Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6732
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa się oddala

Sobota, 20 września 2008, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa się oddala
Fot. TEJO
Długo jeszcze potrwa gehenna kierowców, którzy od poniedziałku do piątku muszą w godzinach szczytu stać w korkach w al. Wojska Polskiego i ul. Wincentego Pola. Budowa drogi okalającej Jelenią Górę od południa już ma roczny poślizg. A zanosi się na kolejne opóźnienia.

To najważniejszy drogowy projekt ostatnich lat w Jeleniej Górze. Już teraz, kiedy nie zostały jeszcze złożone wnioski do unijnych funduszy, jest opóźniony o rok. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej Jadwiga Osińska, naczelnik wydziału funduszy europejskich, przestrzegła radnych, że nie ma pewności, o ile jeszcze może się odsunąć w czasie rozstrzygnięcie naboru.

To oznacza, że pierwsze samochody pojadą po tej, coraz pilniej wypatrywanej drodze najwcześniej za trzy lata. A do pełnego ominięcia miasta od południa przez drugi etap obwodnicy, który połączy ją z krajową „3”, miną kolejne lata.
– Wniosek na budowę obwodnicy południowej do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa dolnośląskiego, zostanie złożony do końca czerwca przyszłego roku – wyjaśnia dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Czesław Wandzel. – Roczne opóźnienie wynika z poślizgu w całym kraju, a nie z jakiś naszych zaniedbań. Wniosek miał być rozpatrzony w czerwcu tego roku.

Wprawdzie, jak dyskutowano na sesji, w studium oddziaływania inwestycji na środowisko jest trochę uchybień, właśnie z powodu opóźnienia jest czas na ich uzupełnienie i terminowe dostarczenie do urzędu marszałkowskiego, który ma do dyspozycji na lata 2007-2013 dwadzieścia osiem miliardów euro, między innymi na inwestycje drogowe. To olbrzymia kwota, którą potem trzeba rozliczyć w Brukseli, a dwa lata z sześciu zostały zmarnowane.

– Na szczęście miasto ma spore możliwości kredytowe, więc kiedy tylko wniosek zostanie zaakceptowany we Wrocławiu, ma wyemitować obligacje na pokrycie wkładu własnego wynoszącego około 40 procent całości inwestycji – mówi radny Miłosz Sajnog. – Przez ostatnie lata prezydent Obrębalski znacznie zmniejszył zadłużenie miasta, co umożliwi zaciąganie kredytów na pokrycie wkładu własnego w kolejne wnioski – usłyszeliśmy.

Od Grabarowa do trasy czeskiej
W pierwszym etapie droga zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej.

Dalej zbliży się do osiedla Czarne przy ogródkach działkowych do ul. Mickiewicza i tunelu pod górą Złomy do ul. Orkana i łukiem do ul. Wolności (za urzędem skarbowym). Przekroczenie ulicy Wolności i doliny Kamiennej estakadami i mostem do ul. Spółdzielczej w okolicach Oś. Pomorskiego (etap II).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group