Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6709
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odczarowywanie teatru z Kotem Zenem

Sobota, 7 lutego 2015, 8:28
Aktualizacja: Niedziela, 8 lutego 2015, 7:50
Autor: Mea
Jelenia Góra: Odczarowywanie teatru z Kotem Zenem
Fot. Archiwum Teatru/Marcin Oliva Soto
„Kot Zen, czyli o muzyce i ciszy w teatrze” to opowieść Zdrojowego Teatru Animacji o zwierzaku, który nie może odnaleźć się w świecie pełnym dźwięków, hałasu oraz słów. – Odczarowujemy to, co jest tajemnicze w teatrze – mówi Diana Jonkisz, która wcieliła się w rolę futrzaka. Premiera już jutro (8.02) o godz. 16.00.

Kot Zen” realizowany jest w ramach „Teatru od kuchni, czyli 4 lekcji o teatrze”. - Nowatorstwo pomysłu polega na stworzeniu serialu teatralnego, opowiadającego o tym jak powstaje sztuka. Dzięki temu dzieci przygotowują się do pełnego przeżywania spektakli – podkreśla Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze-Cieplicach.

– Projekt składa się z czterech spektakli, przygotowanych przez młodych twórców. Każde przedstawienie jest oddzielną historią, jednak tworzą cykl edukacyjny. Oprócz rozrywki mają dostarczać widzom wiedzę o teatrze. Jest więc o muzyce, scenografii, relacji aktor-reżyser, czy też o animacji, tak ważnej w teatrze lalek. Dlatego też zaprosiliśmy młodych widzów na scenę, by mogli zobaczyć od kulis, jak powstaje spektakl – opowiada Diana Jonkisz, koordynatorka projektu.

Przedszkolaki, które uczestniczyły w próbie generalnej były w bliskim kontakcie z aktorami, mogły zobaczyć, gdzie jest oświetleniowiec czy akustyk, pocieszały aktora w trudnej dla niego chwili i wsparły podarkiem wrzuconym do kapelusza.

Fascynowała również gra cieni, przenosząca w odległy świat, gadające instrumenty, walizki pełne dźwiękowych skarbów. Po spektaklu mali widzowie mogli zapoznać się z rekwizytami, zadać pytania i zajrzeć w każdy tajemniczy kąt sceny.

- Bardzo podobało mi się przedstawienie, bo pierwszy raz mogłem być na scenie i rozmawiać z aktorami – mówi Olek z Przedszkola nr 10. – Fajny był kotek i piosenki – podkreśla Zuzia. – Były różne nieznane mi dotąd dźwięki: głośne i ciche – dodaje Amelka.

Maksymalnie spektakl może oglądać 50 osób. - Dzieci uczestniczą aktywnie w przedstawieniu. Historię Kota Zena prowadzi dwójka aktorów, łączymy więc teatr lalkowy z żywym planem. Jest to również opowieść o muzyce w teatrze – wyjaśnia Joanna Gerigk, reżyser i autorka scenariusza.

Muzykę skomponował Sebastian Ładażyński, a scenografię przygotował Michał Dracz. Obsada: Diana Jonkisz, Dorota Korczycka-Bąblińska oraz Sylwester Kuper. Gościnnie wystąpił Mariusz Czechowicz.

Przedstawienie jest skierowane do dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Projekt sfinansowany został przez Miasto Jelenia Góra oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr otrzymał dotację w wysokości ok. 45 tys. zł z ministerstwa, a realizacja całego cyklu kosztuje ok. 100 tys. zł.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group