Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2354
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obwodnica za horyzontem

Czwartek, 5 lipca 2007, 0:00
Autor: Angela/ TEJO
Jelenia Góra: Obwodnica za horyzontem
Fot. Jelonka.com
Budowa obejścia drogowego miasta coraz bardziej się oddala.

Kierowcy, którzy stoją w tasiemcowych korkach w centrum miasta, zwłaszcza w godzinach szczytu, zastanawiają się, czy ta jeleniogórska gehenna wreszcie się skończy. Wszystko zależy od budowy obwodnicy południowej, która – jak na razie – jest w powijakach.

Czy w indykatywnej liście projektów Regionalnego Programu Operacyjnego w ogóle pojawią się jakiekolwiek projekty dotyczące Jeleniej Góry? Jak do tej pory żaden z nich tam nie trafił.

– Indykatywna lista projektów już została zmieniona – wyjaśnia Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Zdjęta została część obwodnicy Wrocławia i pieniądze początkowo na nią przeznaczone, będą przesunięte na finansowanie potrzeb regionu, a między innymi również na Jelenią Górę.

Powinna się tu pojawić obwodnica południowa miasta. Jak na razie nie jest to jeszcze nic pewnego, ponieważ nie zaczęto nawet omawiania spraw priorytetowych dotyczących transportu. Karty projektowe nie są jeszcze przyjmowane.

Jak mówi Jerzy Łużniak, projekt obwodnicy znalazł uznanie wśród zarządu województwa dolnośląskiego.
– Obwodnica nie jest tylko naszym wymysłem. Jest ona potrzebna regionowi i Dolnemu Śląskowi. Bez niej Jelenia Góra zostanie zakorkowana, ale również nikt nie dojedzie do Szklarskiej Poręby czy Karpacza – mówi Jerzy Pokój, radny sejmiku dolnośląskiego.

Czy część pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie przeznaczona na powstanie obwodnicy, dowiemy się pod koniec roku. Póki co prace przy obwodnicy są w bardzo wstępnej fazie. Prowadzone są dopiero przymiarki do zmian własnościowych gruntów, przez które ma ona przebiegać.

Pierwszy projekt przewidujący połączenie tak zwanego węzła grabarowskiego z ulicą Sudecką w zasadzie już jest zamknięty. Dalsza część będzie przebiegała między osiedlem Czarne a sąsiednią częścią Jeleniej Góry. Powstanie tunel pod górą Złomy, a trasa ma być wytyczona przez pola oraz nieużytki i nie będzie przebiegała po już istniejących traktach i w oddaleniu od zabudowań. Obwodnica ma zostać połączona z Trasą Czeską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group