Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2368
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Oczyścili rzekę Bóbr ze śmieci w Janowicach Wielkich

Niedziela, 14 kwietnia 2013, 6:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 7:51
Autor: Mea
Region: Oczyścili rzekę Bóbr ze śmieci w Janowicach Wielkich
Fot. Mea
Mnóstwo śmieci zebrali przez pięć dni uczestnicy akcji „Ratujmy Bóbr” w Janowicach Wielkich. – Zgłosiło się wiele osób, które pomogły nam oczyścić brzegi rzeki po obu stronach na odcinku sześciu kilometrów – mówił Paweł Tuła, koordynator akcji z Chrześcijańskiego Ośrodka dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja” w Janowicach Wielkich. Akcja skończyła się wczoraj (13. kwietnia br.) ogniskiem z kiełbaskami.

Akcja została zorganizowana już po raz czwarty z inicjatywy Oksany i Jarosława Wasilewskich, dyrektorów ośrodka. Jej celem było oczyszczenie brzegów Bobru.

W tym roku sprzątana była rzeka na odcinku od Trzcińska do Janowic Wielkich. – Jesteśmy mile zaskoczeni, bo śmieci jest mniej niż w zeszłym roku, co świadczy o tym, że nasza akcja przyniosła też efekt edukacyjny – podkreślał Paweł Tuła.

Codziennie pięć osób z ośrodka porządkowało teren, dwie osoby były delegowane do tej akcji z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, przyłączyły się również osoby z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Janowicach Wielkich.

– Wczoraj dołączyli do jeszcze nas strażacy z OSP w Janowicach Wielkich, członkowie Związku Wędkarskiego z Jeleniej Góry, dzieci ze świetlicy środowiskowej w Janowicach Wielkich, airsoftowa Drużyny Braci ze Świdnicy oraz okoliczni mieszkańcy. Łącznie w ostatni dzień akcji 30 osób porządkowało teren przy rzece – opowiadał Paweł Tuła.

Najwięcej było szkła i butelek plastikowych. – W zeszłym roku znajdywaliśmy opony, zderzaki, elementy karoserii, telewizory i elementy wyposażenia domu. W tym roku jest zdecydowanie mniej śmieci wielkogabarytowych. Mamy nadzieję, że ludzie już przestaną zaśmiecać rzekę, bo to przecież nasze wspólne dobro – dodał Paweł Tuła.

Wolontariusze skromnie mówią, że chcieli pomóc przywrócić piękno koryta rzeki Bóbr. – Zależy mi, by przyroda nie cierpiała przez ludzką bezmyślność - powiedział 11-letni Konrad Szukowski, ze Świdnicy.
- Dzięki takiej akcji można też zintegrować się z innymi mieszkańcami, w innych gminach również przydałyby się takie inicjatywy - mówił 13-letni Jakub Tuła, z Janowic Wielkich.

Po sprzątaniu odbyło się ognisko z kiełbaskami, które ufundowało Nadleśnictwo „Śnieżka”.
W przyszłym tygodniu, gdy poziom wody w Bobrze opadnie, planowana jest kolejna zbiórka śmieci, tym razem jednodniowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group