszu drugi ze współautorów książki Krzysztof Urban.

Na koniec przybyli goście będą mogli wysłuchać prelekcji przygotowanej przez Piotra Kucznira, wiceprezesa „Stowarzyszenia Zamek Czocha”. Znany regionalista opowie o nader tajemniczym zakładzie funkcjonującym pod koniec wojny w Lubaniu, zwanym „Gema Werke”. Ponadto wyjaśni, co kryło się pod kryptonimem… „Łoże z baldachimem”!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
45
Coraz lepiej
20%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
33%
Nie najlepiej
27%
Wciąż fatalnie
20%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group