Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 2352
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obwodnica południowa się oddala

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 20 września 2008, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: Mar
Fot. TEJO
Długo jeszcze potrwa gehenna kierowców, którzy od poniedziałku do piątku muszą w godzinach szczytu stać w korkach w al. Wojska Polskiego i ul. Wincentego Pola. Budowa drogi okalającej Jelenią Górę od południa już ma roczny poślizg. A zanosi się na kolejne opóźnienia.

To najważniejszy drogowy projekt ostatnich lat w Jeleniej Górze. Już teraz, kiedy nie zostały jeszcze złożone wnioski do unijnych funduszy, jest opóźniony o rok. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej Jadwiga Osińska, naczelnik wydziału funduszy europejskich, przestrzegła radnych, że nie ma pewności, o ile jeszcze może się odsunąć w czasie rozstrzygnięcie naboru.

To oznacza, że pierwsze samochody pojadą po tej, coraz pilniej wypatrywanej drodze najwcześniej za trzy lata. A do pełnego ominięcia miasta od południa przez drugi etap obwodnicy, który połączy ją z krajową „3”, miną kolejne lata.
– Wniosek na budowę obwodnicy południowej do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa dolnośląskiego, zostanie złożony do końca czerwca przyszłego roku – wyjaśnia dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Czesław Wandzel. – Roczne opóźnienie wynika z poślizgu w całym kraju, a nie z jakiś naszych zaniedbań. Wniosek miał być rozpatrzony w czerwcu tego roku.

Wprawdzie, jak dyskutowano na sesji, w studium oddziaływania inwestycji na środowisko jest trochę uchybień, właśnie z powodu opóźnienia jest czas na ich uzupełnienie i terminowe dostarczenie do urzędu marszałkowskiego, który ma do dyspozycji na lata 2007-2013 dwadzieścia osiem miliardów euro, między innymi na inwestycje drogowe. To olbrzymia kwota, którą potem trzeba rozliczyć w Brukseli, a dwa lata z sześciu zostały zmarnowane.

– Na szczęście miasto ma spore możliwości kredytowe, więc kiedy tylko wniosek zostanie zaakceptowany we Wrocławiu, ma wyemitować obligacje na pokrycie wkładu własnego wynoszącego około 40 procent całości inwestycji – mówi radny Miłosz Sajnog. – Przez ostatnie lata prezydent Obrębalski znacznie zmniejszył zadłużenie miasta, co umożliwi zaciąganie kredytów na pokrycie wkładu własnego w kolejne wnioski – usłyszeliśmy.

Od Grabarowa do trasy czeskiej
W pierwszym etapie droga zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej.

