Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7780
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oddali hołd zwycięzcom II wojny światowej

Czwartek, 8 maja 2008, 14:47
Aktualizacja: 23:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Oddali hołd zwycięzcom II wojny światowej
Fot. TEJO
W 63. rocznicę pokonania wojsk faszystowskich weterani, samorządowcy, duchowieństwo, młodzież i mieszkańcy stolicy Karkonoszy uczcili pamięć poległych i podziękowali żyjącym uczestnikom walk z okupantami. Szacuje się, że w Jeleniogórskiem żyje jeszcze około 900 osób, które walczyły w bitwach największej wojny XX wieku.

Uroczystość odbyła się w czwartek w południe przy pomniku Mieczy Piastowskich w Parku Zdrojowym w Cieplicach. Licznie przybyli weterani i uczestnicy walk większości frontów II wojny światowej. Mimo wieku, zachowali dziarską kondycję i dumnie prezentowali się – pośród sztandarów – w mundurach z odznaczeniami.
Najstarszy kombatant ma 103 lata. To Franciszek Osucha z Bolkowa. Antoni Straczyński z Wlenia jest o trzy lata młodszy. Zgromadzeni powitali 96-letnią weterankę nauczania podziemnego, Jadwigę Kuźmicz. Pani Jadwiga jest jednocześniej najstarszą szefową koła kombatantów.

Obok młodzi mieszkańcy, którzy wojnę znają tylko z opowieści dziadków, a nawet pradziadków, filmów telewizyjnych i książek. Przyjechali przedstawiciele szkół z terenu dawnego województwa jeleniogórskiego. Były poczty sztandarowe i galowe stroje.

Dwa szkolne sztandary: jeleniogórskiej "dwójki" oraz Szkoły Podstawowej im. Osadników Wojskowych zostały udekorowane podczas czwartkowej ceremonii. Powód? Uczniowie z Jeleniej Góry współpracują z kombatantami, a młodzi ludzie z Trójcy ocalają od zapomnienia miejsca pamięci narodowej.

O uciśnieniu Polaków przez armie hitlerowską i sowiecką i krwawej lekcji historii mówił prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Słuchali go zgromadzeni na skwerze samorządowcy z miasta i powiatu oraz pozostali uczestnicy manifestacji.

Zabrakło wielu radnych. Nie zauważyliśmy szeregowych przedstawicieli z rady należących do Prawa i Sprawiedliwości ani Platformy Obywatelskiej. Nie było też wszystkich radnych Wspólnego Miasta. Poza Jerzym Pleskotem nie pokazali się rajcowie z SLD. Stawiły się Anna Ragiel, jako wiceprzewodnicząca rady miasta, jej szef Hubert Papaj oraz radna Naszego Domu - Zofia Czernow.

Złożono wieńce i kwiaty pod piastowskim monumentem. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Filharmonii Jeleniogórskiej.

Podczas trwania imprezy zamknięta dla ruchu kołowego była ulica Cervi i Cieplicka. Autobusy miejskie jeździły objazdami. Mimo wywieszonych informacji na przystankach, pasażerowie MZK na próżno czekali na pojazdy. Ruch przywrócono po półtorej godzinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
41
Tak, to odpowiedzialna praca
15%
Dostają trochę za dużo
24%
Dostają o wiele za dużo
22%
To oburzające ile zarabiają
39%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group