Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9360
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa i Łuk Erosa

Wtorek, 31 sierpnia 2010, 14:27
Aktualizacja: Środa, 1 września 2010, 7:39
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa i Łuk Erosa
Fot. TEJO
W przyszłym tygodniu ruszą prace przy budowie I etapu obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry (od ulicy Wincentego Pola do Sudeckiej). Po długiej procedurze przetargowej dzisiaj podpisano na to zadanie umowę z wykonawcą ABM Pol–Dróg z Legnicy. Termin zakończenia prac, czyli 18 miesięcy od wejścia wykonawcy na plac budowy, nie jest jednak pewny.

Zakres prac całej inwestycji to budowa zarówno drogi na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wincentego Pola do skrzyżowania z ulicą Sudecką przy wylocie w kierunku na Karpacz i Kamienną Górę, jak i węzła Grabarów, zwanego przez Czesława Wandzla, dyrektora zarządu dróg w Jeleniej Górze, „Łukiem Erosa”.

Wiceprezes firmy ABM Pol – Dróg z Legnicy Grzegorz Kochański zastrzegł dziś w ratuszu, że 18-miesięczny termin wpisany w umowę może się wydłużyć przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Prace rozpoczynają się bowiem z końcem lata i będą prowadzone również zimą.

– Liczymy na to, że plac budowy zostanie nam przekazany w przyszłym tygodniu, roboty ruszą więc dwa, trzy dni później. Rozpoczną się one od Węzła Grabarów i od mostu tymczasowego do wykonania remontu pozostałych mostów i budowy nowego mostu. Dla tak wysoko wyspecjalizowanych firm jak Pol – Dróg i Gotowski, nie będzie większych trudności, jeśli chodzi o wykonawstwo. Jedyne co może nam przeszkodzić w prowadzeniu i ukończeniu prac w wyznaczonym terminie to pogoda, zima i wysokie opady śniegu. Postaramy się jednak zgromadzić na tyle sił i środków, aby zmieścić się z realizacją zadania wskazaną w umowie – powiedział Grzegorz Kochański.

W części drogowej prace będą prowadzone na odcinku ponad dwóch kilometrów z towarzyszącą jej drogą dla pieszych i rowerzystów. Jezdnie będą pokryte masą mineralno-bitumiczną, a trakty dla cyklistów - kostką betonową.

Firma ma również odnowić system kanalizacji deszczowej, rowy odwodnieniowe i przepusty pod drogą i na zjazdach. Wzdłuż ulicy Podgórnej w celu ochrony przed hałasem zamontowane zostaną ekrany akustyczne. Wykonawca będzie musiał przełożyć też sieci: gazową, wodociągową, kanalizacyjną, sanitarną, elektryczną i teletechniczną, w tym na terenie PKP.

Wybudowane zastaną też wiadukt oraz estakada drogowa nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi linii Wrocław – Zgorzelec o łącznej długości 149 metrów. W ramach budowy węzła Grabarów powstanie wiadukt o konstrukcji stalowej nad krajową „trójką” wraz z przebudową istniejących zjazdów w kierunku ulicy Wincentego Pola oraz z budową nowego mostu i przebudową istniejącego przez rzekę Bóbr. Poszerzona zostanie też ulica Konstytucji 3 Maja.

W uroczystym podpisaniu umowy, które odbyło się dzisiaj w sali jeleniogórskiego ratusza uczestniczyli: Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry wraz z zastępcą Jerzym Lenardem, Janina Nadolska, skarbnik miasta, Czesław Wandzel dyrektor miejskiego zarządu dróg i mostów oraz przedstawiciele konsorcjum z jego wiceprezesami: Markiem Kubikiem i Grzegorzem Kochańskim. Goście zapewnili też o solidności wykonawców (firma działa od 13 lat i ma wyłącznie polski kapitał) i podwykonawców. Za przykład swoich realizacji podali, między innymi, obwodnicę Piły i Legnicy.

Po podpisaniu prezydent Obrębalski pogratulował wykonawcy wygranego przetargu i życzył zdecydowanego wkroczenia na plac budowy. Wartość inwestycji to niemal 83 mln zł, z czego połowa ma stanowić dofinansowanie unijne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1171
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group