Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6392
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Oceniano poroża jeleni, pozyskane w Kotlinie Jeleniogórskiej

Sobota, 9 marca 2013, 9:53
Aktualizacja: Niedziela, 10 marca 2013, 11:26
Autor: Mea
Region: Oceniano poroża jeleni, pozyskane w Kotlinie Jeleniogórskiej
Fot. Mea
Oceny prawidłowości odstrzałów jeleni, wykonanych przez myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego na terenie powiatu jeleniogórskiego dokonano wczoraj (08.03.) w siedzibie Nadleśnictwa Szklarska Poręba. – Odstrzelono około 100 byków, w tym ok. 80 poroży pozyskali myśliwi z powiatu jeleniogórskiego – poinformował Jerzy Majdan, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

W powiecie jest 11 kół łowieckich. Odstrzały samców jeleni, czyli byków są dozwolone od 21 sierpnia do końca lutego. Obowiązują kryteria selekcji, których należy przestrzegać w trakcie polowań.

Jedno z piękniejszych i większych poroży pozyskał myśliwy Ryszard Krawczyk z jeleniogórskiego koła „Głuszec” . - Tego byka ustrzeliłem nad ranem na polu, gdy wracał w grupie 30 jeleni z żerowisk do lasu między Piechowicami a Sobieszowem. Pierwszy raz zobaczyłem go w grudniu, później w styczniu czekałem na okazję, by ocenić jego wiek i oddać strzał – mówił Ryszard Krawczyk.

W powiecie jeleniogórskim polują również myśliwi kół z innych polskich miast oraz z zagranicy. - Koledzy z naszego koła pozyskali 12 poroży byków jeleni w powiecie jeleniogórskim na polowaniach indywidualnych oraz zbiorowych komercyjnych – opowiadał Klaudiusz Janik z koła „Tur” z Bielska-Białej, które ma jeden ze swoim obwodów łowieckich na terenie Kotliny Jeleniogórskiej.

- Myśliwym jestem od czterech lat i przejąłem tę pasję od dziadka. Po raz pierwszy ustrzeliłem jelenia nad ranem w województwie opolskim, 10 metrów od granicy z Czechami. Emocje były dopiero po fakcie – dodał.
Byki, które mają jedno poroże bez odnóg, czyli gołą tykę zwaną też szydlarzem, należy jak najszybciej usunąć z łowiska, bo mogą zabić inne byki podczas walki. - Ponadto zazwyczaj jest to wada genetyczna, która nie powinna być przekazywana dalej, by stado jeleni było silne. Jedynie byki koronne gwarantują okazałe potomstwo – wyjaśnił Marian Klasiński, z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze.

Taki dziesiątak nieregularny pozyskał Adolf Rozum, mysliwy z koła „Szarak” z Jeleniej Góry. – Ustrzeliłem tego byka w okolicy Chrośnicy - powiedział.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group