Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 18 lipca
Imieniny: Kamila, Karoliny, Szymona
Czytających: 10544
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ocalić naszą przeszłość od zapomnienia

Piątek, 25 marca 2011, 8:48
Aktualizacja: 8:48
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ocalić naszą przeszłość od zapomnienia
Fot. TEJO
Jak wyglądały realia dawnych lat w Jeleniej Górze i regionie? Te czasy pamiętają już nieliczni. Dlatego Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt, którego celem jest zebranie archiwalnych filmów, zdjęć czy dokumentów i pokazanie ich szerszemu gronu. Pomysł zaszczepił Grzegorz Pakulski z Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego.

Plan zebrania archiwalnych, często amatorskich nagrań filmowych czy zdjęć zrodził się po tym, jak Grzegorz Pakulski, jeleniogórski filmowiec, kronikarz i dokumentalista zaproponował zaprezentowanie w świetlicy KSON-u części swojego dorobku filmowego. Jedno ze spotkań było poświęcone malarzowi panu Pawłowi Trybalskiemu. Kolejne spotkania zaplanowane jeszcze na marzec będą dotyczyły teatrów ulicznych w latach 80. oraz początków Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego.

– Tym programem chcemy zainteresować pionierów Jeleniej Góry i okolic, którzy przyjeżdżali do stolicy Karkonoszy i przez lata dokumentowali życie tego miasta. Okazuje się, że ludzie z Jeleniej Góry i okolic mają wiele takich filmów z wydarzeń kulturalnych i sportowych, realiów dawnych lat, m.in. z przejazdów tramwajów. Wiele osób ma również zdjęcia czy dokumenty, których nie ma komu przekazać. Zazwyczaj leżą one schowane głęboko w piwnicach, czy na półkach – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Sejmik chce je zebrać i w przypadku filmów zgrać, po czym oddać twórcom. Pozwoli to „ocalić od zapomnienia” wydarzenia i realia tamtych lat. – Zachęcamy więc wszystkich do przekazywania nam tych materiałów. Początkowo będą one wykorzystane podczas czwartkowych spotkań w naszej świetlicy w KSON, ale mam nadzieję, że później zainteresuje się nimi chociażby Książnica Karkonoska. Jest to bowiem kawałek historii, który może zaginąć, lub może zostać ocalony. Mam nadzieję, że z tych materiałów uda nam się stworzyć kronikę powojennej Jeleniej Góry i okolic – dodaje Stanisław Schubert.

Projekt jest realizowany we współpracy z Jeleniogórskim Towarzystwem Społeczno Kulturalnym w Jeleniej Górze. Osoby zainteresowane do włączenia się do programu mogą kontaktować się z organizatorami pod numerem tel. 75 75 242 54.

Koło Seniorów Lotnictwa działające przy KSON z panem Leszkiem Gańskim na czele wraz z Aeroklubem Jeleniogórskim przygotowuje natomiast wystawę z początków lotnictwa na Ziemi Jeleniogórskiej. Jej otwarcie planowana jest na kwiecień br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
736
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
 
112
Wypadki drogowe – czerwiec 2025
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group