Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5936
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ocalić naszą przeszłość od zapomnienia

Piątek, 25 marca 2011, 8:48
Aktualizacja: 8:48
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ocalić naszą przeszłość od zapomnienia
Fot. TEJO
Jak wyglądały realia dawnych lat w Jeleniej Górze i regionie? Te czasy pamiętają już nieliczni. Dlatego Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt, którego celem jest zebranie archiwalnych filmów, zdjęć czy dokumentów i pokazanie ich szerszemu gronu. Pomysł zaszczepił Grzegorz Pakulski z Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego.

Plan zebrania archiwalnych, często amatorskich nagrań filmowych czy zdjęć zrodził się po tym, jak Grzegorz Pakulski, jeleniogórski filmowiec, kronikarz i dokumentalista zaproponował zaprezentowanie w świetlicy KSON-u części swojego dorobku filmowego. Jedno ze spotkań było poświęcone malarzowi panu Pawłowi Trybalskiemu. Kolejne spotkania zaplanowane jeszcze na marzec będą dotyczyły teatrów ulicznych w latach 80. oraz początków Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego.

– Tym programem chcemy zainteresować pionierów Jeleniej Góry i okolic, którzy przyjeżdżali do stolicy Karkonoszy i przez lata dokumentowali życie tego miasta. Okazuje się, że ludzie z Jeleniej Góry i okolic mają wiele takich filmów z wydarzeń kulturalnych i sportowych, realiów dawnych lat, m.in. z przejazdów tramwajów. Wiele osób ma również zdjęcia czy dokumenty, których nie ma komu przekazać. Zazwyczaj leżą one schowane głęboko w piwnicach, czy na półkach – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Sejmik chce je zebrać i w przypadku filmów zgrać, po czym oddać twórcom. Pozwoli to „ocalić od zapomnienia” wydarzenia i realia tamtych lat. – Zachęcamy więc wszystkich do przekazywania nam tych materiałów. Początkowo będą one wykorzystane podczas czwartkowych spotkań w naszej świetlicy w KSON, ale mam nadzieję, że później zainteresuje się nimi chociażby Książnica Karkonoska. Jest to bowiem kawałek historii, który może zaginąć, lub może zostać ocalony. Mam nadzieję, że z tych materiałów uda nam się stworzyć kronikę powojennej Jeleniej Góry i okolic – dodaje Stanisław Schubert.

Projekt jest realizowany we współpracy z Jeleniogórskim Towarzystwem Społeczno Kulturalnym w Jeleniej Górze. Osoby zainteresowane do włączenia się do programu mogą kontaktować się z organizatorami pod numerem tel. 75 75 242 54.

Koło Seniorów Lotnictwa działające przy KSON z panem Leszkiem Gańskim na czele wraz z Aeroklubem Jeleniogórskim przygotowuje natomiast wystawę z początków lotnictwa na Ziemi Jeleniogórskiej. Jej otwarcie planowana jest na kwiecień br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group