Dalej zbliży się do osiedla Czarne przy ogródkach działkowych do ul. Mickiewicza i tunelu pod górą Złomy do ul. Orkana i łukiem do ul. Wolności (za urzędem skarbowym). Przekroczenie ulicy Wolności i doliny Kamiennej estakadami i mostem do ul. Spółdzielczej w okolicach Oś. Pomorskiego (etap II).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~bel 20-09-2008 9:43
Pomarzyc kazdy moze chyba ze pod koniec 21 wieku
~Kofi 20-09-2008 9:58
Kolejna z obiecanek Obrębalskiego to kanał.,, Całe szczęście ze wybory się zbliżają. Może następna ekipa weźmie się porządnie do pracy.
~armagedon 20-09-2008 10:17
a co sie przybliża?
marl 20-09-2008 11:12
A co mają korki w godzinach szczytu na ulicach Wojska oolskiego i Wincentego Pola do obwodnicy na Karpacz? Wiekszość aut to ludzie wracający po pracy na Zabobrze i na pewno nie bedą jeździć ta obwodnicą, Jelenia góra ma takie system ulic i niewiele zmienia obwodnice dla mieszkanców Zabobrza jadących do i z centrum. Odejdzie troche ruchu tranzytowego, ale korki pozostaną.
~ 20-09-2008 12:10
A to ciekawe - Jak pamiętam, w kampanii wyborczej Pan Sajnog wraz z Wspólnym Miastem, jednym z głównych zarzutów pod adresem urzędującej Władzy, uczynił niebotyczne zadłużenie miasta. Dziś dowiaduje się, że Pan Radny /patrz artykuł/, uważa, iż miasto ma spore zdolności kredytowe. Z czego wynika ten optymizm ?! Posiadam egz. tegorocznego budżetu i wiem, że tak do końca różowo nie jest. Pan Radny zapomniał, że czeka go jeszcze głosowanie za budową aqaparku w Cieplicach, który będzie kosztował ok. 20 mln. No i budowa ronda - Jana Pawła / Grunwaldzka, nie mówiąc o dalszym ka...lizowaniu Cieplic, Sobieszowa i Jagniątkowa. A wkład własny na budowę obwodnicy - to kilkadziesiąt mln. Mówi się że ok. 60 , lub więcej. Tyle własnie stanowi roczny dochód miasta netto !!!! Tak więc drodzy Jeleniogórzanie, czekają nas ciężkie /kredytowe/, czasy. Na pewno zabraknie pieniędzy na dalszy rozwój miasta przez wiele lat. Powie ktoś - ale pesymista ! Ma oczywiście do tego prawo. Ale ja na temat możliwości budżetu wiem trochę więcej niż przeciętny Kowalski. Byłem tam dość blisko , przez wiele lat ... z poważaniem: Józef Gajewski ...
qość 20-09-2008 12:11
Skrótem od wyrazu Osiedle jest "Os." a nie "Oś."
~olo 20-09-2008 12:31
sadze ze kiedy skoncza budowe obwodnicy to wszedzie bedzie popularna teleportacja!!!
~sklerotyk 20-09-2008 13:22
Obiecanki były składane w kampani wyborczej do parlamentu, przez jednego z kandydatów na posła. Nie pamietam jak ten poseł się nazywa, może ktoś przypomni.
~złotousty 20-09-2008 14:41
a gdzie lotnisko? hala widowiskowo-sportowa na Zabobrzu? nowe fabryki w strefie ekonomicznej? galerie handlowe? baseny termalne? miał być przełom; módlmy się aby obecnemu Prezydentowi udało się tyle zrobić co jego poprzednikom
~jelgór 20-09-2008 15:49
myślę, że prędzej czy później czeka nas jak w pekinie- wjazd do śródmieścia możliwy w co drugi dzień
~nieudacznik 20-09-2008 16:11
coś tej ekipie nic się nie udaje.Znowu obietnice, ba! nawet zapewnienia, nie będą zrealizowane. Dobrze, że już niedługo.
~Do autora 20-09-2008 16:50
Niech nie bredzi , jak się nie zna na finansach.
~lx 20-09-2008 19:57
P. Sajnog niech się lepiej weźmie za przestudiowanie dokumentów a nie opowiadanie bzdur. Szacunkowa całkowita wartość projektu, zgodnie z podpisaną 29 stycznia 2008 r. pre-umową wynosi 96.880.350 zł a wartość dofinansowania 46.099.200 zł. Wobec tego wkład Jeleniej Góry wyniesie ponad 52% a nie 40% i to wyłącznie kosztów kwalifikowanych. Koszty niekwalifikowane, jak np. koszt emisji obligacji i późniejszego wykupu lub koszt uzyskania kredytu i odsetek trzeba pokryć w całości ze środków własnych. Przy obligacjach koszt będzie następujący: biorąc pod uwagę dzisiejsze średnie oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji skarbowych na 6,5% w skali roku i przyjmując stałą stopę oprocentowania za każde pożyczone 100 zł po dziesięciu latach będziemy musieli oddać prawie 188 zł (nie liczę tutaj kosztów samej emisji, co przecież też kosztuje). Zakładając, że rzeczywiste koszty kwalifikowane, na które zaciągnięte zostaną obligacje (bez dotacji) wyniosą 50 mln zł to będziemy musieli oddać prawie 94 mln zł. Odsetki, czyli prawie 44 mln zł będzie kosztem niekwalifikowanym, czyli miasto w całości musi je pokryć. Co roku trzeba więc będzie odkładać po kilka milionów na wykup obligacji. Pozdrawiam.
~Tomwoj 20-09-2008 20:19
Niech ci radni pakują walizki już dziś ........ Tylko decybel na nich zagłosuje i głupi czy w jeleniej jet ich pełno okaże się na wyborach.............
~Sabath 20-09-2008 22:00
pisze się chyba osiedle a nie ośedle
~odezwa 20-09-2008 22:49
Panie Prezydencie! Niech pan wpuści nareszcie do Jeleniej Góry tych inwestorów, co ich Kusiak jakoby nie chciał wpuścić.Przecież to tak niewiele potrzeba,jak wynikało z pana debat przedwyborczych, by było lotnisko, Krzemowa Dolina w okolicach ul. Spółdzielczej, hala widowiskowo-sportowa przy ul. Sygietyńskiego/Kiepury, kolej izerska, tunel pod Śnieżką, prawdziwy kurort w Cieplicach, aquapark dla mieszkańców i turystów /a nie hotel z basenikiem dla vipów/,ośrodek sportów wszelakich na Wzgórzach Dziwiszowskich, centrum sportów zimowych w Jagniątkowie, stadion prawie olimpijski przy ul. Złotniczej. Już wystarczy tych "michałków" w postaci znaczka, skrzyni, jeleni, ogni sztucznych, walk rycerskich i walk sesyjnych - czas na coś konkretnego, co zostanie na lata całe...
~Trzy grosze... 21-09-2008 0:42
czy ktos moze mnie poinformowac na jakim etapie obecnie jest budowa galerii na ul Kilinskiego i tej drugiej w centrum?
~grr 21-09-2008 1:10
jak ta obwodnica bedzie biegla??? ma ktos moze jakis obrazek (i link do niego) z nalozona obwodnica na mape jeleniej gory? strasznie mnie ciekawi jak ona ominie lotnisko na lomnickiej???
~grr 21-09-2008 1:22
ok, juz znalazlem przebieg, dla zainteresowanych tutaj: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=451267&page=4
~swider 21-09-2008 6:23
Ma ktoś jakąs solidną taczke i troche chęci.....pare osób jest do wywiezienia. W czynie społecznym oczywiście. :)
drogowiec 21-09-2008 18:07
To bardzo dobrze, że obwodnica się oddala... Powinna jeszcze oddalić się w sensie fizycznym. Od centrum miasta.Niech ktoś wyjaśni, jaką funkcję pełnić będzie obwodnica, kiedy ruch drogowy i tak zostanie wprowadzony do miasta ? Obwodnica (sama nazwa mówi cokolwiek) powinna słuzyć do skierowania ruchu z wyłączeniem miasta. Powinna zaczynać się na wysokości Radomierza i bokiem omijać miasto w okolicach Wojanowa, Mysłakowic i tam łączyć się z drogą do Karpacza. Mamy już "obwodnice" do Szklarskiej Poręby, która przebiega przez największe osiedle mieszkaniowe miasta JG. Skutek - wielo ofiar śmiertelnych, często zablokowane skrzyżowania, ruch niewydolny. To niczego nie nauczyło kolejnych planistów i projektantów. Druga "obwodnica"zacznie się w mieście i tam skończy, a peryeryjne dziś dzielnice miasta za kilka lat będą tętnić życiem i historia powtórzy się. Jest jeszcze czas by to przemyśleć.
~e-procent 21-09-2008 22:07
Hmmmm... pomarzyć i zobaczyć każdy może... Zobacz tu http://www.kilian.wroclaw.pl/wizualizacje/JELENIA%20GORA%20-%20obwodnica/index.html - wszystko jak zawsze przez pocedury... to czekamy...
~wroc 1-10-2008 21:52
Jestem w każdy weekend w Karpaczu, przyjeżdzam w piątek, wyjeżdżam w poniedziałek uwierzcie mi w Jeleniej nie ma korków... we Wrocu pokonanie 4 km w centrum to od 30 min do 2 godzin pozdrawiam Was

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group