Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8177
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Od pomysłu do przemysłu – będzie się działo w zabytkach

Sobota, 11 września 2010, 8:06
Aktualizacja: 8:13
Autor: Agrafka/Gabi
REGION JELENIOGÓRSKI: Od pomysłu do przemysłu – będzie się działo w zabytkach
Fot. TEJO
Pod tym hasłem obchodzone będą tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Obchody zainaugurowane zostaną we Wleniu. 11 i 12 września będzie wiele atrakcji, m.in. możliwość odwiedzenia miejsc, do których normalnie wstęp bywa utrudniony.

W sobotę, zainicjowane przez Radę Europy i organizowane pod patronatem Unii Europejskiej najważniejsze święto zabytków Starego Kontynentu, a jednocześnie największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, o godz. 12.00 zapoczątkuje prelekcja Sławomira Osieckiego pt. „Historia Pałacu Książęcego”. Następnie, po raz pierwszy z okazji Europejskiego Dnia Dziedzictwa, będzie można zwiedzić wnętrze Pałacu Książęcego we Wleniu - przy ul. Winiogórskiej.

O godz. 16.00 będzie miała miejsce prelekcja Antoniego Witczaka - „Wędrówka Doliną Bobru”, a także otwarcie wystawy współczesnej fotografii i przedwojennej pocztówki „Kolej w Dolinie Bobru” z okresu budowy linii kolejowej Jelenia Góra - Lwówek Śląski. W tym samym czasie w Pałacu Lenno we wsi Łupki koło Wlenia będzie można wysłuchać koncertu muzyki poważnej. Ponadto skorzystać można z wystawy dzieł rodzimych artystów czy produktów regionalnych, a dzieci będą miały okazję brać udział w grach i zabawach.

Dzień potem, w niedzielę, odbędzie się zwiedzanie wleńskiego pałacu oraz wystawa fotografii i dzieł rodzimych artystów. W Pałacu Lenno od godz. 11.00, gdy nastąpi otwarcie drzwi, uczestnicy będą mogli zwiedzić obiekt i wystawę związaną z tematyką obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. O godz. 14:00 tradycyjnie będzie miał miejsce koncert muzyki klasycznej.

Na folwarku przy Pałacu w Łomnicy odbędzie się – w ramach EDD – impreza “Od nasion do nici – czyli len na Folwarku” (11 oraz 12 września w godzinach od 11.00 do 18.00). Organizatorzy szczególnie polecają wystawę plastyki ludowej “Bibułowe Kwiaty”, która rozpocznie się o 14.00, 11 września w budynku dawnego spichlerza. . Swoje prace zaprezentuje około 60 wykonawców z dwunastu wsi. Podczas otwarcia wystawy chętni będą mogli podpatrzyć rzemieślników przy pracy. Wszystkie eksponaty wykonane zostały według tradycyjnych wzorów i technik. Nie zabraknie pokazów warsztatu kowalskiego, tkackiego oraz szklarskiego. Wystawę będzie można oglądać do 3 grudnia.

Na Europejskie Dni Dziedzictwa zaprasza także wieża książęca w Siedlęcinie. Jutro (niedziela) odbędzie się tu wykład zatytułowany „Szybowce w Kotlinie Jeleniogórskiej”. Początek o godz. 16. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group